V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Zrovna o shoucastech sem zatim nepremyslel, protoze zadne neposloucham
Moc zive to nevypada, v SCM posledni aktivita cca 4 mesice zpatky a zadne velke zmeny to nejsou.
S novym Qt to spolupracuje bez problemu, i kdyz jsem zkousel jen to QxtGlobalShortcut, ktere vyuziva spis obecne Qt veci.
Metaklavesy we Windows to umi. Zajimave je, ze v linuxove verzi byla podpora metakey vypnuta (resp. prislusny kod byl zakomentovan), ale po odkomentovani to funguje bez problemu :) - nevim jak to je na Macu (ma vlastne Mac vubec meyakey? :).
Prehraje ti WMP flac? Jako backend Phononu pro Windows se totiz pouziva cosi s DirectSound (nebo jak se to jmenuje) a je mozne, ze ten si s necim tak kvalitnim jako je Flac neporadi, respektive ze pro nej nemas kodeky. Ze zkusnosti vim, ze treba WinAmp s flac kodekem spolupracuje bez problemu ale ve WMP to neprehraje...
Na Linuxu by to nemel byt problem, pokud tvuj aktualni backend Phononu flac zvlada.
Snazim se vyvijet jak nejrychleji muzu, ale neni dost casu :(
Budu rad kdyz mi napises, co je tvoje predstava "pouzitelneho" prehravace. Pro me to je prehravani, random, repeat a kolekce, a to uz tak nejak umi. Stabilita je jina vec, tam se holt jeste musi zapracovat a je to zakladni milestone pro verzi 1.0.
Tiskni
Sdílej: