Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Ze seznamu konektorů na vašem webu:
Složitý konektor pro SAP šikovnému programátorovi trvá cca 10MD.
Tohle by mě vážně zajímalo. Vážně dokážete donutit SAP logon, aby ověřil jméno a heslo proti nečeme jinému než je databáze uživatelů SAP? Tedy jde mi hlavně o SAPGUI for Java, na platformě Windows to jde vyřešit přes SNC, to vím.
Když si to vezmeš, tak to není zas tak těžký, udělat server-klient část se šifrovaným spojením s tím, že klient bude nainstalován na serverech a bude lokálně přistupovat do konkrétních systémů a měnit hesla, popř. vytvářet a mazat uživatele.Náš Identity Manager nepotřebuje na většinu spravovaných systémů agenta na serveru (např. pro MS Active Directory není nutný, ale je to vhodné, umíme pak víc věcí než jen kdybysme přistupovali přes LDAP rozhraní), připojuje se na servery jejich nativním způsobem (unix = ssh na server a useradd/passwd).
SUSR_USER_CHANGE_PASSWORD_RFC
přes RFC... Takovéto standardní řešení (ten funkční modul je tuším dostupný už od R/2) mi nepřijde jako práce na 10 člověkodnů. Ale to je jedno, produkt jako takový vypadá zajímavě. My řešíme podobný problém také, ale zatím to vypadá, že naší centrální databází zůstane AD... Celkem jednoduše jsme zařídili synchronizaci účtů v AD dle SAP HR, ale problém je právě se synchronizací hesel R/3 <-> AD.
RFC1, SDIFRUNTIME, SYST, SYSU, BFHV, SG00, SRFC, SUSR
Je pravda, že všechny aspekty jsem neuvažoval, vlastně jen ten jeden, který aktuálně řeším já (tedy pouze synchronizaci hesel neboť účty samotné se již synchronizují). Jinak co se týče tohoto
Každý SAP bývá jiný. A tím nemyslím jen verzi, ale způsob nasazení, implementace, rozsahu přizpůsobení a množství použitých modulů.
tak tam bych tak skeptický nebyl. Uvedená problematika je záležitostí báze, která nebývá tak diverzifikovaná. A odchylky, které se vyskytují lze řešit formou jednoduché customizace (např. použití CUA atd.). Ale je fakt, že jsem neviděl tolik systémů jako konzultanti, kteří se živí poskytováním služeb mnoha společnostem.
Jinak zájem by určitě byl, je to zajímavé téma, ale čas by nebyl I když mě to zajímá, je to okrajové téma.
Software poskytujeme při implementaci zdarma.Pod jakou licencí?
CzechIdM meumožňujeme poskytnout třetí osobě nebo dceřiným společnostem.Tedy není opensource (určitě ne ve smyslu, v jakém se to používá zde na Abclinuxu). Díky za odpověď, a prosím, abyste přestali ten software za opensource vydávat.
Dle našeho názoru se jedná o velmi vstřícný přístup. Konkurenční produkty stojí obvykle na licenčních poplatcích za poměrně veliké peníze a to s omezením na uživatele, instance, konektory apod., což je pro zákazníky limitující.Váš názor chápu. Na druhou stranu to o své nabídce tvrdí každý.
Pro pripadne dalsi opozdene zabloudilce. Samozrejme, ze kdyz mi dodavatel da k programu zdrojove kody, tak je to OpenSource software. Ze ty si OpenSource pojem pletes s FreeSoftware/SvobodnymSoftwarem je tvuj osobni problem ("Free software is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of free as in free speech, not as in free beer." R.M. Stallman). Takze CzechIdM je OpenSource, ale neni to FreeSoftware/Svobodny a nema "free software license" - svobodnou licenci. Tenhle zpusob je nahodou dost dobry zpusob, jak vydelavat, ale pritom zakaznikovi garantovat za jeho penize skutecne produkt. V pripade dodani binarniho blobu se zakaznik nemuze rozhodnout nechat si udelat upravy od nekoho jineho. Takhle ma aspon za sve penize neco v ruce. A poskytnuti zdarma v pripade objednavky implementacnich sluzeb je taky super, takhle to delaji i ostatni.CzechIdM meumožňujeme poskytnout třetí osobě nebo dceřiným společnostem.Tedy není opensource (určitě ne ve smyslu, v jakém se to používá zde na Abclinuxu). Díky za odpověď, a prosím, abyste přestali ten software za opensource vydávat.
