Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Plyne mi z ní, že Mac OS X je jakýsi zdarma šířený a otevřený systém s free zdrojovými kódy (minimálně v oblasti ovladačů hw), který zvládá bez potíží danou tiskárnu.
Co máte pořád s tím strkáním hlavy do písku nebo zakrýváním si očí?
jsem v poslední době silně alergický na neustálé upozorňování na skutečnost, že i v Linuxu jsou problémyNo comment.
Jenomže tohle není chyba/přednost OS, ale tiskárny Epson, resp jejího výrobce.Když to řeknu blbě, tak "koho to zajímá?". Mám ve firmě řekněme 100 počítačů, chci změnit OS ze škaredého ABC na fantastický XYZ, takže řeknu šéfovi: "Hele, použijeme super systém XYZ. Má to jen jeden háček - budeme muset nakoupit nové zvukové karty, nové skenery, nové tiskárny, nové tablety, nové modemy. Ale ten systém za to nemůže, za to mohou výrobci." Také jsem si koupil jeden výrobek Epson (skener), který mi obstojně (nikoliv skvěle) fungoval. Když jsem povýšil architekturu na 64bitovou, mohl jsem si ho nacpat akorát do špic. Ale mně vůbec nešlo o to, jestli něco funguje, nebo nefunguje. Já jsem v příspěvku, na který jsi reagoval, narážel na lidi, kterým strašně vadí, když se řekne nahlas, že v jejich oblíbeném systému něco nefunguje.
Když to řeknu blbě, tak "koho to zajímá?"No ten, koho to nezajima snad bude mit alespon dost rozumu na to, aby si koupil Windows a opravdu ho to zajimat nemuselo. :)
Ale mně vůbec nešlo o to, jestli něco funguje, nebo nefunguje. Já jsem v příspěvku, na který jsi reagoval, narážel na lidi, kterým strašně vadí, když se řekne nahlas, že v jejich oblíbeném systému něco nefunguje.No ja nevim, ja to oboje (puvodni vetu v clanku i naslednou reakci) pochopil trochu jinak nez Vy. Proto jsem se k tomu take ozval. Jinak bych nepopiral, ze stran podpory vyrobcu HW i SW bude Mac OS nejspise druhou nejlepsi volbou. Ale pak si nejsem jisty, pokud si chci v tomhle polepsit, proc jit ke kovarickovi, kdyz mohu ke kovari. ;)
Jenže Windows vůbec nejsou spása, a už vůbec ne ideální OS.Ja nerikam spasa, ja jen rikam ze Windows cislo jedna v podpore HW a SW (zejmena pokud se na to divam tak, ze me nezajima proc to ci ono funguje tady a ne tam, ale proste jenom jestli mi to bude fungovat). Takze pokud mi Linux nevyhovuje kvuli problemu s HW (a nechci resit proc a shanet neco, co fungovat bude), tak si neporidim Mac OS (kde zjevne kolegovi take nefuguje jeho rok stary DVB-T USB bazmek, ale poridim si Windows a mam vysmato. Tot vse.
Pokud by byly, asi by nikdo nepoužíval jiné OS.Co si budeme namlouvat, Windows maji *hrubou* prevahu na trhu zejmena desktopovych systemu. Osobne bych ale rekl, ze prevahu nezaslouzenou vuci jejich celkove kvalite (i kdyz zda se, ze hosi na tom makli a uz to taky neni ta bida, co to byvala).
Windows cislo jedna v podpore HW a SWDovolím si nesouhlasit, a to z praxe. I pokud hodím za hlavu to, že jsem nejednou narazil na HW komponenty, které nebylo možné pod novější verzí Windows rozjet, protože prostě již nebyly podporovány, přičemž by bohatě postačovaly jak funkcemi, tak výkonem, tak například můj chlebodárce nakoupil pro připojení k internetu CDMA modemy od Eurotelu, novější od Kyslíků. Všichni kolegové, připojující se z Windows si stěžují, že jim připojení neustále padá a musejí se několikrát denně znovu připojovat. Já onen modem v práci používám také, ale z Linuxu. Připojí se skriptem ještě před přihlášením uživatele a drží, dokud se počítač nevypne. Také máme v práci několik tiskáren Minolta PP1100. Ve Windows s libovolnou verzí ovladačů trpí tím, že na velkém procentu papírů vyjíždí jakási otravná chybová hláška. Poté, co mi u zmíněného linuxového počítače odešla jistá HP tiskárna, připojil jsem k němu právě jednu tuto Minoltu, s níž už to předešlý uživatel nevydržel a nechtěl ji ani vidět. A víš co? Funguje úplně skvěle
zda se, ze hosi na tom makli a uz to taky neni ta bida, co to byvalaWindows NT nikdy na svou dobu nebývala bída - jenže jejich autory nejsou "hoši z MS"
Dovolím si nesouhlasit, a to z praxe.Ale no tak... Kdyz chcete, tak tomu rikejme vyjimka potvrzujici pravidlo. Jiste budou zarizeni, se kterymi budete mit vetsi uspech s Linuxem nebo i s Mac OS, ale pokud vezmete libovolny nahodny kus HW (SW) u sveho oblibeneho prodejce, tak s nejvetsi pravdepodobnosti (proste vetsina z nich) bude bez sloziteho laborovani chodit na Windows. O neco mene na Mac OS, a zrejme jeste mene na Linuxu. A to je taky z praxe. ;) Treba takova prkotina jako wifi karta (a jak vime, bez spojeni, neni veleni).
Win + R, lusrmgr.msc
v českých a anglických Windows? Nebo třeba mezi grep EE /var/log/Xorg.0.log
mezi anglickým a lokalizovaným GNU?
Tiskni
Sdílej: