Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Obávám se, že Slax by mohl přijít o jednu z věcí, která ho z mého hlediska činila nejatraktivnější live-CD distribucí. Snad jsou to obavy plané, nicméně zatím tomu bohužel vše nasvědčuje...
Slax je moje nejoblíbenější LiveCD distribuce. Líbí se mi, že se vejde na mini-CD (a mohu ho tedy neustále nosit v kapse), že obsahuje nejnovější KDE, je celkově dosti aktuální (založen na Slackware current) a že narozdíl od různých Knoppixů a podobných distribucí (i když teď už je možná situace jiná) byl vždy založen na overlay filesystemu (tedy CD se z hlediska systemu jeví jako zapisovatelné medium). Slax jsem si vskutku velmi oblíbil a jediné co mi na něm trochu vadilo bylo, že používal starý 2.4.xx kernel (právě kvůli ovlfs modulu, který bohužel pro 2.6 kernel neexistoval).
Výborná věc je modulárnost Slaxu - na CD můžete vypálit kromě samotného Slaxu i různé přídavné moduly. Skvělá to věc, protože programů mi v Slaxu vskutku pár chybělo. Moduly se ovšem povalovaly po různu ve fóru, tak jsem Tomášovi Matějíčkovi (který je otcem Slaxu) navrhl, ať založí nějaký společný centrální repozitář modulů, kam by mohl kdokoliv svůj modul uploadovat. A tak se také stalo, Tomáš repozitář založil a uživatelé (včetně mě) byli spokojeni
Dlouhou dobu jsem se nesmírně těšil na verzi 5.0.x, která konečně přinesla 2.6 kernel, náhradu ovlfs za modernější unionfs a rychlý squashfs místo zastaralého zisofs (a co je pro mě neméně důležité - KDE 3.4 ). Nicméně formát modulů pro Slax verze 5.0.x je jiný oproti starším verzím (to si vyžádal přechod na unionfs), a tak zmizel centrální repozitář uživatelských modulů. Dlouho jsem čekal, kdy se konečně objeví repozitář pro nové moduly, ale jediného čeho jsem se zatím dočkal jsou oficiální moduly od Tomáše. Možná je to předčasné a mýlím se (stále je tu nadějná hláška "more coming soon ..."), ovšem podle toho co jsem se dočetl na fóru to vypadá, že žádný centrální repozitář kam by kdokoliv mohl uploadovat své moduly už nebude.
Já osobně to beru jako Tomášovo částečné otočení se zády ke komunitě. Chápu co by tomáše k takovému kroku mohlo vést - vždycky si chtěl nad Slaxem ponechat plnou kontrolu a chtěl aby byl podle jeho představ (což je logické ). Ovšem já takovýto přístup rád nemám, preferuji přístup co nejvíce otevřený komunitě. Repozitář s moduly byl sice již trochu nepřehledný, ovšem nic nebrání tomu, aby byl přidán určitý systém QA na podobném principu jako např. system Arch User Repository. Není přeci problém, aby moduly mohl stále uploadovat kdokoliv, nicméně pouze ty co by prošly jistým QA by byly oznmačeny za podporované. Ostatní moduly by byly prostě unsupported a každý, kdo by si je nainstaloval, by tak činil na vlastní riziko.
Podobná věc (z mého pohledu nedostatečná otevřenost komunitě) mě přiměla přejít z Gentoo k Arch Linuxu a je možné, že mě to přiměje i k tomu hledat si náhradu za Slax... jistou možností by také bylo založit vlastní repozitář modulů pro Slax, ale k tomu bohužel nemám prostředky ve formě prostoru na serveru a konektivity. Navíc se mi prostě už z principu nelíbí onen Tomášův přístup.
Ještě je tu tedy jedna možnost - že tu šířím zcela zbytečný a neoprávněný FUD a Tomáš ve skutečnosti na novém repozitáři pro uživatelské moduly pracuje. Byl bych moc rád, kdyby tomu tak bylo (a pokud tomu tak je, musím se Tomášovi moc omluvit), nicméně osobně se podle toho co sem se dočetl na fórech prostě obávám, že je tomu tak, jak jsem nastínil výše. Hmm, tak mě napadá, proč já tu vlastně teoretizuji a prostě jsem se Tomáše nezeptal? Brzy mu tedy napíši mail a pak se s vámi podělím o výsledky
EDIT: Mail jsem Tomášovi již napsal a řekl mu o tomto mém příspěvku v blogu. Plně otevřený repozitář uživatelských modulů (který by mi vyhovoval nejvíce) sice už nejspíš nebude, nicméně určité zlepšení se přeci jen chystá a možná i nějaké to překvápko Níže v diskuzi najdete Tomášovu odpověď...
Tiskni
Sdílej:
Ne, nelíbí se mi když zruší něco, co až do teď dobře fungovalo...Pro tebe. Uz te evidentne nezajima, co to obnaselo pro toho, kdo ti tuhle sluzbu navic nabizel.
Dlouho jsem čekal, kdy se konečně objeví repozitář pro nové moduly, ale jediného čeho jsem se zatím dočkal jsou oficiální moduly od Tomáše. ... Já osobně to beru jako Tomášovo částečné otočení se zády ke komunitě.Ja byt vyvojarem Slaxu, tak tenhle zapis v celem kontextu povazuju za sireni pomluv.
a komunita není nic jiného než jednotliví uživatelé se společným zájmem na nějaké věci (v tomto případě Slaxu).Kteryzto zajem se omezuje jak vidno na direktivy (navrhy, co by T.M. delat mel) pripadne na pomluvy (proc je spatne, kdyz to nedela). Az nekde uvidim nejakou AKTIVITU komunity uzivatelu Slaxu, tak uverim v jeji existenci.
Hmm, tak mě napadá, proč já tu vlastně teoretizuji a prostě jsem se Tomáše nezeptal?
Přesně tak, proč kritizuješ práci někoho aniž by ses ho napřed zeptal? Možná kdybys dělal pro komunitu tolik co Tomáš nezbylo by dost času psát hloupé úvahy do blogu.