raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).
Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.
Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery dnes schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu Kč). Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla. Transakci ještě budou schvalovat regulační orgány, a to nejen ve Spojených státech, ale také
… více »Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 26.04 LTS Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 11. vydání s dlouhodobou podporou (LTS).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.26.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Ve středu 29. dubna 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 7. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj i uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večerních hodin. Hackday je určen všem zájemcům o praktickou práci s Linuxem na telefonech. Zaměří se na vývoj aplikací v userspace, například bankovní aplikace, zpracování obrazu z kamery nebo práci s NFC, i na úpravy
… více »LilyPond (Wikipedie) , tj. multiplatformní svobodný software určený pro sazbu notových zápisů, byl vydán ve verzi 2.26.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Byla vydána nová verze 11.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 237 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 500 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
V krátké době můj další článek o Opeře 9.50. Tentokrát to má přímou souvislost i s tímto (doplňte oblíbené superlativy) portálem. Opera 9.50 určitě přináší mnoho inovací, ne všechny jsou však k dobru...
Pokud používáte Operu 9.50 určitě jste si všimli jedné nepříjemné věci (pro ty, kteří si nevšimli přikládám dole screenshot), ve výpisu článků se zobrazí první článek a následující články jsou až pod prvým sloupcem.
Poslal jsem tento problém do bugzilly (viz bug #920) a protože nepoužívám oficiální styl, ale výborný styl od Kozziho (vhodný pokud čtete abíčko pozdě v noci a zároveň ne tak tmavý jako oficiální dark styl) s pár drobnými úpravami, tak jsem se začal zajímat o řešení. Přišel jsem na to, že problém způsobuje element <hr>.
Pokud také používáte vlastní styly, je tu pro vás řešení - někam do svého CSS souboru si vložte tento kód:
.st hr {
display: none;
/* skryje vsechny <hr> elementy ve vypisu */
}
.st_nadpis {
border-top: 1px solid silver;
/* u nadpisu clanku vytvori nahore ramecek,
opticky nahrazujici skryte <hr> */
}
Pokud doslova nelpíte na estetické vzhlednosti ale spíše na praktičnosti, pak vám tento kód pomůže se zbavit nežádoucího efektu v Opeře 9.50, dokud se ho tady na AbcLinuxu nepodaí vyřešit čistou cestou (nepředpokládám že by kvůli nám přepsali Operu :)
Pro srovnání uvádím screenshoty z Opery 9.24 (tam to funguje správně), Opery 9.50 bez fixu a Opery 9.50 s tímto fixem.
Tiskni
Sdílej:
Pokud doslova nelpíte na estetické vzhlednosti ale spíše na praktičnosti, pak vám tento kód pomůže se zbavit nežádoucího efektu v Opeře 9.50, dokud se ho tady na AbcLinuxu nepodaí vyřešit čistou cestou (nepředpokládám že by kvůli nám přepsali Operu :)To záleží na tom, kde je chyba. Pokud je v Opeře, tak by bylo záhodno opravit právě Operu
(Čímž neříkám, že je právě tam, na příslušný kód CSS jsem se zatím nedíval.)
<hr> výchozí styl
hr {
display: block;
border: 1px inset;
}
Výchozí hodnota pro clear je je none.
Opera 9.50 takhle nadefinovaný výchozí styl opravdu má, nastavení clear na některou z hodnot left, right, both vede k jinému zobrazení, než které je na screenshotu, jedině s hodnotou none se to zobrazuje takhle.
Problém tedy není v tom, že by tam Opera nastavovala nějakou CSS vlastnost jinak než ostatní prohlížeče, ale z nějakého důvodu ten <hr> prostě špatně vykresluje. Tipoval bych, že špatně spočítá šířku a pak se jí do úzkého sloupečku „nevejde“.
nepředpokládám že by kvůli nám přepsali OperuTo je chybný předpoklad. Naopak - je potřeba to nahlásit, ať to před finální verzí opraví. Už jsem tak učinil, a bylo by dobré, aby to udělalo víc lidí.
Naopak - je potřeba to nahlásit, ať to před finální verzí opraví.Doufám, že to tak dopadne...
*, * * {background-color:#E5D9C6 !important;}
user.css v konf. adresáři Opery a vložte do něj řádek
#www-abclinuxu-cz hr { width: 99% !important }
Sice vám čáry půjdou až těsně k pravému sloupci, ale pokud si dobře vzpomínám, tak to takhle blbě renderovala Opera i v předchozích verzích, takže to ani moc nevadí.