Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Může se to zdát zvláštní, ale nadpis nelže. Se službou VoipBuster můžete volat na pevné linky v ČR a dalších zemích zdarma. Délka bezplatného hovoru je sice omezena na 1 minutu (pak jste pokud nemáte zakoupený kredit odpojeni), avšak i to se může častokrát hodit. A co je hlavní - VoipBuster funguje pod Linuxem a to (narozdíl třeba od Skype) s využitím svobodného softwaru!
Když jsem poprvé četl o VoipBusteru, myslel jsem si že to je jen nějaký reklamní trik. Přeci kdo by vám poskytl volání na pevné linky zdarma? Rozhodl jsem se ale že to zkusím, hlavně mě zajímalo zda je možné tuto službu zprovoznit pod Linuxem. Po chvilce googlení jsem narazil na TENTO návod a z něho s radostí zjistil, že VoipBuster využívá standardní otevřený protokol IAX (Inter-Asterisk eXchange - viz. www.asterisk.org) a že pro linux existuje několik kvalitních klientů protokol IAX podporujících. Mě (jakožto uživatele KDE) nejvíc zaujal Kiax. Musím také podotknout, že velkou výhodou protokolu IAX oproti H.323 nebo SIP je, že funguje zcela bez problémů a bez žádného nastavování za NATem či firewallem.
Jak tedy VoipBuster pod Linuxem zprovoznit? Bohužel se zcela neobejdete bez Windows, jelikož registrace na server VoipBuster.com je nutná s oficiálním klientem, který se mi nepodařilo zprovoznit pod Wine (ale údajně by snad měl jít zprovoznit pod CrossOver Office 4.2, ovšem to jsem nezkoušel). Poté co si ve Windows nainstalujete klient, stačí si v něm vytvořit nový účet a zapamatovat si přístupové jméno a heslo. Další krok je už pod Linuxem - nainstalujte si Kiax, spusťte ho, vytvořte v něm nový účet a v něm jako IAX Server nastavte iax.voipbuster.com a k tomu vaše přístupové jméno a heslo. Pak už stačí jen připojit se k serveru a můžete začít telefonovat Jen dodám že čísla samozřejmě musíte zadávat s mezinárodní předvolbou (v našem případě 00420). Kvalita hovorů je vynikající, byl jsem velmi mile překvapen
Podle tabulky cen můžete zdarma volat po dobu 1 minuty na pevné linky v Austrálii, Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Irsku, Kanadě, Lucembursku, Maďarsku, Německu, Nizozemí, Norsku, Portugalsku, Rakousku, Řecku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, USA, Velké Británii a samozřejmě u nás (bohužel ale ne na Slovensku). Počet takových volání není nijak omezen, takže v okamžiku kdy jste přerušeni můžete klidně ihned volat znovu. Navíc pokud si koupíte kredit alespoň 1 Euro, můžete do těchto lokací volat zdarma po neomezeně dlouhou dobu! Do ostatních států a na mobilní sítě jsou však volání již zpoplatněna (musíte si koupit kredit).
Je mi jasné že tato nabídka volání zdarma má svůj důvod - VoipBuster chce přitáhnout lidi a pozornost médií, aby dokázal konkurovat jiným službám (především Skype). Podle všeho by však tato nabídka volání zdarma neměla být jen dočasná, ale měla by platit stále i v budoucnu. Tak proč toho nevyužít
Tiskni
Sdílej:
[Version] "Windows" = "winxp"
ale pri spusteni mi to napise:Sorry, the userinterface could not be initialized. The application will now beterminated.
Byl nekdo uspesnejsi? Nemam se jak zeregistrovat kdyz nemam windows.Nemuze se stat ze ten hovor bude platit ten komu volam?
Tady jedna čerstvá zkušenost na téma "Hovor na účet volaného"
Máme paralelku s babičkou - je to teda její telefon, beru ho jen když slyším že ho nebere sama.
(omluvte sníženou kvalitu záznamu způsobenou přepisem z ICQ
dobry den tady cesky telecom, prijmenete hovor na ucet volaneho od pani prochazkove? si rikam proc babicka vola takhle na svuj telefon. no vzal jsem to a ozval se tam detskej hlasek:
ahoj strejdo to bude asi nejaky omyl, ja na to ne to neni omyl - a ticho... a jak se jmenujes? prochazkova - a ticho... a krestnim? martina - a ticho... to bude asi opravdu nejaky omyl ne to jsem ja strejdo - a ticho...
tak jsem s tim slehnul, protoze mi doslo ze je to urcite z nejake drahe linky a je to vlastne na nas ucet.
Nasli si zkratka v telefonim seznamu jmeno a cislo - zavolali a predstavili se tim jmenem.
No jeste ze jsem to vzal aspon ja, babicka by mozna delsi dobu premyslela a vyptavala se kdo to vlastne je.
Pak jsem chtel volat na telecom na 800 123 456 samy stisknete tohle cislo pro tohle a tohle cislo, kdyz chcetet tohle ale nic co bych potreboval, tak jsem zmackl informace o uctech a pak 15 minut poslouchal jste v poradi nezavesujte prosim a vtirava hudba (furt se mi vybavovalo: jsem kristalova studanka, napijte se prosim), tak jsem s tim taky prastil