Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Možná už jste někdo slyšeli o Windows PowerShell (dříve známý jako Monad či MSH), což má být první pořádný shell od Microsoftu (bude obsažen ve Windows Vista). Je postaven nad .NET frameworkem a bude plně objektový. Toto je věc, která mi na *nixových shellech vždy nesmírně chyběla. Parsování textového vstupu a výstupu je v porovnání s objektovým přístupem nesmírně nepraktické. Taktéž stovky různých samostatných příkazů (každý s jinými parametry) je idea mnohem méně praktická než volání metod konkrétních objektů (alespoň tedy dle mého názoru, spousta lidí mě asi označí za kacíře ). Existuje tedy nějaká schopná konkurence Windows PowerShellu pro Linux? Odpovědí by mohl být IPython...
IPython asi bude většina programátorů v Pythonu znát. Jedná se o nesmírně praktický interaktivní interpreter pro Python (který je samozřejmě sám celý napsaný v Pythonu), jenž obsahuje celou řadu užitečných funkcí, bez kterých si později člověk dovede jen těžko představit život IPython si člověk musí vyzkoušet naživo, jinak tu krásu a eleganci asi nepochopí. Předtím než jsem začal používat Python a propadl IPythonu mě myšlenka objektového shellu nenapadla. Ale později, jak jsem čím dál častěji dělal pod IPythonem, mi práce v klasickém shellu (konkrétně v Bashi) přišla nesmírně kostrbatá, zkostnatělá a otravná. Napadlo mě, že by bylo skvělé, pokud bych IPython (a všechny úžasné funkce které nabízí) mohl používat jako shell...
IPython sám o sobě umožňuje v defaultním profilu spouštět i shellové příkazy (stačí před ně umístit vykřičník), ale to vskutku moc praktické není. Chvíli jsem se tedy pídil na netu a přišel na to, že v IPythonu možnost používat ho jako plnohodnotný shell již existuje! Stačí načíst profil sh
(tedy startovat IPython příkazem: ipython -p sh
) a můžete v IPythonu pracovat jako v běžném shellu a spouštět standardní programy! A vše samozřejmě kombinovat s úžasnou Pythoní syntaxí, tedy máte možnost např. spouštět wget v klasické pythoní for smyčce či cokoliv jiného vás napadne.
Tohle je samo o sobě velmi praktické (možnost přímého použití Pythonu jakožto shellového skriptovacího jazyku a využití výborných vlastností IPythonu jakožto interaktivního interpreteru) a troufám si tvrdit, že Windows PowerShell kvalit IPythonu ani náhodou nedosahuje. Nicméně jedna zásadní věc stále chybí - a to jednoduchý objektový přístup ke klasickým shellovým příkazům a obecně k systému. Avšak s poslední verzí IPythonu 0.7.2 se i toto změnilo - přibyl fascinující modul IPipe (doporučuji kliknout, jsou tam i screenshoty ), který do IPythonu vnáší objektové roury a zapouzdření některých základních systémových věcí (adresáře, soubory, procesy, uživatelé a skupiny) do objektů. Jsou díky tomu možné třeba konstrukce jako:
ils | ifilter("_.isfile() and size > 100000") | idumpA také se zde objevil perfektní objektový browser
ibrowse
, kde můžete procházet libovolnou strukturu objektů (adresářový strom, uživatele nebo prostě cokoliv co profiltrujete přes rouru) a vidět u nich všechny atributy v přehledném curses rozhraní:
ils("/home/mikos/python") | ibrowse(pozn.: dávat v tomto případě
ibrowse
za ils
je zbytečné - na systémech kde je podporováno curses rozhraní je ibrowse
použito jako defaultní způsob výstupu)
Podporu pro tyto IPipe objektové roury si můžete velice jednoduše přidat i do vašich vlastních tříd, objeví se tedy jistě brzy spousta dalších rozšíření. Jediné co mi v současnosti chybí je objektová náhrada za běžné shellové příkazy (tedy coreutils). Až se toto stane skutečností (což myslím nebude dlouho trvat), stane se z IPythonu skutečně ultimátní objektový shell pro Linux s jednou obrovskou výhodou oproti Windows PowerShellu - člověk znalý Pythonu bude jako doma a nebude se muset učit žádnou novou syntaxi. Navíc IPython jakožto interaktivní interpreter je naprosto nepřekonatelně komfortním prostředím
Tiskni
Sdílej:
and
, ale ten je (jestli to chápu správně) jen pro booleany, že? (Asi se na pár týdnů radši začtu do učebnice. and
, or
, not
, atp.).
tohle uz tu jednou bylo, pod nazvem "windows scripting host". byla to katastrofa, vyhnout se tomu nedalo protoze to instaloval office a krome tvurcu viru to nepouzival snad nikdo.Tak já jsem tvůrce virů, a to jsem ani jeden vir nenapsal. To jsem myslel, že je to těžší
tohle uz tu jednou bylo, pod nazvem "windows scripting host". byla to katastrofa, vyhnout se tomu nedalo protoze to instaloval office a krome tvurcu viru to nepouzival snad nikdo. cely ten napad mi prijde jako dalsi pripad kdy je nekdo do sveho oblibeneho jazyka zamilovan tak slepe ze se ho snazi pouzivat i tam kde se vubec nehodi. php-gtk budiz vsem vystrahou.Naprostý souhlas. IMHO jde o příklad popírání zásady KISS. Dle mého názoru. Scriptování v shellu by mělo sloužit k tvorbě jednoduchých automatizačních scriptů a tam objekty nepatří. Pro tvorbu složitých věcí pak naopak jsou vhodné objekty, ale nepatří do shell scriptů.
ils |ifilter | idump
jednym spravnym prostredim opovrhujem (snad nielen ja).
tak nam ostal len pripad samostatne binarky (popr i mix binarky + built-in). Tie medzi sebou musia komunikovat. Bud si prehadzuju objekty ako kusy pamate vytrhnute z jednoho procesu vrazene do ineho (hmm, tu nieco smrdi), alebo transparentna reprezentacia, t.j. text.
v konecnom dosledku jedine co dostaneme, je nieco, co nam nas nablyskany supernovy stroj degraduje na uroven 486. Ak ma niekto zaujem kopirovat windoze, nemusi to byt prave tato vlastnost.
Ja si napr myslim, ze ten hrib po vybuchu atomovej bomby je krasny, ale urcite by som ho nechcel mat doma v zahrade