V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Rozhodl jsem se otestovat, co nového opravdu přináší KDE 4. Na diskuzích a v mnoha článcích jsem četl docela kladné reakce, takže proč to nezkusit...
Protože se mi nechtělo stavět si KDE 4 přímo ze zdrojů na kde.org, poohlédl jsem se po nějakých repozitářích pro Archlinux. Na fórku na archlinux.org (odkaz na vlákno zde) jsem našel repozitář obsahující i Amarok 2 a KOffice 2.
Prvotní problém byl s instalací. Na tom mirror serveru jsou totiž některé balíčky poškozené nebo špatně nahrané (kdebase4 má na mirroru cca poloviční velikost proti témuž balíčku na původním serveru), takže jsem je musel ručně stáhnout z originálního serveru (který je veeeelmi pomalý :) a nainstalovat ručně bez závislostí, zbylé balíčky už jsem pak doinstaloval automaticky.
Pozn.: tuto chybu jsem už nahlásil tak to snad spravěj, ten mirror je o něco rychlejší :)
Vytvořil jsem si nový účet (pokud se přihlásite přes účet, který jiank používáte na KDE 3 tak KDE 4 padá a navíc vám může zlikvidovat i nastavení KDE 3). Do ~/.xinitrc se musí vložit /opt/kde4/bin/startkde a následně pak z terminálu z příslušného uživatele nahodit KDE 4 přes startx.
K mému údivu KDE naběhlo (fakt sem si řikal že to neni možné :). Už jsem trochu věděl co mě čeká, měl jsem jednu starší lajvku na testování, ale neustále to padalo. Co mě překvapilo ještě víc, v pohodě naběhnul Compiz-Fusion, přestože v KDE 3 protestuje (Compiz window decorator nenabíhá).
Vzhledem k tomu, že ten repozitář je celkem aktuální a KDE 4 už je ve verzi RC1, překvapuje mě, kolik chyb jsem tam objevil. Například tray, místo toho aby byl vedle hodin, jsem měl v honím pravém rohu. Když jsem otevřel správce widgetů a přidal na plochu další tray panel, objevil se uprostřed obrazovky. Když jsem ho zavřel, zůstal uprostřed stále černý čtvereček s jednou ikonkou Kopete (Když jsem pak restartoval KWIN, když jsem vypínal Compiz windows decorator tak se ta ikonka přesunula do toho horního traye a ještě se v něm zobrazilo pár dalších, nicméně ten druhý tray uprostřed obrazovky nezmizel (jen se změnšil).
Stejně tak mě zarazilo, že jsem nenašel žádnou obdobu Control Center, na ploše mi kontextová nabídka umožňovala jen přidat widget a odhlásit se, takže jsem prostě nenašel způsob jak změnit tapetu, rozlišení, cokoliv.
Dál nefungovala kontextová nabídka na hlavním panelu, takže ani ten jsem nemohl nastavit.
To jsou všechno podle mě základní prvky každého uživatelského prostředí a pokud je KDE 4 nemá nebo nefungují tak nevím, jestli jestli je nějaké RC1 vůbec na místě...
Abych ale nebyl jen kritický, zaujalo mě dost hlavní menu a libí se mi i celkově moderní vzhled (kamarád řekl, že až příliš okatě kopíruje Visty, ale co jsem měl možnost s Vistama pracovat tak se mi ani nezdá...) a myslím, že až se podaří odladit tyto chyby a KDE 4 bude opravdu stabilní (parkrát něco spadlo) tak to bude velmi plnohodnotné uživatelské prostředí.
Tiskni
Sdílej:
Velká většina popisovaných věcí je problémem plasmy, ostatní části jako konqueror, dolphin a různé další jsou, aspoň na to co jsem testoval, stabilní...Konqueror i Dolphin se chovaly dobre, ale pokud Plasma pokryva takovou cast prostredi a "spatne" funguje pak na zbytku ani moc nezelezi (muj nazor...)
Btw. KDE4 RC1 jsem testoval dokonce i na svém userovi (se zazálohaným .kde) a v pohodě, ani jedno (3.5 ani 4 RC1) nevykazovalo zvýšenou padavost...To jsem zkousel a koncil jsem nejakou chybou, novy uzivatel vse vyresil....
Nastavení se provádí programem systemsettings, leč je tam nějak málo voleb (alespoň u mě)Hmm mam pocit ze jsem to v menu nevidel...