Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
je pravda, že to začal Zdeněk chlubením se, že má server vlastní Ukaž mi, kde to píšu.tady: "Mám vlastní doménu, to je asi tak 100x lepší než nějaký gmail, taky mám nad poštou větší kontrolu, protože sám spravuju smtp server." - a z kontextu vyplývá, že nejde jen o smtp ... a potažmo ještě tohle: "Všechny freemaily se můžou jít zahrabat" a jestli sis vzal osobně to "chlubení" - stavíš tu na odiv něco, co máš a jak je to dobrý ... tím se fakticky vytahuješ nad ty, co jsou odkázáni na nějakej blbej freemail - ale takový vytahování schvaluju, je to výsledek tvojí práce a presentuješ ho věcně
Když budu někomu platit za hosting, tak je to někde mezi freemailem a vlastním serverem. Sice nemám tolik možností jako bych se o mailserver staral sám, ale na druhou stranu je to bez starostí a když se něco podělá, tak můžu vzít smlouvu a omlátit ji firmě o hlavu.přesně tak ... poněkud mě dostalo, jak se do tebe pustili, jako kdyby to byl černobílej problém a možnosti byly jen freemail vs. vlastní, a ty jim za každou cenu cpal to vlastní ...
GMail ma v licencych podmienkach o.i. vetu o tom, ze sluzbu mozu kedykolvek bez nahrady zrusit.Stejne jako vam bez nahrady muze kdykoliv kleknout vlastni server, coz bych videl jako pravdepodobnejsi udalost nez ze firma jako Google zrusi neco, co planuje teprve naostro spustit, a nejste-li prave pobliz nebo nemate na opravu/nahradu, tak mate po mailech. Stejne tak chystate-li se prestehovat, na delsi dobu do zahranici... starat se o vlastni server taky neco stoji, prinejmensim vas cas a potrebu byt k dispozici.
označíš, hodíš je do koše a tam smažeš. Jiné varianty tam v rychlosti taky nevidím.
a co atlas.cz ? IMAP ma, IMAPS ma, HTTPS taky.Ano, ale ma jednu obrovskou vadu a to, ze jede na Windows. Z tohoto duvodu pro me jakekoliv pripadne vyhody padaji. Jsem spokojen s Gmailem.
bla bla SSL bla bla SSL bla bla ... Proto považuji Gmail za nejlepší free-mailno, přijde mi toto kriterium poněkud ubohé ... btw, k čemu je SMTP over SSL? copak tam posíláš nějaké svoje login údaje? - pak jde ale spíš o ASMTP, ne? btw, přijde mi poněkud pokrytecké vyzdvihovat šifrovaný přenos u služby, které uživatel explicitně povolí čtení svých mailů ... když je někdo tak paranoidní, že si myslí, že na každým routeru sedí někdo dychtiv odchytnout jeho heslo(*), jak vůbec může svěřit svoji poštu freemailu? (*) nebavím se o obsahu mailu, ten se po netu toulá v nešifrované podobě mezi servery ...
Když získáte anonymní data není to takový význam, jako když získáte data konkrétního uživatele ve vaší síti.mno, pokud ta získaná data jsou e-mail, pak ten uživatel příliš anonymní není ...
Navíc SSL není jen ochrana před neoprávněným přístupem k informaci, ale i ochrana před neoprávněnou modifikací (nezaměňovat SSL za obecné šifrování!).správná poznámka ... leč opět to záleží, kde útočník sedí a jaké má možnosti ... jsem přesvědčen, že nepoužití SSL jest pouze usnadněním útoku, nikoliv jeho umožněním ...?
Mám dojem, že maily nečtou.technicky vzato ... "Google is NOT reading your mail." ... nečte a ani nemůže, Google je společnost, ta sama o sobě nic nemůže, příslušnou činnost musí vykonat nějaký člověk nebo stroj, takže formálně nelžou ... ... ovšem o kousek dále se dozvídáme upřesnění, že to nedělají lidé nýbrž stroj: "... using a completely automated process" mnohem zajímavější je dokument Gmail Privacy policy, kde se lze dočíst například: "Google's computers process the information in your messages for ... and other purposes relating to offering you Gmail.", tedy česky že si to mohou analyzovat jak chtějí dále se tam třeba píše, že "We do not sell, rent or otherwise share your personal information with any third parties except in the limited circumstances described in the Google Privacy Policy" a v GPP lze najít: "We provide such information to our subsidiaries, affiliated companies or other trusted businesses or persons for the purpose of processing personal information on our behalf.", tedy česky že osobní informace ochotně "předají" jakékoliv "spřízněné" firmě ... celkově je to tedy napsané tak, aby to vypadalo "my nic neděláme", ale pak se tam na konci textu vždy najde nějaká vyjímka, nějaké "except" nebo "other", pod kterou se vejde všechno chápu, že vývoj jde kupředu, že seznam činností napsaný dnes může být zítra nedostačující, leč slušná firma toto řeší vydáním nových Podmínek (pak má uživatel možnost odejít - odstoupit od smlouvy), a ne cpaním zadních vrátek do každé druhé věty :-/
SSL mi přijde celkem důležitý, proto jsem tohle napsal. Nikomu Gmail nevnucuju, jde o můj názor.no, já jsem se v nedávný diskusi ptal na to, co má gmail tak atraktivního, že ho všichni chtějí, a kloudný odpovědi jsem se nedočkal ... že je to zrovna SSL mi přišlo ubohý, jednak poněvadž to nabízí každej, se kterým jsem přišel do styku, a jednak protože to není featura, která pálí většinovýho uživatele ... (doufám, že toto vrhne trošku světla na styl mého předchozího příspěvku
Tiskni
Sdílej: