Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Jak titulek napovídá, chtěl bych se pobavit o airosoftu a případně zjistit, kolik z vás se mu věnuje. Jelikož jsem v Praze, tak hledam komplice v tomto městě.
Je to asi půl roku, co jsem v mém blogu začal diskuzi o mojí počítačové sestavě. Jak titulek popisuje, ne vše dopadlo tak jak by mělo.
Tak jsem se rozhodl, ze si udělám radost a pořídím si pracovní/herní mašinku. Starší počítač jsem ponechal našim doma a hw i má finanční situace od mé poslední koupě prošli vývojem k lepšímu (IMHO).
Aktualizován link pro stažení svn JA2 pro Linux.
Patří obecně ke zvyku, používat pro přenos textu, který netřeba dále upravovat, formát pdf.
Zdravím komunitu. Feisty Fawn tu už chvíli je a řekl jsem si, že by stálo za to pustit se do překladu neoficiálního průvodce na ubuntuguide.org.
Tak jsem nasbíral několik otázek, informací a úvah ale nechtělo se mi to kouskovat a spamovat tim diskuse nebo blogy.
S blížícím se dokončením nové freewarové (uvažuje se i o otevření zdrojových souborů, ale konečné stanovisko ještě nepadlo) multiplatformní 3D RTS s názvem 0AD od teamu Wildfire Games jsem se rozhodl ohlásit začátek vývoje modifikace, která oděje původní hru do středověkého hávu.
Pro všechny Ubuntisty neangličtináře pracuji na překladu průvodce začátky užívání této distribuce do naší mateřštiny.
Nalezené chyby hlaste. Jakoukoliv pomoc uvítám.
Nazdar. Instaloval jsem strycovi Kubuntu. Nabehlo a nainstalovalo se to v pohode. Jsem s tim spokojeny, ale na druhou stranu, mam s tim par problemu a chtel bych se poptat na vase zkusenosti s touto distribuci. Pochopitelne, jsem schopen si jich sam dost pohledat, ale kdyz uz jsem tu zaregistrovan, tak proc toho nevyuzit a trosku se nepoptat vas.
Nazdar. Chtel bych se naucit delat databaze v MySQL. Neporadite nejake dobre knizky nebo webove stranky (jo google znam a zkousel jsem, ale nic svetoborneho jsem nenasel) na toto tema? Anglictiny se nebojim.
Nazdar.
Na muj, zde prezentovany (RTLinux a RTAI a Realtime preempt), Semestralni projekt tykajici se Real-Time Linuxu navazuje Bakalarska prace.
V ni bych mel dale rozvinout nabyte znalosti ze Semestralniho projektu. Mam za ukol vytvorit jednoduchy programek, ktery bude v pravidelnich intervalech na seriovem portu generovat jednicky a nuly.
Koukal jsem se na Serial programming HOWTO a neco jsem tam nasel, ale o programovani casovace v Linuxu toho google moc nevi a ja taky ne. Procitat drojaky se mi moc nechce, tak bych chtel nekoho, kdo v tom umi chodit, poprosit o pomoc.
Diky.
Tohle snad ani nepotrebuje dalsi komentar.
http://www.blisty.cz/2006/1/20/art26670.html
Tak jsem dneska odevzdal muj Semestralni projekt tykajici se real-time Linuxu. Koho mam kontaktovat at mu to muzu predat? A v jakem formatu? ODT z OO.o2? V tom projektu jsem ale nezminoval, ze jsem nalezl nejake prapodivnosti ve vykonech jader zkompilovanych gcc 4. Mam to tam pridat? Zaroven jsem si rekl, ze kdyz mohou vyvojari Linuxu a dalsich skvelych programu poskytovat svoji praci zdarma, tak se i ja muzu vzdat pripadneho honorare ve prospech komunity. Doufam, ze tam nebude moc chyb a blbosti. Salute.
Vsem milovnikum RTS a Linuxu (jako treba mne) se blyska na casy. Wildfire Games, kteri se proslavili modifikaci pro fenomenalni Age of Kings a datadisk The Conquerors s nazvem Rome at War zacali vyvijet hned dve zbrusu nove 3D strategie. Jelikoz je mezi vyvojari nekolik Linuxovych nadsencu padlo rozhodnuti udelat tyto hry v OpenGL a taky nativne bezici v Linuxu (takze odpada wine apod).
Tohle jsem našel na Britských Listech:
Microsoft žádá americkou vládou, aby jeho jménem vyvíjela nátlak na EU
Více se dozvíte zde
Mam zadan Semestralni Projekt ktery se tyka preemptivniho kernelu do Linuxu. Mam sehnat nejake informace (a neco o tom sepsat) o RTLinuxu a RTAI a provest hlubsi analyzu patchu od Ingo Molnara.