Co se děje ve zprávách, ví asi každý - válka sem, clo tam, demonstrace na jednu i druhou stranu a bastlíř už má pocit, že se snad ani nic jiného neděje. To by však byl velký omyl a Virtuální Bastlírna je zde jako každý měsíc, aby vytáhla na světlo světa události ze světa vědy a techniky. Připojte se tedy nezávaznému povídání Strahovského MacGyvera! Co se tam bude probírat? PCBWay začalo dělat průhledné plošňáky, MARS končí s výrobou skříněk, FEL
… více »Guvernérka státu New York Kathy Hochul (Demokraté) plánuje novou legislativu, která by měla omezit výrobu 3D tištěných zbraní. Tento návrh zákona zavádí povinnost pro všechny 3D tiskárny prodávané ve státě New York obsahovat 'software' bránící ve výrobě zbraní. Návrh zákona rovněž zakazuje lidem sdílet 'digitální plány zbraní' (blueprinty) bez povolení. Existují důvodné obavy, že se tento nešťastný nápad může šířit do dalších zemí a ovlivnit celý 3D tisk jako takový. Ostatně, s podobnou regulací nedávno přišel i stát Washington.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2025 a leden 2026 (YouTube). Zajímavé, že i v roce 2026 celou řadu problémů vyřeší falšování řetězce User-Agent.
Bylo rozhodnuto, že Linux From Scratch (LFS) končí s podporou System V init. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů už budou pouze se systemd.
Byla vydána nová verze 2026.1.0 "Like a Version" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu. Změněno bylo číslování verzí. Předchozí verze byla 2.9.1.
Internetový prohlížeč Firefox bude mít nové ovládací prvky pro umělou inteligenci, které umožní uživatelům vypnout vestavěné AI funkce přímo v nastavení prohlížeče. Jednotlivě půjde vypnout nebo zapnout automatické překlady stránek, generovaní popisného textu k obrázkům v otevřených PDF dokumentech, samoorganizaci tabů do skupin, náhledy odkazů s krátkým shrnutím a boční panel s chatbotem. Tyto možnosti v nastavení prohlížeče
… více »Desktopové prostředí KDE Plasma 6.6, která je právě ve fázi beta, nahrazuje stávající SDDM novým Plasma Login Managerem, který je ale pevně navázán na systemd. Plasma Login Manager využívá systemd-logind a další součásti systemd, které nejsou dostupné v operačních systémech bez systemd, jako je například FreeBSD, případně jsou linuxové distribuce Gentoo, Void Linux anebo Alpine Linux. Pro uživatele zatím stále ještě existuje možnost používat SDDM.
Na webu komunitního setkání CSNOG 2026 jsou dostupné prezentace v PDF, jejich videozáznamy a fotografie z lednové akce ve Zlíně. CSNOG 2026 se zúčastnilo téměř 300 zájemců o vystoupení věnovaných správě sítí, legislativním a regulačním tématům nebo projektům z akademické sféry. Letos byly prezentace rozdělené do dvou treků, ve kterých se představilo 35 přednášejících. Setkání komunity CSNOG organizují společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska koupila další Muskovu firmu xAI, která se zabývá vývojem umělé inteligence (AI). Informovala o tom na svém účtu na síti 𝕏. Musk tímto krokem propojí několik ze svých služeb, včetně chatbota s prvky umělé inteligence Grok, sociální sítě 𝕏 či satelitního internetového systému Starlink. Tržní hodnota společnosti SpaceX dosahuje jednoho bilionu dolarů (20,6 bilionu Kč), hodnota xAI pak činí 250 miliard dolarů.
Byl odhalen supply chain attack na Notepad++: útočníci kompromitovali hosting Notepad++ a vybrané dotazy na aktualizace přesměrovávali na servery pod jejich kontrolou. Doporučuje se stáhnout instalátor a přeinstalovat.
Každý den sledujete v televizi, v rádiu i na internetu stovky reklam. Na prací prášek, výhodnou hypotéku a levný sálam v Lídlu. Dokonce i některé softwarové společnosti propagují svoje produkty, a Microsoft s Windows není vyjímkou. Už jste se ale setkali s bilboardem propagujícím Linux?
Reklam na Linux je málo. Nejčastěji jsou to díla fanatiků, kteří po nocích nemají nic lepšího na práci, než stříhat videa. Hned po nich je tu propagace od velkých firem, které mají o opensource opravdový zájem, jako třeba IBM či Google.
Dnes jsem při brouzdání po YouTube a prohlížení videoklipů mých oblíbených skupin náhodou narazil na úplně novou reklamu na Linux, kterou jsem předtím ještě neviděl a opravdu hodně me zaujala. Přitom mě tak napadlo, že by mohla být zajímavá anketa na toto téma. Následovala obvyklá kontrola novinek na ABCLinuxu, když tu mě do očí (brýlí) praštila anketa o nejoblíbenější distribuci roku. Ihned jsem měl jasno: anketa o nejlepší reklamu na Linux. Z mnoha kandidátů jsem nakonec zvolil 9 nejlepších reklam a ty vám nyní předkládám k rozsouzení. Výsledek ankety, zhodnocení a souhrn informací s diskuze (pokud v ní nějaké informace budou) najdete v příštím zápisku.
Pro ty, co mají funkční Flash uvádím odkaz na YouTube, pro ty, kteří Flashem nedisponují, nebo si chtějí některou z reklam uložit, nabízím videa ke stažení ve formátu OGG a následně pak celý archiv všech devíti videí. Takže připravit...pozor...jedem!
Tiskni
Sdílej:
Ted sem si jich par pustil, ale celkove to je reklama na Novell, ne Linux jako takovy...to i ty reklamy od IBM jsou vice zamerene na Linux nez na IBM (muj subjektivni nazor)
Takže nevím co by tam propagovali...
http://youtube.com/watch?v=8LAXg_UmzTY
.
Ten Novell jsi vynechat neměl
. Lepší než některé psychedelické kousky. Ale zase musím uznat, že jsem měl o zábavu na 15minut postaráno
.
)
)
)
.
.
.
Jen jednička a sedmička vybočují nějakou myšlenkou, nic nenutí. Hlas jsem dal jedničce. Líbí se mi uvolněnost v reklamě, prototřeba vzpomínám skoro se slzou v oku na ten běh, reklamu, z Po čem ženy touží.
)
Tohle jsem zrovna nemyslel, já měl spíš na mysli různé sporty a podobné záležitosti. Prostě někteří lidi týrají i sami sebe, na což se občas dívat dá.
.
Je to sice mimo téma, ale co řikáte na takové počiny? Pocit mam z toho zhruba jako z té jedničky, +- ... prostě krása.