Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 20:41
Za posledních čtrnáct dní jsem softwaru na zpracování fotografií z rawu vyzkoušel několik. Většina z nich již toho umí poměrně dost, ale žádný z open source mi nepřijde použitelný. Vyzkoušel jsem rawtherapee, rawstudio, darktable, ufraw i komerční aftershot. A co mi na nich hlavně vadí?
Asi nejvíc mi vadí mizerná kvalita výstupu. Případně těžkopádné rozhraní. Nemůžu si pomoct, ale v momentě, kdy jpeg generovaný foťákem k rawu má mnohem větší kvalitu než zpracovaný raw, je něco hodně špatně. Dřív, když jsem fotil Nikonem D70 a generované jpegy nebyly moc použitelné a z ufrawu jsem dokázal vytřískat fotku, která se mi líbila, nic moc jsem neřešil.. :)
S tím byl však konec, jakmile jsem provedl upgrade těla na D7000, kde i ty jpegy jsou ve většině případů téměř perfektní. Někdy však je fotce potřeba trochu pomoct. Po úpravách fotky mě ale vůbec netěší, když je vidět chromatická aberace a předtím nebyla, bez korekce zkreslení objektivu bych se možná i obešel, ale jpeg ji má, je ostrý atd.
U většiny software mě trochu štve, že není vůbec snadné aplikovat křivku, kterou aplikuje foťák a je potom nutné celé úpravy provádět komplet od začátku. To se mi vlastně podařilo jen v ufrawu, ale pokud aplikuji korekce zkreslení (přes lensfun), musel bych výstup po uložení ještě externě doostřovat a korekce chromatické aberace se tomu vůbec nedaří :(
Takže když to shrnu:
Ufraw
+ křivka fotoaparátu
- aberace; nutnost externě doostřit
Darktable
+ korekce aberace; celkem dobrý výstup (ale ne perfektní)
- nesedí mi práce s křivkama; nenačte white-balance z foťáku, vždy dá 5000K!
Rawtherapee
+ kvalita výstupu celkem vysoká
- rychlost; nesedí mi UI, ale vůbec! :)
Rawstudio
+ dobrý UI a rychlost
- aberace a celkově děsnej výstup, asi nejhorší..
Aftershot
+ celkem dobrej výstup, ale pořád ne perfektní; noise ninja
Líbil se mi asi nejvíc, ale teď si nevzpomínám na důvod, proč jsem ho zavrhnul. Asi kdyby dokázal načíst křivku foťáku a dělal lépe korekce vad, koupil bych jej - není zase tolik drahý.
Ze zoufalství jsem vyzkoušel View NX2 a Capture NX2. Oba umí načíst nastavení, se kterým byl generován jpeg k rawu a už stačí fotku jen vylepšovat. Ne se snažit dlouze ladit všechno možný a nakonec zjistit, že kvalita toho jpegu co vygeneroval foťák je pořád lepší! UI teda není vůbec nejlepší, ale pořád lepší než rawtherapee . Capture NX2 přidává několik pokročilých funkcí, color control points mě dost zaujalo, ale už je to spíš "photoshopování", než úprava fotky
.
Nicméně je to software pod windows, což je trochu ztráta pohodlí. Ale kvalita výstupu je o úrověň výš..
Ale aby to nebylo tak jednoduchý, něco se v těch windowsech pokazilo a oba v předchozím odstavci popsané programy začaly do výstupu generovat bílé pixely. Tedy jen tehdy, dělám-li nějakou úpravu (+expozice..). Tenhle problém způsobuje nepoužitelnost.
Pokud by někoho zajímaly detaily..
Dřív mě hrátky s úpravou fotek bavily, ale to jsem měl dojem, že získávám z rawu víc.. :)
Teď mám v bufferu i rok neupravené fotky a nemám chuť na úpravy. A řešení v nedohlednu..
Co používáte vy?
Tiskni
Sdílej:
photivo ještě zkusím, dík.
ufraw jsem používal hodně dlouho. rawstudio taky, bohužel :)
zbytek dostal cca hodinu každý. Možná by si člověk po delší době zvyknul, ale přijde mi to jako dost času ;)
Ted jsem jeste po updatu zkusil rawtherapee 4.0.9 tusim a co se ovladani tyka, je to ok.
Ale jen pro porovnani:
rawtherapee a jpeg k fotaku..
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.