Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Přečetl jsem si blogpost One Laptop Update od Christophera Blizzarda (jednoho z vývojářů projektu One Laptop per Child) a musím říct, že jsem nadšen! Vývoj probíhá přímo úžasným směrem, myslím že tohle bude opravdu revoluce. A pokud to bude jen trochu možné, takový laptop budu chtít v budoucnosti určitě taky Pojďte si přečíst o zajímavostech, které projekt OLPC chystá...
Titulek říká vše - poté co jsem vyzkoušel novou linuxouvou betaverzi NVIDIA ovladačů 1.0-9625, čekalo mě opravdu nečekané zjištění - betaverze je (alespoň v mém případě) stabilnější než starší "stabilní" verze! Už žádné tvrdé záseky počítače...
Nedávno mě napadla zajímavá myšlenka - pokud nemám na svém desktopu speciální tlačítko na uspání (suspend-to-disk), proč k tomuto účelu nepoužít klasické tlačítko Power? Jedno kliknutí by počítač jen uspalo, kdežto dvojklik by počítač rovnou vypnul. Tohle řešení mě nadchlo a co víc, ukázalo se, že zrealizovat ho není nic těžkého
Rozhodoval jsem se, jaký systém pro kontrolu verzí začít používat. Předem jsem zavrhl centralizované systémy (CVS, Subversion, atp.), jelikož oproti těm decentralizovaným mají celou řadu nevýhod a z mého pohledu se mi jeví jako zastaralé (i když samozřejmě spoustě lidem mohou stačit, to nepopíram). Jenže který decentralizovaný SCM začít používat?
Souběžně s prací Novellu na Xgl probíhala i práce Red Hatu na vlastní (tak trochu konkurenční) architektuře umožňující využívat OpenGL při renderingu desktopu. Pojďme se jí nyní podívat trochu na zoubek...
Chcete-li si vyzkoušet budoucnost Linuxového desktopu (renderovaného kompletně přes OpenGL) na vlastní kůži a je li vaší vyvolenou distribucí Arch Linux, máte nyní možnost!
Inspiroval mě nedávný blogpost o tom jak vypadají naše desktopy, přičemž jsem si uvědomil, že již dlouho jsem nezkoušel žádnou změnu. Tak jsem se rozhodl, že si z KDE udělám po grafické stránce Windows Vista Zabralo mi to nějakých cca 10 minut (v době mezi učením se na zkoušku), tak pokud chcete, můžete se kouknout...
Existuje nějaký dobrý MVC framework pro PHP, který by se pokud možno co nejvíce podobal Ruby on Rails? Koncepce Ruby on Rails se mi totiž velmi zamlouvá, nicméně nechci se učit Ruby (a hlavně na žádném z běžných levnějších hostingů bych stejně neměl možnost Ruby používat).
Snili jste někdy o tom pořídit si vlastní linuxový server, kde byste měli root přístup a mohli si dělat co chcete (ale neměli jste na to peníze)? Ta možnost tu nyní je - Pipni.cz nabízí zdarma virtuální server hosting s Gentoo, Slackwarem nebo Debianem (a v blízké době má přibýt i Fedora).
Možná jste si všimli, že se v poslední době v Archu zpomalilo tempo updatů. Bylo to způsobeno přechodem na GCC 4.0 (a "operací libtool-slay" - tedy odstranění veškerých *.la souborů v balíčcích), který probíhal v 'testing' repozitáři. Celý přechod byl dnes konečně dokončen a balíčky z testingu přesunuty do 'current' a 'extra' repozitářů. Můžete se s vervou vrhnout na upgrade!
Asi před měsícem jsem napsal článek VoipBuster - volání (nejen) po ČR zdarma!. Nyní se však objevil další VoIP operátor nabízející ještě výhodnější nabídku. Tím operátorem je slovenský MadaPhone a nabízí volání na pevné linky po dobu 6 minut zdarma!
Jsem již přes půl roku šťastným majitelem digitálního fotoaparátu HP M307. Tento fotoaparát (jako dnes snad již každý) umožňuje k fotce pořídit i krátký zvukový záznam. Problém je, že tato zvuková poznámka je ve formě EXIF dat uložena přímo do JPEG souboru s danou fotkou. Jak lze pod Linuxem zvukovou stopu z fotky extrahovat?
Chcete zcela legálně poslouchat přesně takovou muziku, jaká se vám líbí, a nechcete za ní přitom zaplatit ani halíř? Rádio Last.fm vám to umožní! A to všechno bez reklam ani žádných jiných háčků.
Může se to zdát zvláštní, ale nadpis nelže. Se službou VoipBuster můžete volat na pevné linky v ČR a dalších zemích zdarma. Délka bezplatného hovoru je sice omezena na 1 minutu (pak jste pokud nemáte zakoupený kredit odpojeni), avšak i to se může častokrát hodit. A co je hlavní - VoipBuster funguje pod Linuxem a to (narozdíl třeba od Skype) s využitím svobodného softwaru!
Obávám se, že Slax by mohl přijít o jednu z věcí, která ho z mého hlediska činila nejatraktivnější live-CD distribucí. Snad jsou to obavy plané, nicméně zatím tomu bohužel vše nasvědčuje...
Už jsem na pár místech sliboval, že vysvětlím důvody, které mě vedly k přechodu z mého milovaného Gentoo na můj (nyní již také milovaný) Arch Linux... takže tady to máte