Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Chcete zcela legálně poslouchat přesně takovou muziku, jaká se vám líbí, a nechcete za ní přitom zaplatit ani halíř? Rádio Last.fm vám to umožní! A to všechno bez reklam ani žádných jiných háčků.
O rádiu Last.fm jsem se dozvěděl prakticky náhodou. Do té doby jsem internetovým rádiím téměř něvěnoval pozornost. Pár jsem jich v minulosti vyzkoušel, ale nikdy to nebylo ono (občas nízká zvuková kvalita, nikdy nehráli přesně to co jsem chtěl, v některých byly dokonce i reklamy, atp.).
Používám hudební přehrávač amaroK a v něm úžasný komunitní systém sdílení hudebních preferencí zvaný Audioscrobbler. Nedávno jsem se chtěl podívat na svůj účet na stránkách Audioscrobbleru a najednou zjistím, že jsem přesměrován na jakési stránky Last.fm. Nicméně všechno nadále fungovalo jak jsem byl zvyklý, pouze v novém designu a s tím, že přibylo mnoho nových funkcí.
Jak jsem se později dočetl, Audioscrobber se sloučil s Last.fm, což je internetové rádio umožňující poslouchat pouze to, co se vám opravdu líbí. Můžete si zvolit umělce které máte rádi a Last.fm vám bude hrát muziku jen od nich a jim podobných umělců. Můžete si zvolit žánr který máte rádi a Last.fm vám bude hrát jen písničky tohoto žánru. Stejně tak si můžete zvolit písničky nějakého období, písničky odpovídající vaší momentální náladě, zkrátka jakýkoliv z tagů, kterých je nepřeberné množství. Pokud se vám nelíbí nějaká písnička, která na vaší Last.fm stanici zrovna hraje, můžete jí prostě přeskočit nebo dokonce zabanovat (čímž se upraví profil vaší stanice a danou písničku už neuslyšíte). Pokud se vám naopak nějaká hodně líbí, může si jí oblíbit (čímž se taktéž upraví váš profil a budou v něm hrát spíše věci podobné těm, které si oblíbíte). Můžete si také pustit písničky které mají oblíbeni ostatní fanoušci zrovna hrající kapely či písničky kapel podobného stylu. A jedna z nejlepších možností je rádio hrající podle vašeho Audioscrobbler-profilu, tedy naprosto přesně to co posloucháte a máte rádi.
A jak to celé funguje? Stream je ve formě 128kbps MP3 (dle mých zkušeností ve velmi dobré kvalitě). K jeho přehrávání ovšem potřebujete originální přehrávač z Last.fm, jelikož Last.fm používá k navázání streamu svůj vlastní protokol (důvodem je, že klasický .m3u stream nebyl dostatečně flexibilní pro vše co Last.fm nyní nabízí a co se nabízet chystá). Přehrávač je však poskytován jako opensource pod BSD licencí a protokol který využívá je velmi jednoduchý. Linuxová verze ovšem vyžaduje nové Qt4 (i když ke stažení je i staticky zkompilovaná verze), s čímž se mi nechtělo experimentovat.
Chvilku jsem hledal a brzy našel jednoduchý pythonový Last.fm "přehrávač" LastFMProxy, který umí Last.fm stream přijímat a přeposílat ho jako klasický .m3u stream, s kterým už si rozumí i ten nejobyčejnější přehrávač. Funguje tedy jako jednoduchá proxy a ovládat se dá přímo z vašeho browseru. Stačí zadat do vašeho browseru adresu např. http://localhost:1881 a můžete vaše Last.fm rádio plně ovládat (vidíte název a obal alba, název umělce a písničky, můžete měnit stanice, přeskakovat a banovat písničky, které se vám nelíbí, oblíbit si ty které se vám líbí, atp.). Navíc si LastFMProxy přímo rozumí i s lastfm:// odkazy, což je velmi důležitá vlastnost pro využívání Last.fm rádia.
Last.fm rádio mě opravdu mile překvapilo. Nemám prakticky nic co bych mu dokázal vytknout. Jen se těším, až bude v další verzi amaroKu zabudována nativní podpora pro Last.fm streamy (to už bylo v mailing-listu ohlášeno). Pak už nebudu muset používat ani LastFMProxy a budu plně spokojen Je mi skoro až zvláštní, že proti takovéto úžasné službě nenamítá nic např. taková odporná nenáviděná RIAA. Z jejich úst už totiž vyšly i velmi razantní návrhy na omezení obyčejného vzdušného digitálního rádia, což je ovšem naprosto nic proti tomu co za možnosti nabízí Last.fm.
Tiskni
Sdílej: