Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Protože jsem dnes měl celý den volno a po emerge --sync zmizely spousty blokovaných balíků Xorg, rozhodl jsem se updatovat z verze 6.8 na 7.1
Jádro 2.6.15 také nebylo nejčerstvější.. prostě jsem risknul update výborně fungujícího systému
Již od začátku jsem počítal s problémy. Update sestával asi ze 120 balíků, kompilace probíhala v pohodě a po několika hodinách při updatu wine (poslední ebuild) došlo místo na disku :). Unmergnul jsem nevyužité verze gentoo-sources, kterých se mi na disku nahromadilo množství větší než malé. Když bylo hotovo, ukončil jsem rozhovory na IM (tušil jsem že budu delší dobu pryč) a restartoval
Samosebou, že jsem skončil bez grafiky. Když už jsem byl v tom, zkompiloval jsem novej kernel 2.6.18 a nabootoval do něj. Poté mi nešel ani internet přes wifi
To jsem spravil další kompilací a začal zkoumat xorg.conf. Error hlásil chybu fontu a google poradil rekompilovat font-alias a font-misc-misc. Error se změnil na problém s kurzorem, pak problém s libXaw a do toho xterm.. rebuildnul jsem je a už to frčí
Nejprve se mi nechtělo moc zasahovat do vyštelovanýho systému, ale dobře to dopadlo. Zatím vše jede jak má a jedinej problém je, že mi podivně blikaj animovaný kurzory v KDE.. to se snad podá, teď jen čekám co se na mě vyvalí za další skrytý problémy
Tiskni
Sdílej:
kompilace? co to je?Něco, co by uživatel Mandrivy nepobral.
kompilace? co to je?to keď v KDevelope dáš F8