Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
aneb neflashujte BIOS, pokud nevíte co děláte...
Toto je krátký příběh o mé blbosti...mám notebook MSI EX600, kde mě tak trochu v Linuxu zlobí ACPI. Jedním z několika kroků vedoucích k teoretické nápravě bylo updatovat BIOS. Sosnul jsem utilitku amiflash, protože mám AMI BIOS. Dále jsem přímo ze stránek MSI stáhnul nějakej ten firmware. amiflash jsem pustil přímo ve Windows, zazálohoval současný BIOS, otevřel nový obraz a kliknul na FLASH...
Reboot. Hmm, asi se resetovalo nastavení BIOSu, ale bootuje, to je dobrý...error...a sakra, neni.
The CMOS checksum is incorrect. Press <F2> to continue filesafe or <F1> to enter setup
To jsem si ještě říkal, že je to dobrý...nastavíš BIOS a ono se to uloží a bude to OK. Tak jsem nastavil BIOS jako předtim (ale datum a čas si pamatoval, zvláštní, že?). Tak sem to nastavil, rebootoval a ejhle, on si to zase nepamatoval a zase mu neseděl kontrolní součet CMOS...ou šit.
Tentokrát jsem dal F2 a uvítal mě GRUB...hmm dobrý, aspoň že tak...seru na to, vrátim tam ten starej...tak sem vlez zase do Windows, spustil amiflash, otevřel jsem zálohu a kliknul na FLASH...a error:
Can't analyze the IIM information.
WTF?! Ještě jednou...zase...OMFG WTF? Hmm tak to sem asi nezvlád...
Takže teď mám BIOS, kterej si nic nepamatuje, při spuštění počítače musím pokaždý přerušit kontrolu dvou giga paměti, pak počkat na hlášku a zmáčknout F2...a ACPI v Linuxu stejně funguje pořád blbě...no aspoň že to bootuje, mohl jsem taky dopadnout hůř...
Pointa je v tom, že až když jsem to zkusil flashnout zpátky tak jsem si v tom programu všimnul, že tam je volba "Reset CMOS checksum"...
Tak a teď do mně jakej sem to vůl...také bych však ocenil kdyby se mezi těmi posměšnými příspěvky objevila nějaká rada co s tim...díky
Tiskni
Sdílej: