Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jednym z hlavnych cielov vytvorenia umelej inteligencie je prave to aby to boli riadne kurv*ska
A co ked to vymyslia amateri? Ziadna firma, ziadne patenty, proste vynalez pre zabavu...Alebo fakt ta Cina, a to potom bude ta umela inteligencia patrit ľudu - dokial sa nezisti ze ľud travi s tou umelou inteligenciou viac casu ako pri praci a jednoducho im tu inteligenciu zatrhne ja sa tesim ale az na to ked raz umela inteligencia vytvori svoju vlastnu kopiu - to zacne nova doba...
ad 1) nejake typy na programy pre pokec v SK CZ jazyku? ucia sa tie programy napr. nove slova?
Ak staci, ze zvlada turingov test, tak tu problemy uz viac-menej nie su.Pokecat se s nimi možná dá a pokud se budete léčit u ELIZy, tak se možná i vyléčíte. Ale kromě psycho-terapeutických botů neexistuje systém, který opravdu zvládne Turingův test. Alespoň o žádném nevím. Pokud nějaký takový máte, tak utíkejte pro Turingovu cenu. Nevím, nakolik se v problematice umělé inteligence orientujete. Já tedy moc ne, ale dost na to, abych věděl, že formální odvozování a symbolický přístup je jen jeden (navíc nepříliš vhodný) ze směrů, kam se výzkum AI posouvá. Jsou tu filozofické otázky a pak otázky implementace. Hodně se zkoumají agentní systémy, apod. Matematicky však problémy zdaleka vyřešené nejsou.
Ale kromě psycho-terapeutických botů neexistuje systém, který opravdu zvládne Turingův test. Alespoň o žádném nevím. Pokud nějaký takový máte, tak utíkejte pro Turingovu cenu.Nejen že nemáme AI, která by prošla Turingovým testem. Oni jím často neprojdou i živí lidé
Chci pochopení vtipu, pointy příběhu, nebo bajky. Chci možnost vytvářet rozhodnutí která nejsou natvrdo zadrátovaná v systému, ale která se software naučil za běhu. Chci si přečíst knihu, kterou nestvořil statistický algoritmus naprogramovaný autorem, ale pochopení věci o které píše. K něčemu podobnému máme bohužel ještě hodně daleko..
btw: Singularita v podobě vyhlazení lidsta je nesmysl, který je podobný strachu z toho že stroje seberou lidem všechnu práci..
do akej miery su odpovede zivej bytosti zavysle/opisatelne na uz znamej matematike? nieje inteligencia skor o tom ze vidi za slova ktore pri kecani PC hadze zivemu cloveku? ze chape suvislosti, vtipnost slovosledu a pod? toto ale ozaj vidim este na dlho.... bez schopnosti ucit sa nevznikne umela inteligencia - ucenie a prisposobenie sa situaciam - to je podstatou inteligencie...
Otazky su: Potrebujeme viac nez je sucasny odvozovaci system? Je to vobec mozne dosiahnut?Z historie víme, že symbolický systém odvozování dostal AI jako obor do krize. Dnešní AI se orientuje na vyřešení filozofických otázek (Bratmann), nebo se snaží problém řešit zcela jiným způsobem, viz. subsumpční architektura (Brooks). Což se ukázalo jako mnohem efektivnější, než matematicky odvodit celý plán v jen symbolicky. Tudíž se nyní vědci orientují na formy jednoduchých prvků, které vzájemnou (ne)spoluprací a komunikací (ne)dosáhnou vytouženého (částečně nebo kompletně) společného cíle.
Taka anekdota: Ak jeden ludsky neuron nahradis jednym uplne rovnakym ale umelym - co sa stane? To sa predsa nepostrehne... A co ak ich nahradis vsetky umelymi?
citat mozog - to uz tu je - caka sa na novsiu verziu s write atributom :)
To je zajímavé.. Stejně zajímavé jsou i pokusy implantovat slepcům do zrakové kůry destičky s elektrodami napojené na kameru, to už má svým způsobem "write atribut"
K nějakému roztřídění informací to má ještě daleko, ale už dnes se dělají pokusy s magnetickou reznonací při rozpoznávání předmětů, lidí a porozumění řeči.. uvidíme.. je téměř jisté že IA (Intelligence amplification) tu bude dřív než AI
Než bude umělá inteligence opravdu inteligentní, podle mého odhadu uplynou minimálně stovky let.No a bude nám tak dlouhá doba stačit k definici inteligence, potažmo života? Respektive jak vlastně poznáme, že je to či ono inteligentní?
"No, I'm not interested in developing a powerful brain. All I'm after is just a mediocre brain, something like the President of the American Telephone and Telegraph Company."
"We can’t prove that other people are conscious; so why do we have a higher standard for computers?"Což přesně vystihuje to, že lidé si AI představují jako mnohem dokonalejšího člověka ... androida, který dokáže vyřešit všechny problémy lidstva. Přitom pokud se omezíme na projevy chování, tak bychom mnoho strojů mohli označit za inteligentní už dnes. Jiná věc je, že by nejspíše neprošly Turingovým testem a taky, zda je to vůbec cílem?
Než bude umělá inteligence opravdu inteligentní, podle mého odhadu uplynou minimálně stovky let.Kdepak, jakmile vytvoříme umělou inteligenci, která bude dost inteligentí na to, aby byla schopna navrhnou, naprogramovat a postavit vylepšenou verzi sebe sama, přijde to velmi rychle. Možná že by šlo něco takového udělat už dnes, pomocí FPGA, ale nejspíš to přijde až s nástupem nanotechnologií.
Počítače bych jako hlavní hrozbu nebral. Jsem přesvědčen ,že západní svět vymře na emancipaci a feminismus.
Mě spíše znepokojuje závislost civilizace na technice. Počítače a to všechno okolo je báječná věc. Dnes už pomalu ani malíř pokojů nenamíchá barvu pro ložnici bez použití počítače . Na druhou stranu je jakýkoliv větší výpadek dost fatální. Fatální v oblastech, které před 50 nebo 100 lety vůbec nebyly žádný problém. Stačí, aby v naší malé firmě nešel několik hodin internet a jsme vyřazeni z provozu. Přičemž ještě v roce 1992 jsme měli jeden kufříkový psací stroj a jako výdobytek vrcholné techniky fax. A telefonní spojení, které spojilo dvě města v naší zemi maximálně jednou, dvakrát za půlden. A všechno to fungovalo. A dnes stačí snížit konektivitu a důležitý e-mail neodejde ..
A co teprve, kdyby přestala fungovat doprava zásobující město jako New York potravinami? A tak dále .. Umělé inteligence bych se nebál, ale jejího zkolabování už ano.
Omezovače rychlosti: Představím si situaci,kdy předjíždím pomalu jedoucí náklaďák. Prostoru je málo, protisměr je dost silný. je nutno rychle zareagovat. V kritický okamžik je nutné překročit povolenou rychlost, aby se dokončil manévr. Proti jede auto a omezovač rychlosti mi nedovolí manévr včas dokončit. .... Jo, jdu radši vrátit řidičák
Co to? Mas vari aj omedzovac brzd ?
Jednou jsem jel se Škodou 105 S s posilovačem brzd z prudkého kopce a v tu chvíli posilovač brzd prasknul. Brzdový pedál byl na podlaze a zbývalo než se modlit ...
Hmmm, ale takové "omezovače" už v praxi jsou (slabý motor, přetížené auto a pod.)
To není totéž. Zkušenější řidič již z chování vozu pozná, na co ten stroj má a na co nikoliv (včetně terénu, atd.) a předjížděcí manévr vyplývá z okolností, které lze dost snadno vyhodnotit. Vůz, který je však v plné "síle" a na předjížděcí manévr v pohodě má, najednou uprostřed akce vjede do zóny s omezenou rychlostí a v kritický okamžik zpomalí ..
Kup si kone.Ani na koni člověk nemůže jezdit opilý, protože i "jezdec na zvířeti" je účastnik silničního provozu. Dokonce prý nesmíte na koni ani telefonovat bez hansfree ... no dokážete si představit koně s instalovaným handsfree?
Dokonce prý nesmíte na koni ani telefonovat bez hansfree .
Dobře, a když by místo mne telefonoval ten kůň, tak to se smí?
...já bych ocenil auto, který mně ožralýho odveze z hospody samo domu, to je totiž jediná věc co mi brání v chlastání v mých oblíbených místech vzdálenějších od domovaNa to není třeba AI, takový odvoz se dá přece pořídit už teď
Jó Pištu Hufnágla? Tak co bych měl říkat asi já
V kritický okamžik je nutné překročit povolenou rychlost, aby se dokončil manévr. Proti jede auto a omezovač rychlosti mi nedovolí manévr včas dokončit.Podle toho, co jsem zaslechl, by podobný systém měl mít "vůli", takže předjíždění bude možné. Navíc, pokud vím, že mám v autě podobný udělátor, tak se v takové situaci o předjíždění vůbec nepokusím. Já se spíše děsím toho, že to bude používat GPS, které není z nejrychlejších, takže se spíš děsím toho, že při výjezdu z města vypadne signál a já se pošinu jako šnek do té doby, než milá technika uzná, že jsem skutečně opustil město a milostivě mi povolí vyšší rychlost.
..lokálně konzistentní..To je to, co tenhle fejeton postrádá snad úplně nejvíc.
Neprijde mi ze bych skakal od jedne veci ke druhe, ale tady to muze byt hodne subjektivni...
IMHO je ta pasáž s Francií a OLPC hodně mimo.
...co je to vlastne presne fejeton sem si musel najit na wiki
To jste si v té škole neříkali?!
IMHO je ta pasáž s Francií a OLPC hodně mimo.Je to uvedeno (hlavne ta Francie) s nadsazkou. Ani ja nejsem tak naivni abych si myslel doslovne to, co uvadim v textu.
To jste si v té škole neříkali?!Rikali, ale cestina nepatri zrovna mezi predmety, kde bych daval dvakrat moc pozor
Je to uvedeno (hlavne ta Francie) s nadsazkou. Ani ja nejsem tak naivni abych si myslel doslovne to, co uvadim v textu.
Já to myslel tak, že to je mimo vzhledem ke zbytku textu --- je třeba znát souvislosti, aby se to nějak spojilo a to ani ne zcela zřejmě (mně ta vazba přijde taková... násilná).
Rikali, ale cestina nepatri zrovna mezi predmety, kde bych daval dvakrat moc pozor
No comment. (Kdybych měl ten "fejeton" jako učitel hodnotit, pak za čtyři.)
Já to myslel tak, že to je mimo vzhledem ke zbytku textu --- je třeba znát souvislosti, aby se to nějak spojilo a to ani ne zcela zřejmě (mně ta vazba přijde taková... násilná).Mám takovej pocit, že v tom mám možná prsty já. Dan mi to dával přečíst ještě než to vydal a já mu říkal, že to přece není fejeton, pač je tam málo sarkasmu. Hned jsem dodal, že něco takovýho ale musí lézt z člověka samo, že to nemůže vynutit. A pak to dal do blogu s tímhle odstavcem navíc... Mám pravdu, Dane?
Říct mu: "Dej do toho trochu sarkasmu a hoď to na web.." to je fakt hrůza.Já jsem nic takovýho neudělal, on sám se rozhodl, že to hodí na web. Navíc mně to samo o sobě přišlo v pohodě, akorát když to označil za fejeton, tak jsem mu řekl, co si myslím, že tomu chybí.
Tiskni
Sdílej: