Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nazdar.
Na muj, zde prezentovany (RTLinux a RTAI a Realtime preempt), Semestralni projekt tykajici se Real-Time Linuxu navazuje Bakalarska prace.
V ni bych mel dale rozvinout nabyte znalosti ze Semestralniho projektu. Mam za ukol vytvorit jednoduchy programek, ktery bude v pravidelnich intervalech na seriovem portu generovat jednicky a nuly.
Koukal jsem se na Serial programming HOWTO a neco jsem tam nasel, ale o programovani casovace v Linuxu toho google moc nevi a ja taky ne. Procitat drojaky se mi moc nechce, tak bych chtel nekoho, kdo v tom umi chodit, poprosit o pomoc.
Diky.
Tiskni
Sdílej:
setitimer()
. Předtím se ale musí nastavit reakce na signál (pro časovač reálného času) SIGALRM, který časovač generuje. Bližší informace - viz "man setitimer
".
Není to ale v žádném případě "realtime". Při nezatíženém systému závisí zpoždění na hodnotě HZ nastavené při kompilaci jádra, u současných jader (HZ=250) to dělá přes 4 ms (může to být i méně - pokud zrovna běží stejný proces -, ale počítat se musí s touto hodnotou). Při velké zátěži to ale může být i mnohem víc.
BUGS The current implementation of nanosleep() is based on the normal kernel timer mechanism, which has a resolution of 1/HZ s (i.e, 10 ms on Linux/i386 and 1 ms on Linux/Alpha). Therefore, nanosleep() pauses always for at least the specified time, however it can take up to 10 ms longer than specified until the process becomes runnable again. For the same reason, the value returned in case of a delivered signal in *rem is usually rounded to the next larger multiple of 1/HZ s.Přitom by nebyl problém nemít systémový časovač s pevnou periodou, ale vždy se v irq handleru podívat kdy je potřeba probudit další proces, a případně přeprogramovat časovač na kratší než obvyklou hodnotu. Linux saje :(