Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinMobilní operátoři začínají používat zajímavou taktiku. Místo toho aby nabízely prémiové služby za vysoké ceny, nenabízí tyto služby vůbec.
Končí mi smlouva s operátorem a tak jako vždy řeším co dál. Mobilní internet se u mně za poslední dva roky přesunul z příjemné hračky na úroveň nutnosti, což sebou nese problémy s FUP. Bohužel po prostudování ceníků trochu nechápu proč je sakra O2 jediným operátorem, který poskytuje "neomezený" mobilní internet (neomezený je v závorkách záměrně, protože O2 stále aplikuje L7 trafic shaping).
Vodafone se rozhodl misto zpomalovani pripojeni pri prekroceni limitu rovnou pripojeni useknout. Proto jsem jim jako firemni zakaznik napsal svuj nazor na emailovou podporu a doporucuji vsem udelat to same.
Máte připojení od UPC a služba nedosahuje slibovalných rychlostí? Zkontrolujte si jaký máte modem.
Už pěkně dlouho mám u abchostu dedikovaný server. Bohužel za tu dobu se poměr cena/poskytované služby přesunul mimo oblast která mi přijde výhodná a nabídka HW se za tu dobu v podstatě nezměnila.
Rozhodl jsem se sepsat pár zkušeností, které snad pomohou ostatním vyhnout se patové situaci ve které jsem teď já.
Možná mám příliš vysoké požadavky, ale v poslední opravdu začínám ztrácet iluze. Začínám stále více a více narážet na neexistenci SW, který by splňoval moje požadavky. Nejvtipnější na tom je fakt, že neexistuje ani žádný komerční SW a opensource varianty jsou obvykle funkčně nejblíže tomu co hledám.
Od doby kde jsem hledal náhradu za Gentoo už uběhla nějaká doba a já mezi tím otestoval mnoho distribucí. Ubuntu, Kubuntu, OpenSuSe, Mandrivu, Debian. Bohužel opravdu nechápu co v binárních distribucích dělají s balíčky, ale nedokážu pochopit, jak to, že mi sakra v Gentoo (kde je všechno zkompilováno s agresivními flagy) nic nepadá a v binární distribuci (kde jsou balíčky kompilovány na i686 s decentními optimalizacemi) mi co 5 minut něco sletí.
Bohužel Gentoo musím už opravdu opustit (dnes jsem dostal ban na fóru a mám toho už opravdu plné zuby) ale vážně nevím kam jít. Prostě neexistuje distribuce, která by byla normálně použitelná. Buďto stojí technologicky za prd, nebo má komunitu, která by si zasloužila postřílet. Asi si koupím Apple.
Btw. pokud se chcete pobavit, tady je odkaz na úžasný bug v Kubuntu (aneb budeme do toho rýpat, dokud to neposereme).
Ano je to tak, po dlouhém a krvavém boji konečně titul Mgr. podlehl. Protože je to konečně za mnou a protože jsem po cestě udělal spoustu chyb, které mi studium velice zesložitili, rozhodl jsem se sepsat par rad do studia na Fakultě Informatiky (MU).
Omlouvám se za offtopic, ale tohle mně opravdu dostalo.
Milé děti, dnes si povíme něco o daňových úlevách.
Nebojte se toho názvu, vysvětlíme si to tak, že tomu bude každý rozumět.