Pro pripadne dalsi opozdene zabloudilce. Samozrejme, ze kdyz mi dodavatel da k programu zdrojove kody, tak je to OpenSource software. Ze ty si OpenSource pojem pletes s FreeSoftware/SvobodnymSoftwarem je tvuj osobni problem ("Free software is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of free as in free speech, not as in free beer." R.M. Stallman).Je velmi pochybné používat jako jediný zdroj hlavního představitele víceméně konkurenčního tábora. Já bych spíš citoval:
Open source doesn't just mean access to the source code. The distribution terms of open-source software must comply with the following criteria:(http://www.opensource.org/docs/osd) Používat pojem open source v jiném významu, než ve kterém byl zaveden, a následně někoho označovat za opožděného zabloudilce, mi přijde nanejvýš pochybné a hloupé.
O konkurenční definici open source od FSF a od OSI jsem se tu již několikrát pohádali. Vzhledem k tomu, že FSF má delší historii, považuji za právoplatnou verzi od FSF – že open source nezahrnuje právo na redistribuci.Citation needed.
FSF ani RMS a svobodný software do toho ani nemusíš tahat. Přečti si definici otevřeného softwaru / Open Source.
Tedy není opensourceano, to není
určitě ne ve smyslu, v jakém se to používá zde na Abclinuxusmysl je jen jeden -- definice mluví jasně -- taková licence porušuje hned první bod a nejedná se o open source / otevřený software (ani o free software / svobodný software).
Díky za odpověď, a prosím, abyste přestali ten software za opensource vydávat.Souhlas -- přesně takový marketing firem, které se snaží na open sourcu přiživit, mu dělá dělá špatné jméno. Lidi si pak budou stěžovat, že to byl přece "open source", ale nemohli s tím dělat to a to... přitom kdyby to open source (resp. svobodný software) byl, tak by to dělat mohli. Na druhou stranu jejich přístup* dokážu pochopit a považuji ho za mnohem slušnější a přívětivější než přístup používaný u jiného proprietárního softwaru (uživatel nemá ani zdrojáky natož právo je měnit). *) to, že zvolili restriktivní licenci. Pro zneužívání pojmu "open source" (pokud se tak děje) pochopení nemám, to je neomluvitelné.
Souhlas -- přesně takový marketing firem, které se snaží na open sourcu přiživit, mu dělá dělá špatné jméno. Lidi si pak budou stěžovat, že to byl přece "open source", ale nemohli s tím dělat to a to... přitom kdyby to open source (resp. svobodný software) byl, tak by to dělat mohli.Ono to nakonec (doufám) uškodí i samotné firmě. Pokud je to totiž součástí oficiálního marketingu, budou to někteří obchodní partneři právem vnímat jako podvod.
*) to, že zvolili restriktivní licenci.To taky chápu.
Pro zneužívání pojmu "open source" (pokud se tak děje) pochopení nemám, to je neomluvitelné.Souhlas.
Abychom uspokojili všechny, rozhodli jsme se urychlit vydání CzechIdM i pod licencí dle OSI tedy včetně volné redistribuce. Tedy pokud zákazník projeví zájem, dostane možnost pořídit CzechIdM s Open source licencí dle OSI. Open source licence vždy byla a je naším záměrem. Připravujeme i zveřejnění SW/kódu komunitě.To je pro mě rovněž velké překvapení. Jen bych rád připomněl, že jsem nikde nekritizoval, že software není licencován podle OSI. Ale samozřejmě si počkám na výsledek. Pokud plánujete vydat SW jako opensource, tak mě docela hodně zajímá, jak bude vypadat ochrana vaši investice do tohoto opensource.
Děkuji všem za reakce. Tímto považuji téma k licencím zde za vyčerpané, veškeré další dotazy k tomuto tématu směřujte prosím pouze na můj mail.Já myslím, že je to zajímavé pro všechny, takže zatím nemám důvod psát cílené maily. Nastavit upozorňování na příspěvky mailem je zde na Abclinuxu triviální.