Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
www.orelsoft.cz VPS server od 179,- Kc / mesicne vc. DPH. Pouziti ESX 5.0 s technologii, ktera zarucuje nulovy rozdil mezi dedikovanym a VPS serverem. Vyhodou je, ze v pripade potreb navyseni vykonu, nebo naopak snizovani, je to otazka par vterin, dle pozadavku klienta. Provoz VPS serveru je vyhradne na Intel Xeon procesorech. Jedna se o nejmodernejsi technologii vc. nejnovejsiho HW v podobe Intel Eight Xeon X7560 . Garance vraceni 100% penez, ping po evrope slusny. Anglie cca 60-70 ms. Rusko 80 ms, Slovensko 20-30 ms, nix.cz 1-3 ms.
Virtualmaster má výhodu v dynamickém upravování parametrů VPS, poměr cena/výkon je ale podstatně horší.To mi přijde naprosto zázadní, protože často je výhodnější věci více rozdělit, tzn udělat si malé virtuály přesně na míru, než porovnávat nějaký standardní tarif. Nehledě na to, že nejvíc řeším, co doporučit svým zákazníkům, pro které je měsíční pronájem VPS pod rozlišovací úrovní už i při srovnání se sazbou za moji práci, kterou na tom virtuálu udělám. Takže pro mě je rozhodování jednoduché, virtualmaster znám, wedos neznám (víc než jen z diskuzí).
Vypadá to zajímavě. Nějaká zkušenost?
Tiskni
Sdílej: