Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Asi před měsícem jsem napsal článek VoipBuster - volání (nejen) po ČR zdarma!. Nyní se však objevil další VoIP operátor nabízející ještě výhodnější nabídku. Tím operátorem je slovenský MadaPhone a nabízí volání na pevné linky po dobu 6 minut zdarma!
S VoipBusterem mají někteří lidé problémy. Jejich registrační server je v poslední době přetížený (takže je často obtížné vytvořit si novou registraci) a po internetových fórech se občas i šíří informace, že volání na pevné linky po dobu 1 minuty zdarma (pokud si nepořídíte kredit 5 Euro, pak je volání zdarma časově zcela neomezené) již nefunguje. Některým lidem skutečně nefunguje, nicméně na pravidlech VoipBusteru se nic nezměnilo a ono volání zdarma stále platí a fungovat má. Jiným lidem (včetně mně a pár známých, kteří VoipBuster taktéž používají) volání zdarma stále funguje bez problémů a tudíž se lze domnívat, že jde o technické problémy spojené s danými účty.
Ale zpět k MadaPhone. Jedná se o nového slovenského VoIP operátora. Ze začátku nabízel volání na pevné linky ve vybraných zemích po dobu 3 minut zdarma. Nedávno však rozšířil tuto dobu na 6 minut zdarma! Oněmi vybranými zeměmi jsou Česká republika, Velká Británie, Austrálie, Belgie, Dánsko, Irsko, Rakousko, Finsko, Španělsko a Francie. Nutno ovšem upozornit, že na stránkách MadaPhone je psáno "v rámci pilotní akce". Tudíž je možné (a pravděpodobné), že časem bude nutné si pořídit nějaký kredit, abyste nadále mohli volat zdarma (ale předpokládám, že podobně jako u VoipBusteru, budete po pořízení kreditu volat zcela zdarma).
Co se týče technického řešení, používá MadaPhone (stejně jako zmiňovaný VoipBuster) otevřený protokol IAX (který narozdíl od známějšího SIPu nemá problémy s NATem). SIP je možné taktéž použít (např. pokud máte hardwarový VoIP telefon, který IAX nepodporuje), ale je nutné se s MadaPhone domluvit, aby vám ho aktivovali, a jedná se (narozdíl od IAXu) o experimentální provoz s kterým mohou být problémy. Jako IAX klient doporučuji Kiax, s kterým mám jen ty nejlepší zkušenosti (btw. ono "K" v názvu je zavádějící - klient je napsán čistě v Qt a nemá žádné závislosti na KDE). Nastavení je jednoduché - IAX server je voip.madaphone.sk, přihlašovací jméno a heslo to co jste si určili při registraci.
Další informace se můžete dozvědět například v této diskuzi na fóru Telefonujeme.com. Všem přeji úspěšné telefonáty zdarma a ať toto volání zdarma vydrží co nejdéle
Tiskni
Sdílej: