V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinUž pěkně dlouho mám u abchostu dedikovaný server. Bohužel za tu dobu se poměr cena/poskytované služby přesunul mimo oblast která mi přijde výhodná a nabídka HW se za tu dobu v podstatě nezměnila.
Začal jsem se porozhlížet po dalších možnostech. Ale výběr je poměrně problematický.
To co hledám je dedikovaný server (nemanagovaný), který bude mít alespoň dvě fyzická jádra (může být jak 2x single core, tak 1x dual core), alespoň 1GB pamět, dva disky (stačí IDE/7.2k), 100Mbit konektivitu do NIXu (neomezenou), 10Mbit do zahraničí (ideálně neomezenou).
Cenový rozptyl jednotlivých poskytovatelů je naprosto brutální (asi hlavně proto, že někteří poskytovatelé nemají jasno v pojmech housing vs. hosting a dedicated vs. managed).
Pokud máte nějaké zkušenosti, tak se prosím podělte.
Tiskni
Sdílej:
www.orelsoft.cz VPS server od 179,- Kc / mesicne vc. DPH. Pouziti ESX 5.0 s technologii, ktera zarucuje nulovy rozdil mezi dedikovanym a VPS serverem. Vyhodou je, ze v pripade potreb navyseni vykonu, nebo naopak snizovani, je to otazka par vterin, dle pozadavku klienta. Provoz VPS serveru je vyhradne na Intel Xeon procesorech. Jedna se o nejmodernejsi technologii vc. nejnovejsiho HW v podobe Intel Eight Xeon X7560 . Garance vraceni 100% penez, ping po evrope slusny. Anglie cca 60-70 ms. Rusko 80 ms, Slovensko 20-30 ms, nix.cz 1-3 ms.
Virtualmaster má výhodu v dynamickém upravování parametrů VPS, poměr cena/výkon je ale podstatně horší.To mi přijde naprosto zázadní, protože často je výhodnější věci více rozdělit, tzn udělat si malé virtuály přesně na míru, než porovnávat nějaký standardní tarif. Nehledě na to, že nejvíc řeším, co doporučit svým zákazníkům, pro které je měsíční pronájem VPS pod rozlišovací úrovní už i při srovnání se sazbou za moji práci, kterou na tom virtuálu udělám. Takže pro mě je rozhodování jednoduché, virtualmaster znám, wedos neznám (víc než jen z diskuzí).
Vypadá to zajímavě. Nějaká zkušenost?