Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Dnešní svět je až překvapivě rychlý. Rychlá auta, rychlé vlaky (když pominu ČD ), rychlý internet, rychlé bezdrátové spojeni a ještě rychlejší lokální síť. Práve tyto dvě posledni rychlosti mi brání v klidném spánku už několik dní...
Začnu asi tou wifinou. Máme doma v obýváku router (MSI, pěknej, černej, ale nechce se mi teď vstávat abych zjistil model). Když jsem na wifi síti sám (podotýkám, že k němu jsou připojeny ještě další dva počítače přes LAN, ale ty na následující problém nemají vliv) tak mám u sebe v pokoji (cca 5 metrů vzdušnou čarou, akorát přes dvě panelové stěny) docela kvalitní signal a rychlost většinou těch 36Mbit/s (když sedím u něj tak mám až 54). Jenže jakmile se někdo jiný připojí, mám po srandě, protože mi !rychlost! (nikoliv kvalita) spojení spadne (někam pod 1Mbit/s), a defacto mě to odpojí. Mám krasňoučký noutbuk MSI EX600 YA (sem trochu ujetej na Mikrohvězdičky) a už jsem zjistil, že ten wifi adaptér v něm není zrovna nejsilnější, ale i tak je to divný. A když se přesunu blíž k routeru (cca tak na 2 metry vzušnou čarou a bez překážek) tak ta rychlost zase vyleze. Pokud je to problém mojí wifiny, že je slabá, tak bych přece měl mít špatný signál, ne rychlost, a navíc by se to mělo projevovat pořád, nejen když je na síti i někdo jiný, nebo ne?
Tím se pomalu přesouvám k problému druhému. Před jistým časem jsem odhalil, že jsem šťastným vlastníkem veřejné IP adresy. Inu oprášil jsem starý počítač (který neběžel už skoro 4 roky), naformátoval Win98, nainstaloval ArchLinux, nastavil server atd atd atd. Před nějakou chvílí se mi na něj dostahovalo pár věcí o celkové velikosti cca 6GB a tak jsem se jal to překopírovat to k sobě do nouta (přecijen filmy se líp sledujou na noutebooku než na serveru, který ještě navíc nemá monitor). Na serveru je 100/10MBit síťovka, wifi jsem v tu chvíli měl 36MBit/s. A přeci se mi to kopírovalo jen 1.6MBit/s. Krátce na to (asi po 60%) jsem si uvědomil, že to kopíruju přes SFTP. No nevadí. Další část už jsem kopíroval přes normální FTP. A ejhle - 2MBit/s. Po chvíli radosti nad tím, že je to trochu rychlejší přišel šok. Vlastně hned dva. Nejdřív rychlost zase klesla na 1.8MBit/s a následně jsem si uvědomil, že by to mělo být o něco rychlější. Teoreticky by to těch 10MBit/s mělo dát, nebo se pletu?
A kontrolní otázka na závěr - sem blbej já, nebo je někde opravdu problém a můžete mi ho pomoct vyřešit?
Předem děkuji za konstruktivní komentáře
Tiskni
Sdílej:
ziju ve spravnem presvedceni, ze B je bit a b je bajt tedy 8B, ze?
Je to přesně naopak. 1B = 8b. A to ještě není všechno. On není M jako Mi
1B(bajt) = 8b(bit) 1kB = 10^3B(bajtů) = 1000B 1KiB = 2^10B (bajtů) = 1024B 1MB = 10^6B (bajtů) = 1 000 000B 1MiB = 2^20B (bajtů) = 1 048 576B atd...
1B = 8bJo, kdyby to bylo vždycky tak jednoduchý, nemluvilo by se v IETF standardech o oktetech...
Vykasli se na wifi, do notebooku si zapoj ethernet a pojede ti to rovnou 12 MB/s.Ani nevis, jak rad bych, jenze router do jiny mistnosti presunout nemuzu a fakt se mi nechce protahovat kabel skrz 2 resp. 3 panely