Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Nazdar. Instaloval jsem strycovi Kubuntu. Nabehlo a nainstalovalo se to v pohode. Jsem s tim spokojeny, ale na druhou stranu, mam s tim par problemu a chtel bych se poptat na vase zkusenosti s touto distribuci. Pochopitelne, jsem schopen si jich sam dost pohledat, ale kdyz uz jsem tu zaregistrovan, tak proc toho nevyuzit a trosku se nepoptat vas.
Navic, bude toho trochu vic, takze proto jsem to nedal do diskuse.
Prvni problem mam s wifi kartou D-Link DWL-520+. Ano, nasel jsem si na abicku navody jak to zprovoznit, ale chtel bych vedet, jestli to jde v Kubuntu nejak bezbolestne (bez kompilaci). Rozumejte, anglicky umim, a slozitejsi navody me moc nevadi, nicmene, pokud mi bude za zadkem sedet stryc a bude pozorovat, jak tam neco kompiluju a kdesi cosi, tak ho to neohromi (a ja chci aby zustal hledet, ze to s tim slozitym Linuxem uz tak horke neni). Nejak jsem se zapomnel mrknout na to, jake jsou na instalacnim CD (pro destop i386) baliky (bylo uz moc hodin a ja se musel navic ucit na statnice). Vim ze, v nejakych neoficialnich repozitarich Debiana (ano jsem debianista) jsou baliky s temito drivery. Jenom jsem se chtel zeptat jestli jsou i na instalacnim CD (ano, neomrkl jsem si co tam je za baliky, moje chyba, ja vim) nebo je mam ztahnout zvlast a jaky postup zvolit, protoze stryc bydli trochu dal a dokud tu kartu nerozjedu, tak se na net nedostanu a prebihani a vecne rebooty taky nevypadaji moc dobre. Taky me zaskocilo, ze se nenaninstaloval mc ani zadny emulator terminalu (ano, muzu to resit alt+F*, ale proste bych tam neco takoveho chtel, hlavne mc, je na CD?). Pak se mi jeste moc nezamlouva ten system prav. Jak tam vytvorit roota? Mozna jsem staromodni, ale to co je v Kubuntu mi moc nesedi. Sice je to principielne to same, ale mne to proste moc nesedi. Pokud byste meli jeste nejake dobre napady jak to jeste vylepsit, tak se nebudu hnevat kdyz date vedet. Diky.
Tiskni
Sdílej:
sudo passwd root
a ta karta by mela jit pres ndiswrapper + ovladac pro win xp. me to takle v mandrive slo a jadro sem nekompiloval, jen ndiswrapper a slo to dobre. ted to de este lip, mam router a pripojeni to mam pres lan takze uz to de rovnou.
mc na cd neni, ale tusim ze na jeho instalaci ani neni potreba povolovat nejaky specialni zdroje.
Co se tyce emulatoru terminalu nevim co si pod tim predstavujes ale minimalne konzole(nebo xterm) z kde by byt v instalaci mela. Jinak v depozitarich je jich hafo.
Pokud jsi prekonal neketere drobne obtize z nesvobodnymi formaty tak mi distribuce Kubuntu prijde jako pro zacatecnika vhodna. S wifi kartou bohuzel neporadim