Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Zdar vespolek,
no tak mám konečně v provozu vlastní server. Běží mi krásně vedle stolu, skoro nic nedělá a čeká, čím ho naložím...potřebuju se po delší době nějak souvisle vyjádřit, takže jsem se rozhodl popsat jeho příběh :)
No začnu od začátku. Jednoho krásného dne mi spolužačka napsala, že má doma starej počítač s odpálenou základovkou, tak jestli ho na něco třeba nechci, že si budou kupovat novější. Ihned jsem se rozhodl, že ho beru a za pár dní jsem se u ní stavil abych si nového miláčka odnes domů. Původně mě měl stát jen 2700 korun (2000 jako provize tátovi, zbytek pro ní za nabídku a rychlé vyřízení ). Tak jsem si ho přitáhnul domu a začal se na netu poohlížet po nové základovce. Mezitím mi přišla od kamarádky SMSka s číslem účtu kam jí mám poslat peníze. No ale krátce na to mi volala, že mi omylem dala něco navíc a že táta za to chce 3000 (domnívám se že to byla grafika ATI Radeon 9600XT pro AGP, o které jsem se kamarádky několikrát ujišťoval, jestli mi ji opravdu může dát s tím). No tak sem jí poslal 3500, nějaký peníze přece mám a do plánovaného rozpočtu jsem se zatím vešel...
Po pár dnech jsem na Aukru spatřil základovku velmi podobnou té, která tam byla původně. Slušná cena, proč to nebrat...poslední den dražby ale nastalo peklo. Cena té základovky šla strmě nahoru (nad 1100 korun, což bylo víc, než jsem do ní chtěl vrazit) a navíc jsem si všimnul že nemá AGP...hned vedle probíhala akce s podobnou deskou ASUS P4P800-E, ta ale začínala na 800 korunách a v té době už byla kolem 1500,-. No tak jsem dražil, přihazoval a bojoval až jsem ji nakonec vyhrál. Za něco málo přes 2400 korun. Celkový účet - zatím 6900 korun - to se ještě dá, ačkoli už to bylo mírně mimo rozpočet. Jenže jiná dražba s podobnou deskou nebyla na obzoru a tak jsem musel holt investovat víc.
Když deska konečně dorazila, měl jsem doslova druhé Vánoce. Velkou část odpoledne jsem jen montoval a montoval, až jsem všechno smontoval. Doslova nejhorší bylo zapojit dráty od power-tlačítka a diody. Na netu jsem našel PDF manuál a podle něj to zapojil. Samozřejmě že počítač ani neheknul. Tak sem přeházel pár drátů a asi na 6. pokus to naběhlo. Huráá...
Jenže - hned se objevil problém. Grafická karta piští a nedává žádný obraz. Zrada...vestavěnou grafiku deska nemá. Tedy jal jsem se schánět někoho s přebytečnou PCI grafárnou a AGP slotem na ozkoušení té mé. Uspěl jsem na první pokus. Byla mi zapůjčena nVidia GeForce4 MX 440. Také jsme zkoušeli zapojit tu mojí grafiku do jeho PC, ale i tam projev stejný - pištění. No zatím se tím nebudu zabývat, někdy se na ní podívám...
Další krok bylo sehnat monitor pro instalaci systému. To naštěstí nebyl problém, protože zrovna předěláváme kuchyni, takže rodinný počítač s 22'' LCD monitorem je mimo provoz...tak jsem si ho půjčil, zapojil a vrhnul se do instalace. Nejdřív jsem jen na disk zkusil překopírovat obsah disku ze starého server (hostname "šrot"), abych nemusel vše konfigurovat od nuly. Jenže to nějak moc nezafungovalo (prostě pořád něco nešlo), tak jsem disk přeformátoval a začal od nuly. Jenže problém. Nemám internet. Router je daleko (a hlavně za dveřma) na to, abych mohl natáhnout kabel...ale mohl bych propojit server s notebookem a na notebooku routovat wifinu. Po pár radách Davida Watzkeho (ok, nadiktoval mi celej postup) jak nastavit iptables všechno zafungovalo. A jelo se dál. Po pár dnech jsem měl vše nainstalované a v provozu - Apache,PHP,MySQL,Pure-FTPD,SSH,vncserver,courier-IMAP server. Monitor jsem tedy vrátil a detaily dolaďoval už jen přes SSH...
Dnes jsem si přinesl domu PCI wifi adaptér. Hned jsem ho zapojil, nainstaloval madwifi a začal konfigurovat wifinu...byl to nelítostný souboj - karta dlouho odolávala mému náporu, než jsem zjistil, že se na poprvé špatně natáhly jaderné moduly...odstranit, znovu nahrát, připojit a jedem. Skvělý - za 8 minut to bylo. Mohl jsem napingovat celou domácí síť. Upravil jsem tedy /etc/hosts a jako hostname "notas" jsem nastavil IP notebooku v rámci domácí sítě, nikoliv v rámci mého lokálního routování. Jenže pak se objevil problém. Nemohl jsem pingovat do internetu...možná nemám správně IP...rozhodl jsem se ukončit DHCPCD...najednou zamrznul SSH shell...sem já to ale ****, **** a *****...samozřejmě - z notebooku jsem se přes to routování přihlásit nemohl, SSH už mě nezkouslo. Ani přes wifi to nešlo...no skvělý...co teď...risknul jsem to a jal jsem se přepisovat /etc/hosts naslepo. Povedlo se, nakonec jsem se tam dostal, nastavil všechno jak má být...konečeně mám všechno...hurá...mise skončila...teď už jen může běžět a běžět...
.A jak že jsem svého miláčka pojmenoval? TIOH: The Intelligence Of Humanity...více se o něm dozvíte na www.progdan.homelinux.net :)
Děkuji za pozornost, pokud jste se dočetli až sem, buď jsem dobrý spisovatel, nebo máte vy neuvěřitelnou trpělivost :)
PS: koukám, že jsem stvořil pěkný román :)
Fotka vlevo je sám velký TIOH, ta vpravo je, jak to u mě vypadalo v dobách největšího řádění (nyní jsem již byl donucen si trochu uklidit).
UPDATE: HW výbava (zas taková šunka to není
Tiskni
Sdílej:
taky sem to nejak nepochopil, pri cteni jsem chvilema mel pocit, ze tenhle zapisek je tak 2 roky stary :)... mi to nedalo a kouknul do czc:
Gigabyte M61PME-S2 - nForce 430 833 ,-
AMD Athlon 64 X2 4600+ EE 1128,-
Patriot DIMM 2048MB DDR II 800MHz 866,-
Fortron ATX-350PNR 350W 569,-
plus jeste nejakou skrin, to je cca +500kc takze dohromady pod 4 tisice.
Vždyť rozjet takové základní služby musí zvládnout i opice, která má Downův syndrom.
Ale tak toto je blbost :) Asi si pripadate dolezity :)
- ALIX 1C1 LX800/500MHz, 256MB, 1x miniPCI, 1x LAN, USB, PCI, VGA - Indoor case pro ALIX.1 (1x LAN, 1x rev. sma, USB) - Napajeci zdroj 12 V pro ALIX.1C (1.2A)Vyšlo na "skoro" zadarmo a na sdílení fotek a podobný volovinky to stačí. Navíc je to fajn hračka.