Byl vydán Mozilla Firefox 152.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 152 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.7 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Hříčka xsnow, která na ploše spustí sněžení, je protestware. Pokud jste v Rusku (LANG=ru), zobrazuje ukrajinské vlajky.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala beta verzi Ubuntu Touch 24.04-2.0. Nová verze již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
V Praze probíhá Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory. Přednášky lze sledovat také na YouTube.
Node-RED (Wikipedie, GitHub), webová aplikace postavená na Node.js pro vizuální programování a propojování hardwarových zařízení, API a online služeb, byl vydán ve verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byla vydána nová verze 3.27.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 5 zranitelností.
Řídící výbor GCC schválil záměr do GCC začlenit backend WebAssembly.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.
Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.
SIP a i IAX jsou tak přímo navrženy, aby docházelo k propojení a peeringu mezi jednotlivými VoIP providery.
Já na normální PC-to-PC VoIP používam providera Free World Dialup, což je jeden z nejstarších VoIP providerů vubec a taktéž je velkým průkopníkem SIPu. Před nějakou dobou začal podporovat i IAX, tak sem ho začal využívat (protože s IAXem narozdíl od SIPu nejsou problémy za NATem). Registrace je zdarma a FWD má peering (rozuměj dovoláš se z/do sítí jiných VoIP providerů) s obrovským množstvím jiných VoIP providerů (viz. tato tabulka). Jen se člověk nesmí odradit jejich webovými stránkami, které jsou přímo otřesně nepřehledné (ale je tam záchrana v podobě odkazu SITEMAP dole na stránce
).
No a pokud chci volat na pevnou linku v ČR, tak používam zdarma MadaPhone.sk a VoipBuster. Mam prostě v Kiaxu nastavené 3 účtu a jsem připojen vždy na všechny 3 najednou
Tiskni
Sdílej: