Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
www.orelsoft.cz VPS server od 179,- Kc / mesicne vc. DPH. Pouziti ESX 5.0 s technologii, ktera zarucuje nulovy rozdil mezi dedikovanym a VPS serverem. Vyhodou je, ze v pripade potreb navyseni vykonu, nebo naopak snizovani, je to otazka par vterin, dle pozadavku klienta. Provoz VPS serveru je vyhradne na Intel Xeon procesorech. Jedna se o nejmodernejsi technologii vc. nejnovejsiho HW v podobe Intel Eight Xeon X7560 . Garance vraceni 100% penez, ping po evrope slusny. Anglie cca 60-70 ms. Rusko 80 ms, Slovensko 20-30 ms, nix.cz 1-3 ms.
Virtualmaster má výhodu v dynamickém upravování parametrů VPS, poměr cena/výkon je ale podstatně horší.To mi přijde naprosto zázadní, protože často je výhodnější věci více rozdělit, tzn udělat si malé virtuály přesně na míru, než porovnávat nějaký standardní tarif. Nehledě na to, že nejvíc řeším, co doporučit svým zákazníkům, pro které je měsíční pronájem VPS pod rozlišovací úrovní už i při srovnání se sazbou za moji práci, kterou na tom virtuálu udělám. Takže pro mě je rozhodování jednoduché, virtualmaster znám, wedos neznám (víc než jen z diskuzí).
Vypadá to zajímavě. Nějaká zkušenost?
Tiskni
Sdílej: