Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dnešní svět je až překvapivě rychlý. Rychlá auta, rychlé vlaky (když pominu ČD ), rychlý internet, rychlé bezdrátové spojeni a ještě rychlejší lokální síť. Práve tyto dvě posledni rychlosti mi brání v klidném spánku už několik dní...
Začnu asi tou wifinou. Máme doma v obýváku router (MSI, pěknej, černej, ale nechce se mi teď vstávat abych zjistil model). Když jsem na wifi síti sám (podotýkám, že k němu jsou připojeny ještě další dva počítače přes LAN, ale ty na následující problém nemají vliv) tak mám u sebe v pokoji (cca 5 metrů vzdušnou čarou, akorát přes dvě panelové stěny) docela kvalitní signal a rychlost většinou těch 36Mbit/s (když sedím u něj tak mám až 54). Jenže jakmile se někdo jiný připojí, mám po srandě, protože mi !rychlost! (nikoliv kvalita) spojení spadne (někam pod 1Mbit/s), a defacto mě to odpojí. Mám krasňoučký noutbuk MSI EX600 YA (sem trochu ujetej na Mikrohvězdičky) a už jsem zjistil, že ten wifi adaptér v něm není zrovna nejsilnější, ale i tak je to divný. A když se přesunu blíž k routeru (cca tak na 2 metry vzušnou čarou a bez překážek) tak ta rychlost zase vyleze. Pokud je to problém mojí wifiny, že je slabá, tak bych přece měl mít špatný signál, ne rychlost, a navíc by se to mělo projevovat pořád, nejen když je na síti i někdo jiný, nebo ne?
Tím se pomalu přesouvám k problému druhému. Před jistým časem jsem odhalil, že jsem šťastným vlastníkem veřejné IP adresy. Inu oprášil jsem starý počítač (který neběžel už skoro 4 roky), naformátoval Win98, nainstaloval ArchLinux, nastavil server atd atd atd. Před nějakou chvílí se mi na něj dostahovalo pár věcí o celkové velikosti cca 6GB a tak jsem se jal to překopírovat to k sobě do nouta (přecijen filmy se líp sledujou na noutebooku než na serveru, který ještě navíc nemá monitor). Na serveru je 100/10MBit síťovka, wifi jsem v tu chvíli měl 36MBit/s. A přeci se mi to kopírovalo jen 1.6MBit/s. Krátce na to (asi po 60%) jsem si uvědomil, že to kopíruju přes SFTP. No nevadí. Další část už jsem kopíroval přes normální FTP. A ejhle - 2MBit/s. Po chvíli radosti nad tím, že je to trochu rychlejší přišel šok. Vlastně hned dva. Nejdřív rychlost zase klesla na 1.8MBit/s a následně jsem si uvědomil, že by to mělo být o něco rychlější. Teoreticky by to těch 10MBit/s mělo dát, nebo se pletu?
A kontrolní otázka na závěr - sem blbej já, nebo je někde opravdu problém a můžete mi ho pomoct vyřešit?
Předem děkuji za konstruktivní komentáře
Tiskni
Sdílej:
ziju ve spravnem presvedceni, ze B je bit a b je bajt tedy 8B, ze?
Je to přesně naopak. 1B = 8b. A to ještě není všechno. On není M jako Mi
1B(bajt) = 8b(bit) 1kB = 10^3B(bajtů) = 1000B 1KiB = 2^10B (bajtů) = 1024B 1MB = 10^6B (bajtů) = 1 000 000B 1MiB = 2^20B (bajtů) = 1 048 576B atd...
1B = 8bJo, kdyby to bylo vždycky tak jednoduchý, nemluvilo by se v IETF standardech o oktetech...
Vykasli se na wifi, do notebooku si zapoj ethernet a pojede ti to rovnou 12 MB/s.Ani nevis, jak rad bych, jenze router do jiny mistnosti presunout nemuzu a fakt se mi nechce protahovat kabel skrz 2 resp. 3 panely