Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Možná už jste někdo slyšeli o Windows PowerShell (dříve známý jako Monad či MSH), což má být první pořádný shell od Microsoftu (bude obsažen ve Windows Vista). Je postaven nad .NET frameworkem a bude plně objektový. Toto je věc, která mi na *nixových shellech vždy nesmírně chyběla. Parsování textového vstupu a výstupu je v porovnání s objektovým přístupem nesmírně nepraktické. Taktéž stovky různých samostatných příkazů (každý s jinými parametry) je idea mnohem méně praktická než volání metod konkrétních objektů (alespoň tedy dle mého názoru, spousta lidí mě asi označí za kacíře ). Existuje tedy nějaká schopná konkurence Windows PowerShellu pro Linux? Odpovědí by mohl být IPython...
IPython asi bude většina programátorů v Pythonu znát. Jedná se o nesmírně praktický interaktivní interpreter pro Python (který je samozřejmě sám celý napsaný v Pythonu), jenž obsahuje celou řadu užitečných funkcí, bez kterých si později člověk dovede jen těžko představit život IPython si člověk musí vyzkoušet naživo, jinak tu krásu a eleganci asi nepochopí. Předtím než jsem začal používat Python a propadl IPythonu mě myšlenka objektového shellu nenapadla. Ale později, jak jsem čím dál častěji dělal pod IPythonem, mi práce v klasickém shellu (konkrétně v Bashi) přišla nesmírně kostrbatá, zkostnatělá a otravná. Napadlo mě, že by bylo skvělé, pokud bych IPython (a všechny úžasné funkce které nabízí) mohl používat jako shell...
IPython sám o sobě umožňuje v defaultním profilu spouštět i shellové příkazy (stačí před ně umístit vykřičník), ale to vskutku moc praktické není. Chvíli jsem se tedy pídil na netu a přišel na to, že v IPythonu možnost používat ho jako plnohodnotný shell již existuje! Stačí načíst profil sh
(tedy startovat IPython příkazem: ipython -p sh
) a můžete v IPythonu pracovat jako v běžném shellu a spouštět standardní programy! A vše samozřejmě kombinovat s úžasnou Pythoní syntaxí, tedy máte možnost např. spouštět wget v klasické pythoní for smyčce či cokoliv jiného vás napadne.
Tohle je samo o sobě velmi praktické (možnost přímého použití Pythonu jakožto shellového skriptovacího jazyku a využití výborných vlastností IPythonu jakožto interaktivního interpreteru) a troufám si tvrdit, že Windows PowerShell kvalit IPythonu ani náhodou nedosahuje. Nicméně jedna zásadní věc stále chybí - a to jednoduchý objektový přístup ke klasickým shellovým příkazům a obecně k systému. Avšak s poslední verzí IPythonu 0.7.2 se i toto změnilo - přibyl fascinující modul IPipe (doporučuji kliknout, jsou tam i screenshoty ), který do IPythonu vnáší objektové roury a zapouzdření některých základních systémových věcí (adresáře, soubory, procesy, uživatelé a skupiny) do objektů. Jsou díky tomu možné třeba konstrukce jako:
ils | ifilter("_.isfile() and size > 100000") | idumpA také se zde objevil perfektní objektový browser
ibrowse
, kde můžete procházet libovolnou strukturu objektů (adresářový strom, uživatele nebo prostě cokoliv co profiltrujete přes rouru) a vidět u nich všechny atributy v přehledném curses rozhraní:
ils("/home/mikos/python") | ibrowse(pozn.: dávat v tomto případě
ibrowse
za ils
je zbytečné - na systémech kde je podporováno curses rozhraní je ibrowse
použito jako defaultní způsob výstupu)
Podporu pro tyto IPipe objektové roury si můžete velice jednoduše přidat i do vašich vlastních tříd, objeví se tedy jistě brzy spousta dalších rozšíření. Jediné co mi v současnosti chybí je objektová náhrada za běžné shellové příkazy (tedy coreutils). Až se toto stane skutečností (což myslím nebude dlouho trvat), stane se z IPythonu skutečně ultimátní objektový shell pro Linux s jednou obrovskou výhodou oproti Windows PowerShellu - člověk znalý Pythonu bude jako doma a nebude se muset učit žádnou novou syntaxi. Navíc IPython jakožto interaktivní interpreter je naprosto nepřekonatelně komfortním prostředím
Tiskni
Sdílej:
and
, ale ten je (jestli to chápu správně) jen pro booleany, že? (Asi se na pár týdnů radši začtu do učebnice. and
, or
, not
, atp.).
tohle uz tu jednou bylo, pod nazvem "windows scripting host". byla to katastrofa, vyhnout se tomu nedalo protoze to instaloval office a krome tvurcu viru to nepouzival snad nikdo.Tak já jsem tvůrce virů, a to jsem ani jeden vir nenapsal. To jsem myslel, že je to těžší
tohle uz tu jednou bylo, pod nazvem "windows scripting host". byla to katastrofa, vyhnout se tomu nedalo protoze to instaloval office a krome tvurcu viru to nepouzival snad nikdo. cely ten napad mi prijde jako dalsi pripad kdy je nekdo do sveho oblibeneho jazyka zamilovan tak slepe ze se ho snazi pouzivat i tam kde se vubec nehodi. php-gtk budiz vsem vystrahou.Naprostý souhlas. IMHO jde o příklad popírání zásady KISS. Dle mého názoru. Scriptování v shellu by mělo sloužit k tvorbě jednoduchých automatizačních scriptů a tam objekty nepatří. Pro tvorbu složitých věcí pak naopak jsou vhodné objekty, ale nepatří do shell scriptů.
ils |ifilter | idump
jednym spravnym prostredim opovrhujem (snad nielen ja).
tak nam ostal len pripad samostatne binarky (popr i mix binarky + built-in). Tie medzi sebou musia komunikovat. Bud si prehadzuju objekty ako kusy pamate vytrhnute z jednoho procesu vrazene do ineho (hmm, tu nieco smrdi), alebo transparentna reprezentacia, t.j. text.
v konecnom dosledku jedine co dostaneme, je nieco, co nam nas nablyskany supernovy stroj degraduje na uroven 486. Ak ma niekto zaujem kopirovat windoze, nemusi to byt prave tato vlastnost.
Ja si napr myslim, ze ten hrib po vybuchu atomovej bomby je krasny, ale urcite by som ho nechcel mat doma v zahrade