Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinUž pěkně dlouho mám u abchostu dedikovaný server. Bohužel za tu dobu se poměr cena/poskytované služby přesunul mimo oblast která mi přijde výhodná a nabídka HW se za tu dobu v podstatě nezměnila.
Začal jsem se porozhlížet po dalších možnostech. Ale výběr je poměrně problematický.
To co hledám je dedikovaný server (nemanagovaný), který bude mít alespoň dvě fyzická jádra (může být jak 2x single core, tak 1x dual core), alespoň 1GB pamět, dva disky (stačí IDE/7.2k), 100Mbit konektivitu do NIXu (neomezenou), 10Mbit do zahraničí (ideálně neomezenou).
Cenový rozptyl jednotlivých poskytovatelů je naprosto brutální (asi hlavně proto, že někteří poskytovatelé nemají jasno v pojmech housing vs. hosting a dedicated vs. managed).
Pokud máte nějaké zkušenosti, tak se prosím podělte.
Tiskni
Sdílej:
www.orelsoft.cz VPS server od 179,- Kc / mesicne vc. DPH. Pouziti ESX 5.0 s technologii, ktera zarucuje nulovy rozdil mezi dedikovanym a VPS serverem. Vyhodou je, ze v pripade potreb navyseni vykonu, nebo naopak snizovani, je to otazka par vterin, dle pozadavku klienta. Provoz VPS serveru je vyhradne na Intel Xeon procesorech. Jedna se o nejmodernejsi technologii vc. nejnovejsiho HW v podobe Intel Eight Xeon X7560 . Garance vraceni 100% penez, ping po evrope slusny. Anglie cca 60-70 ms. Rusko 80 ms, Slovensko 20-30 ms, nix.cz 1-3 ms.
Virtualmaster má výhodu v dynamickém upravování parametrů VPS, poměr cena/výkon je ale podstatně horší.To mi přijde naprosto zázadní, protože často je výhodnější věci více rozdělit, tzn udělat si malé virtuály přesně na míru, než porovnávat nějaký standardní tarif. Nehledě na to, že nejvíc řeším, co doporučit svým zákazníkům, pro které je měsíční pronájem VPS pod rozlišovací úrovní už i při srovnání se sazbou za moji práci, kterou na tom virtuálu udělám. Takže pro mě je rozhodování jednoduché, virtualmaster znám, wedos neznám (víc než jen z diskuzí).
Vypadá to zajímavě. Nějaká zkušenost?