V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
(VUT a ostatní školy jsou náročností úplně na jiné úrovni - lidé co vyletí z FI mají na VUT obvykle bez problémů áčka)
A to máš z pohádky, jak šla astronavigace na vandr ? Nemám pocit, že by VUT FIT byl sklad lidí, kteří nezvládli FI ... nebo máš nějaký významný statistický vzorek, který hovoří o opaku ?!
FITko zas tak neznám, jsem absolvent FEKTu, ale za hlavní rozdíl jsem vždycky považoval to, že FI je daleko víc zaměřená na software, algoritmy ..., zatímco FITko je víc hardwarové.
Pokud tedy někdo vyletí z FI a na FITku se mu daří, může to být prostě tím, že ho to víc baví ... nebo tím, že ho ten vyhazov ze školy donutil zamyslet se nad svým způsobem studia.
Mimochodem ... ptal jsem se na to kámošky, která studuje FIT i FI zároven. Cituji: " na FITu sem měla co dělat, abych získala Ečko a na FI... když dostanu za E.. tak sem naštvaná a většinu předmětů dávám na první termín na který dojdu "
Nemám pocit, že by VUT FIT byl sklad lidí, kteří nezvládli FI ... nebo máš nějaký významný statistický vzorek, který hovoří o opaku ?!Jde o relativne maly vzorek lidi ktere znam, nicmene vzhledem k tomu ze je u nich 100% konsenzus ze VUT je lehci, je to statisticky vyznamny vzorek. Samozrejme se jednotlive skoly prekryvaji pouze castecne a treba robotiku je rozhodne lepsi studovat na VUT nez na FI.
Pokud tedy někdo vyletí z FI a na FITku se mu daří, může to být prostě tím, že ho to víc baví ... nebo tím, že ho ten vyhazov ze školy donutil zamyslet se nad svým způsobem studia.To je taky moznost.
Jde o relativne maly vzorek lidi ktere znam, nicmene vzhledem k tomu ze je u nich 100% konsenzus ze VUT je lehci, je to statisticky vyznamny vzorek.No naštěstí existuje statisticky významný počet lidí, kteří si myslí, že srovnávat obtížnost konkrétní fakulty obtížností celé univerzity je trošku mimo :-P
A dela to snad nekdo?
lidé co vyletí z FI mají na VUT obvykle bez problémů áčkaTo třeba zrovna ty.
Clovek co prestupuje z FI asi nepujde studovat fakultu vytvarnych umenize?Ne, ale může jít na podnikatelku/chemickou/strojárnu/stavárnu/elektro/informatiku a to všechno je VUT. Vycházím jenom ze tvých informací, kdy je ve větě vedle sebe FI a VUT. Pokud bys to, co jsi napsal mělo dávat nějaký smysl, tak bys místo konsenzu pár lidí mohl porovnat předměty, nebo třeba témata diplomových prací, počty vědeckých prací, nebo cokoli jiného. I tak by nebylo jednoduché ty dvě fakulty srovnat, ale aspoň bys tu nemusel mluvit o statisticky významném vzorku lidí. BTW: všiml jsem si už dřív, že ze strany některých studentů FI bývá cítit jakási nadřazenost směrem k FIT/FEKT.
BTW: všiml jsem si už dřív, že ze strany některých studentů FI bývá cítit jakási nadřazenost směrem k FIT/FEKT.Ono je to tak, že nejvíc bývají vidět právě ti, co nejvíc řvou, bez ohledu na to, jestli něco umí, znají, nebo snad mají zkušenost s FIT/FEKT a lidmi tam.. Osobně bych řekl, že FIT i FI by se mohly výborně doplňovat, s čímž ostatně mám i dobré zkušenosti.
Jde o relativne maly vzorek lidi ktere znam, nicmene vzhledem k tomu ze je u nich 100% konsenzus ze VUT je lehci, je to statisticky vyznamny vzorek.Ses si jisty? Ma tohle tvrzeni vubec smysl? Nebo co presne si predstavujes pod terminem statisticky vyznamy vzorek?
To je uplne normalni, ze kazdy stavi svoji skolu pred ostatni. My na CVUT FEL, si zas myslime, ze jeste ten MatFyz je zajimavy, ale ze pak je horomada hnoje a za ni teprve tyhle "vesnicke" univerzity .
Ono spis bude pravda takova, ze skola je jako samoska. Da se projiot, aniz by sis cokoliv odnes, a nebo si muzes odnest hodne ale neco to holt stoji.
Tak tak. Já šel třeba na FI protože železo fakt nemám rád. Věřím, že obě školy jsou srovnatelně těžké, jen předmět studia je jiný.(VUT a ostatní školy jsou náročností úplně na jiné úrovni - lidé co vyletí z FI mají na VUT obvykle bez problémů áčka)
A to máš z pohádky, jak šla astronavigace na vandr ? Nemám pocit, že by VUT FIT byl sklad lidí, kteří nezvládli FI ... nebo máš nějaký významný statistický vzorek, který hovoří o opaku ?!
FITko zas tak neznám, jsem absolvent FEKTu, ale za hlavní rozdíl jsem vždycky považoval to, že FI je daleko víc zaměřená na software, algoritmy ..., zatímco FITko je víc hardwarové.
Pokud tedy někdo vyletí z FI a na FITku se mu daří, může to být prostě tím, že ho to víc baví ... nebo tím, že ho ten vyhazov ze školy donutil zamyslet se nad svým způsobem studia.
Tiskni
Sdílej: