V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
kio_file
a všechny následující souborové operace provozované v programech napojených na KDE 4 jsou neuvěřitelně pomalé. Pro představu - listing adresáře v Krusaderu několik minut, uložení stahovaného souboru v Opeře infinite (neměl jsem na to nervy, tak jsem jí sestřelil), uložení cca 800B textového souboru přes 10s.
Trochu mě to štve, ale asi bude něco na tom, že KDE Windowsovatí - montují se do operací, které by bylo lepší svěřit dlouhou dobu vyvíjeným a odzkoušeným programům nebo si jich nevšímat a nechat akci na uživateli.
Opera urcite nevyuziva kio-slaves pri stahovani souboru, to ze to to trva dlouhou bych spis svadel primo na TrueCrypt, nebo na server.
milujem to ticho pasívneho chladenia.Od té doby co mám doma dvě malé čertice, tak je pro mě tiché ševelení větrání NB totéž co pro tebe to ticho pasivu
Ja osobne Konqueror nepouzivam, takze nevim. Nemam nic proti Konqueroru, ale myslim si, ze je lepsi pouzivat poradneho spravce souboru a poradny prohlizec, a ne krizence obojiho.
To je tak naschval: aby sa windowsaci citili ako doma :-P
Tiskni
Sdílej: