Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Nazdar. Instaloval jsem strycovi Kubuntu. Nabehlo a nainstalovalo se to v pohode. Jsem s tim spokojeny, ale na druhou stranu, mam s tim par problemu a chtel bych se poptat na vase zkusenosti s touto distribuci. Pochopitelne, jsem schopen si jich sam dost pohledat, ale kdyz uz jsem tu zaregistrovan, tak proc toho nevyuzit a trosku se nepoptat vas.
Navic, bude toho trochu vic, takze proto jsem to nedal do diskuse.
Prvni problem mam s wifi kartou D-Link DWL-520+. Ano, nasel jsem si na abicku navody jak to zprovoznit, ale chtel bych vedet, jestli to jde v Kubuntu nejak bezbolestne (bez kompilaci). Rozumejte, anglicky umim, a slozitejsi navody me moc nevadi, nicmene, pokud mi bude za zadkem sedet stryc a bude pozorovat, jak tam neco kompiluju a kdesi cosi, tak ho to neohromi (a ja chci aby zustal hledet, ze to s tim slozitym Linuxem uz tak horke neni). Nejak jsem se zapomnel mrknout na to, jake jsou na instalacnim CD (pro destop i386) baliky (bylo uz moc hodin a ja se musel navic ucit na statnice). Vim ze, v nejakych neoficialnich repozitarich Debiana (ano jsem debianista) jsou baliky s temito drivery. Jenom jsem se chtel zeptat jestli jsou i na instalacnim CD (ano, neomrkl jsem si co tam je za baliky, moje chyba, ja vim) nebo je mam ztahnout zvlast a jaky postup zvolit, protoze stryc bydli trochu dal a dokud tu kartu nerozjedu, tak se na net nedostanu a prebihani a vecne rebooty taky nevypadaji moc dobre. Taky me zaskocilo, ze se nenaninstaloval mc ani zadny emulator terminalu (ano, muzu to resit alt+F*, ale proste bych tam neco takoveho chtel, hlavne mc, je na CD?). Pak se mi jeste moc nezamlouva ten system prav. Jak tam vytvorit roota? Mozna jsem staromodni, ale to co je v Kubuntu mi moc nesedi. Sice je to principielne to same, ale mne to proste moc nesedi. Pokud byste meli jeste nejake dobre napady jak to jeste vylepsit, tak se nebudu hnevat kdyz date vedet. Diky.
Tiskni
Sdílej:
sudo passwd root
a ta karta by mela jit pres ndiswrapper + ovladac pro win xp. me to takle v mandrive slo a jadro sem nekompiloval, jen ndiswrapper a slo to dobre. ted to de este lip, mam router a pripojeni to mam pres lan takze uz to de rovnou.
mc na cd neni, ale tusim ze na jeho instalaci ani neni potreba povolovat nejaky specialni zdroje.
Co se tyce emulatoru terminalu nevim co si pod tim predstavujes ale minimalne konzole(nebo xterm) z kde by byt v instalaci mela. Jinak v depozitarich je jich hafo.
Pokud jsi prekonal neketere drobne obtize z nesvobodnymi formaty tak mi distribuce Kubuntu prijde jako pro zacatecnika vhodna. S wifi kartou bohuzel neporadim