Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Chcete zcela legálně poslouchat přesně takovou muziku, jaká se vám líbí, a nechcete za ní přitom zaplatit ani halíř? Rádio Last.fm vám to umožní! A to všechno bez reklam ani žádných jiných háčků.
O rádiu Last.fm jsem se dozvěděl prakticky náhodou. Do té doby jsem internetovým rádiím téměř něvěnoval pozornost. Pár jsem jich v minulosti vyzkoušel, ale nikdy to nebylo ono (občas nízká zvuková kvalita, nikdy nehráli přesně to co jsem chtěl, v některých byly dokonce i reklamy, atp.).
Používám hudební přehrávač amaroK a v něm úžasný komunitní systém sdílení hudebních preferencí zvaný Audioscrobbler. Nedávno jsem se chtěl podívat na svůj účet na stránkách Audioscrobbleru a najednou zjistím, že jsem přesměrován na jakési stránky Last.fm. Nicméně všechno nadále fungovalo jak jsem byl zvyklý, pouze v novém designu a s tím, že přibylo mnoho nových funkcí.
Jak jsem se později dočetl, Audioscrobber se sloučil s Last.fm, což je internetové rádio umožňující poslouchat pouze to, co se vám opravdu líbí. Můžete si zvolit umělce které máte rádi a Last.fm vám bude hrát muziku jen od nich a jim podobných umělců. Můžete si zvolit žánr který máte rádi a Last.fm vám bude hrát jen písničky tohoto žánru. Stejně tak si můžete zvolit písničky nějakého období, písničky odpovídající vaší momentální náladě, zkrátka jakýkoliv z tagů, kterých je nepřeberné množství. Pokud se vám nelíbí nějaká písnička, která na vaší Last.fm stanici zrovna hraje, můžete jí prostě přeskočit nebo dokonce zabanovat (čímž se upraví profil vaší stanice a danou písničku už neuslyšíte). Pokud se vám naopak nějaká hodně líbí, může si jí oblíbit (čímž se taktéž upraví váš profil a budou v něm hrát spíše věci podobné těm, které si oblíbíte). Můžete si také pustit písničky které mají oblíbeni ostatní fanoušci zrovna hrající kapely či písničky kapel podobného stylu. A jedna z nejlepších možností je rádio hrající podle vašeho Audioscrobbler-profilu, tedy naprosto přesně to co posloucháte a máte rádi.
A jak to celé funguje? Stream je ve formě 128kbps MP3 (dle mých zkušeností ve velmi dobré kvalitě). K jeho přehrávání ovšem potřebujete originální přehrávač z Last.fm, jelikož Last.fm používá k navázání streamu svůj vlastní protokol (důvodem je, že klasický .m3u stream nebyl dostatečně flexibilní pro vše co Last.fm nyní nabízí a co se nabízet chystá). Přehrávač je však poskytován jako opensource pod BSD licencí a protokol který využívá je velmi jednoduchý. Linuxová verze ovšem vyžaduje nové Qt4 (i když ke stažení je i staticky zkompilovaná verze), s čímž se mi nechtělo experimentovat.
Chvilku jsem hledal a brzy našel jednoduchý pythonový Last.fm "přehrávač" LastFMProxy, který umí Last.fm stream přijímat a přeposílat ho jako klasický .m3u stream, s kterým už si rozumí i ten nejobyčejnější přehrávač. Funguje tedy jako jednoduchá proxy a ovládat se dá přímo z vašeho browseru. Stačí zadat do vašeho browseru adresu např. http://localhost:1881 a můžete vaše Last.fm rádio plně ovládat (vidíte název a obal alba, název umělce a písničky, můžete měnit stanice, přeskakovat a banovat písničky, které se vám nelíbí, oblíbit si ty které se vám líbí, atp.). Navíc si LastFMProxy přímo rozumí i s lastfm:// odkazy, což je velmi důležitá vlastnost pro využívání Last.fm rádia.
Last.fm rádio mě opravdu mile překvapilo. Nemám prakticky nic co bych mu dokázal vytknout. Jen se těším, až bude v další verzi amaroKu zabudována nativní podpora pro Last.fm streamy (to už bylo v mailing-listu ohlášeno). Pak už nebudu muset používat ani LastFMProxy a budu plně spokojen Je mi skoro až zvláštní, že proti takovéto úžasné službě nenamítá nic např. taková odporná nenáviděná RIAA. Z jejich úst už totiž vyšly i velmi razantní návrhy na omezení obyčejného vzdušného digitálního rádia, což je ovšem naprosto nic proti tomu co za možnosti nabízí Last.fm.
Tiskni
Sdílej: