Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Asi před měsícem jsem napsal článek VoipBuster - volání (nejen) po ČR zdarma!. Nyní se však objevil další VoIP operátor nabízející ještě výhodnější nabídku. Tím operátorem je slovenský MadaPhone a nabízí volání na pevné linky po dobu 6 minut zdarma!
S VoipBusterem mají někteří lidé problémy. Jejich registrační server je v poslední době přetížený (takže je často obtížné vytvořit si novou registraci) a po internetových fórech se občas i šíří informace, že volání na pevné linky po dobu 1 minuty zdarma (pokud si nepořídíte kredit 5 Euro, pak je volání zdarma časově zcela neomezené) již nefunguje. Některým lidem skutečně nefunguje, nicméně na pravidlech VoipBusteru se nic nezměnilo a ono volání zdarma stále platí a fungovat má. Jiným lidem (včetně mně a pár známých, kteří VoipBuster taktéž používají) volání zdarma stále funguje bez problémů a tudíž se lze domnívat, že jde o technické problémy spojené s danými účty.
Ale zpět k MadaPhone. Jedná se o nového slovenského VoIP operátora. Ze začátku nabízel volání na pevné linky ve vybraných zemích po dobu 3 minut zdarma. Nedávno však rozšířil tuto dobu na 6 minut zdarma! Oněmi vybranými zeměmi jsou Česká republika, Velká Británie, Austrálie, Belgie, Dánsko, Irsko, Rakousko, Finsko, Španělsko a Francie. Nutno ovšem upozornit, že na stránkách MadaPhone je psáno "v rámci pilotní akce". Tudíž je možné (a pravděpodobné), že časem bude nutné si pořídit nějaký kredit, abyste nadále mohli volat zdarma (ale předpokládám, že podobně jako u VoipBusteru, budete po pořízení kreditu volat zcela zdarma).
Co se týče technického řešení, používá MadaPhone (stejně jako zmiňovaný VoipBuster) otevřený protokol IAX (který narozdíl od známějšího SIPu nemá problémy s NATem). SIP je možné taktéž použít (např. pokud máte hardwarový VoIP telefon, který IAX nepodporuje), ale je nutné se s MadaPhone domluvit, aby vám ho aktivovali, a jedná se (narozdíl od IAXu) o experimentální provoz s kterým mohou být problémy. Jako IAX klient doporučuji Kiax, s kterým mám jen ty nejlepší zkušenosti (btw. ono "K" v názvu je zavádějící - klient je napsán čistě v Qt a nemá žádné závislosti na KDE). Nastavení je jednoduché - IAX server je voip.madaphone.sk, přihlašovací jméno a heslo to co jste si určili při registraci.
Další informace se můžete dozvědět například v této diskuzi na fóru Telefonujeme.com. Všem přeji úspěšné telefonáty zdarma a ať toto volání zdarma vydrží co nejdéle
Tiskni
Sdílej: