NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinMobilní operátoři začínají používat zajímavou taktiku. Místo toho aby nabízely prémiové služby za vysoké ceny, nenabízí tyto služby vůbec.
Končí mi smlouva s operátorem a tak jako vždy řeším co dál. Mobilní internet se u mně za poslední dva roky přesunul z příjemné hračky na úroveň nutnosti, což sebou nese problémy s FUP. Bohužel po prostudování ceníků trochu nechápu proč je sakra O2 jediným operátorem, který poskytuje "neomezený" mobilní internet (neomezený je v závorkách záměrně, protože O2 stále aplikuje L7 trafic shaping).
Vodafone se rozhodl misto zpomalovani pripojeni pri prekroceni limitu rovnou pripojeni useknout. Proto jsem jim jako firemni zakaznik napsal svuj nazor na emailovou podporu a doporucuji vsem udelat to same.
Máte připojení od UPC a služba nedosahuje slibovalných rychlostí? Zkontrolujte si jaký máte modem.
Už pěkně dlouho mám u abchostu dedikovaný server. Bohužel za tu dobu se poměr cena/poskytované služby přesunul mimo oblast která mi přijde výhodná a nabídka HW se za tu dobu v podstatě nezměnila.
Rozhodl jsem se sepsat pár zkušeností, které snad pomohou ostatním vyhnout se patové situaci ve které jsem teď já.
Možná mám příliš vysoké požadavky, ale v poslední opravdu začínám ztrácet iluze. Začínám stále více a více narážet na neexistenci SW, který by splňoval moje požadavky. Nejvtipnější na tom je fakt, že neexistuje ani žádný komerční SW a opensource varianty jsou obvykle funkčně nejblíže tomu co hledám.
Od doby kde jsem hledal náhradu za Gentoo už uběhla nějaká doba a já mezi tím otestoval mnoho distribucí. Ubuntu, Kubuntu, OpenSuSe, Mandrivu, Debian. Bohužel opravdu nechápu co v binárních distribucích dělají s balíčky, ale nedokážu pochopit, jak to, že mi sakra v Gentoo (kde je všechno zkompilováno s agresivními flagy) nic nepadá a v binární distribuci (kde jsou balíčky kompilovány na i686 s decentními optimalizacemi) mi co 5 minut něco sletí.
Bohužel Gentoo musím už opravdu opustit (dnes jsem dostal ban na fóru a mám toho už opravdu plné zuby) ale vážně nevím kam jít. Prostě neexistuje distribuce, která by byla normálně použitelná. Buďto stojí technologicky za prd, nebo má komunitu, která by si zasloužila postřílet. Asi si koupím Apple.
Btw. pokud se chcete pobavit, tady je odkaz na úžasný bug v Kubuntu (aneb budeme do toho rýpat, dokud to neposereme).
Ano je to tak, po dlouhém a krvavém boji konečně titul Mgr. podlehl. Protože je to konečně za mnou a protože jsem po cestě udělal spoustu chyb, které mi studium velice zesložitili, rozhodl jsem se sepsat par rad do studia na Fakultě Informatiky (MU).
Omlouvám se za offtopic, ale tohle mně opravdu dostalo.
Milé děti, dnes si povíme něco o daňových úlevách.
Nebojte se toho názvu, vysvětlíme si to tak, že tomu bude každý rozumět.