Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinMobilní operátoři začínají používat zajímavou taktiku. Místo toho aby nabízely prémiové služby za vysoké ceny, nenabízí tyto služby vůbec.
Končí mi smlouva s operátorem a tak jako vždy řeším co dál. Mobilní internet se u mně za poslední dva roky přesunul z příjemné hračky na úroveň nutnosti, což sebou nese problémy s FUP. Bohužel po prostudování ceníků trochu nechápu proč je sakra O2 jediným operátorem, který poskytuje "neomezený" mobilní internet (neomezený je v závorkách záměrně, protože O2 stále aplikuje L7 trafic shaping).
Vodafone se rozhodl misto zpomalovani pripojeni pri prekroceni limitu rovnou pripojeni useknout. Proto jsem jim jako firemni zakaznik napsal svuj nazor na emailovou podporu a doporucuji vsem udelat to same.
Máte připojení od UPC a služba nedosahuje slibovalných rychlostí? Zkontrolujte si jaký máte modem.
Už pěkně dlouho mám u abchostu dedikovaný server. Bohužel za tu dobu se poměr cena/poskytované služby přesunul mimo oblast která mi přijde výhodná a nabídka HW se za tu dobu v podstatě nezměnila.
Rozhodl jsem se sepsat pár zkušeností, které snad pomohou ostatním vyhnout se patové situaci ve které jsem teď já.
Možná mám příliš vysoké požadavky, ale v poslední opravdu začínám ztrácet iluze. Začínám stále více a více narážet na neexistenci SW, který by splňoval moje požadavky. Nejvtipnější na tom je fakt, že neexistuje ani žádný komerční SW a opensource varianty jsou obvykle funkčně nejblíže tomu co hledám.
Od doby kde jsem hledal náhradu za Gentoo už uběhla nějaká doba a já mezi tím otestoval mnoho distribucí. Ubuntu, Kubuntu, OpenSuSe, Mandrivu, Debian. Bohužel opravdu nechápu co v binárních distribucích dělají s balíčky, ale nedokážu pochopit, jak to, že mi sakra v Gentoo (kde je všechno zkompilováno s agresivními flagy) nic nepadá a v binární distribuci (kde jsou balíčky kompilovány na i686 s decentními optimalizacemi) mi co 5 minut něco sletí.
Bohužel Gentoo musím už opravdu opustit (dnes jsem dostal ban na fóru a mám toho už opravdu plné zuby) ale vážně nevím kam jít. Prostě neexistuje distribuce, která by byla normálně použitelná. Buďto stojí technologicky za prd, nebo má komunitu, která by si zasloužila postřílet. Asi si koupím Apple.
Btw. pokud se chcete pobavit, tady je odkaz na úžasný bug v Kubuntu (aneb budeme do toho rýpat, dokud to neposereme).
Ano je to tak, po dlouhém a krvavém boji konečně titul Mgr. podlehl. Protože je to konečně za mnou a protože jsem po cestě udělal spoustu chyb, které mi studium velice zesložitili, rozhodl jsem se sepsat par rad do studia na Fakultě Informatiky (MU).
Omlouvám se za offtopic, ale tohle mně opravdu dostalo.
Milé děti, dnes si povíme něco o daňových úlevách.
Nebojte se toho názvu, vysvětlíme si to tak, že tomu bude každý rozumět.