Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Od filesystému očekávám zejména výkon. Jistě, asi by se dala najít i jiná kritéria, třeba stabilita, ale protože zálohuji, tak se nebojím . Od počátku svého linuxování jsem používal buď ReiserFS nebo EXT3. Nyní jsem ale objevil svého nového hrdinu - btrfs.
Popravdě, nikdy jsem se příliš nestaral o to, jaký používám souborový systém. Ext2, Ext3, Reiser 3 - hlavně že to fungovalo. Problém se objevil až před pár měsíci. ArchLinux si ukládá seznam instalovaných balíčků formou souborů. Každý balíček má vlastní složku a vní soubory depends, desc a files. Soubory jsou hodně malé, a je jich hodně. Rychlé 'ls -1 /var/lib/pacman/local | wc -l' prozrazuje, že mám nainstalováno 1123 balíčků. Prohledat takovou databázi už chvíli trvá. Zejména pokud u toho ještě musíte řešit závislosti a konflikty, což vyžaduje se k některým souborům vracet i několikrát během jedné kontroly. Poslední dobou už pacman vážně nezvládal a i přes opakované pacman-optimize trvala kontrola zavislostí až několik minut. Prostě EXT3 už nestíhal. Někde jsem četl, že ReiserFS by mohla být dobrá alternativa pro filesystém na disku s mnoha malými soubory.
Minulý týden jsem se konečně rozhoupal a dal se na přesun. Stará partition s nikdy nedokončeným LFS byla idealní obětí. Jenže místo Reisera jsem se rozhodl trochu experimentovat a naformátoval jsem ji do btfrs.
WOW
Operace, které dřív trvaly několik minut nyní trvají kolem dvaceti sekund. Teď už jen najít si čas a převést na Btrfs celý disk.
Což mě přivádí k další výhodě Btrfs - konverze z EXT na Btrfs je velmi jednoduchá - stačí použít nástroj btrfs-convert, který navíc vytvoří snapshot EXT metadat a umožňuje bezproblémový návrat zpět k EXT pokud byste nebyli s Btrfs spokojeni. Smazáním snapshotu ušetříte nějaké to místo na disku, ale přijdete o možnost konverze zpět.
Abych to nějak ukončil - Btrfs je souborový systém, který má před sebou velkou budoucnost. Bylo ohlášeno, že by měl být začleněn do hlavní větve Linuxu již ve verzi 2.6.29, což určitě také bude mít přínost pro jeho popularizaci. Na internetu se také objevují články, že by Btrfs měl v budoucnosti nahradit LVM - no uvidíme. Každopádné pokud hledáte náhradu EXT či ReiserFS, mohu vám Btrfs vřele doporučit.
Tiskni
Sdílej:
Pokial viem tak na btrfs sa este stale pracuje :) A neda sa o nom tvrdit ze je rock solid & stable ako ext{2,3} . Bolo by zaujimave keby si to porovnal aj s ext4. btrfs je este stale vo vyvoji a napriek jeho skvelym vlastnostiam by som ho na produkcny stroj teda nedal :) Ale drzim palce, velke nadeje do tohto projektu vklada aj Linus...
Urcite to neni idealni na produkcni nasazeni, ale na desktop uz bych rekl ze je dostatecne stabilni.Pokud vím, tak je experimentální, API se může měnit a stále ještě způsobí kernel panic, když ti dojde místo na disku.
dd
si vytvořím image a ten naformátuju např do spadfs,reiser4,btrfs a tam pak nahraju tu databazi, a v /etc/fstab to dam jen pripojit. Je to perfektni reseni.
Já nechápu, jaktože btrfs prošlo dělat si něco po svojem (např. řešit záležitosti, které má řešit LVM) a proti tomu, že Reiser4 dělá věci po svojem "všichni" zbrojili. Na btrfs se těším, tak doufám, že mi to někdo osvětlí, protože mi určitě něco uniká .
Priznam se, ze o tom moc nevim, a podle meho nazoru by FS nemel nahrazovat LVM, ale nebylo to nahodou tak, ze se pristup vyvojaru k teto problematice zmenil pote, co tyto vlastnosti obsahuje nove vznikle ZFS?
No, pokud já si to správně pamatuju, tak ta komunikace s Hansem tak moc s "překrýváním" funkcí nesouvisela. Spíš šlo o to, že Hans použil popůlární (a v dané situaci jak se pak ukázalo docela nevhodný) název plugin. Všichni se lekli, že by šel do filesystému za běhu zavádět proprietární binární modul a tak byli proti, to že to Hans pak vysvětlil stejně nepomohlo. Pak byla celá ta záležitost s Hansovým soudem a podobně. Každopádně existuje seznam věcí, co chtějí vývojáři udělat předtím, než se znovu pokusí o začlenění, a žádný přepis "plugin" systému tam není, ani ve věcech vytýkaných kernel developery. Tolik ode mne...
Souhlas. Uz nejakou dobu taky jedu na JFS a maximalni spokojenost.
Já to řeším přes loop s reiserem a lítá to jak blesk
a zkusil jsi mit u ext3 mit zapnuty dir_index?
Zdravím, prosim tě balíčky, které stáhnu přes packmana po instlaci zůstávají nadále v systému? Když dám totiž pacman -Rn balík a následně pacman -S balík nic se nestahuje a jen nainstaluje. Potřebuji udělat místo na disku a řekl bych, že v tomhle bude ranec...