V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Nedávno mě napadla zajímavá myšlenka - pokud nemám na svém desktopu speciální tlačítko na uspání (suspend-to-disk), proč k tomuto účelu nepoužít klasické tlačítko Power? Jedno kliknutí by počítač jen uspalo, kdežto dvojklik by počítač rovnou vypnul. Tohle řešení mě nadchlo a co víc, ukázalo se, že zrealizovat ho není nic těžkého
Jediné co potřebujete je acpid daemon. Ten je součástí snad každé distribuce. Dále budete potřebovat změnit konfigurační soubor /etc/acpi/events/anything (nebo jiný konfigurační soubor v tomto adresáři, může jich být klidně více rozdělené na různé druhy ACPI událostí, to záleží na distribuci), a to sice tak, aby provedená akce byla vykonávána na pozadí (tedy je za příkaz nutno přidat znak &). Můj vypadá po příslušné změně takto:
event=.* action=/etc/acpi/handler.sh %e &
Tato změna je nutná, protože acpid daemon jinak po odchycení události čeká až na dokončení příslušné akce, než začne zpracovávat další událost (dvojklik by tedy nešlo nijak zaregistrovat). Následně zeditujeme samotný soubor /etc/acpi/handler.sh (či jeho ekvivalent ve vaší distribuci) a do sekce odchytávající signál PWRF vložíme tento kód:
pwrbtn_pressed=/tmp/acpid_powerbutton_pressed if [ ! -f "$pwrbtn_pressed" ]; then logger "PowerButton pressed: PWRF" touch "$pwrbtn_pressed" sleep 2 if [ -f "$pwrbtn_pressed" ]; then logger "Time for second PowerButton press exceeded" rm "$pwrbtn_pressed" ## For suspend-to-disk with suspend2 hibernate ## For suspend-to-disk with standard swsusp # echo "disk" > /sys/power/state fi else logger "PowerButton pressed (for the second time): PWRF" rm "$pwrbtn_pressed" ## Standard shutdown # shutdown -h now ## Graceful shutdown for KDE users dcop --all-users --all-sessions ksmserver ksmserver logout 0 2 0 fi
Řešení je to jednoduché, ale funguje naprosto výborně (alespoň tedy pro mě). Když jsem hledal něco podobného na netu, nic jsem nenašel, to snad ještě myšlenka dvojkliku na Power button nikoho předtím nenapadla? Tomu se mi nechce věřit, spíš jsem možná jen špatně hledal
Jinak pokud by měl někdo zájem, mohl bych tenhle "scriptlet" (či jak to nazvat) rozšířit, aby byl ještě víc flexibilní (např. reakce na libovolný počet kliknutí, třeba graceful softwarový reset po trojkliku na Power button, i když to už je asi zbytečně překombinované ).
Tiskni
Sdílej:
inkrimovaná sekce
case "$1" in button/power) #echo "PowerButton pressed!">/dev/tty5 case "$2" in PWRF) ## sem doplň kód z blogu ## a nezapomeň za poslední fi dát ;; *) logger "ACPI action undefined: $2" ;; esac ;;
btw mám malinkej problém. na suspend používám vlastní skript, kterej mi, na rozdíl od hibernate nebo prostýho echo -n "[standby|mem|disk]" > /sys/power/state
, funguje :) bohužel, když se spustí na pozadí, tak se mi počítač už neprobere :( nenapadá někoho jak spojit obě věci dohromady, tj. „doubleclick“ na power tlačítko a zároveň zajistit, aby se ten můj skript nespouštěl na pozadí?