Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Já nikoho neurážím - ale poukazuji jen na "absolutní jádro" učení marxismu-leninismu. To spočívá v tvrzení, že čím je vykořisťovatel bohatší, tím jsou jeho vykořisťovaní chudší.Řekněme to jinak: čím více si "vykořisťovatel" (majitel výrobních prostředků) ponechá z výsledků práce svých zaměstnanců, tím méně dostanou. To snad neplatí? Další otázka následuje logicky: Dělí se zaměstnavatel se svými zaměstnanci o zisk ve spravedlivém poměru (v takovém, jak přispívají ke vzniku hodnot)? Anebo je cena dělníkovy práce určována "trhem práce", tzn. sociálně ekonomickou situací celé společnosti, v níž podnikatel podniká? Tato běžná "cena práce" může být výrazně pod hodnotou, kterou pro zaměstnavatele ve skutečnosti má. V takovém případě zaměstnavatel (chcete-li vykořisťovatel) vykořisťuje. To taky neplatí?
Z vašeho příspěvku vyplynulo, že nutně musí být někteří lidé chudí, aby ten boháč se měl dobře.Spíš se dalo říci, že pokud nenajde boháč dostatek "chudých", kteří by byli ochotni pracovat za jím nabízený plat, nebude se mít tak dobře, jak by se měl, kdyby je našel.
Chtěl jsem jen varovat - a proto jsem psal příspěvek v ostřejším tónu - před recidivou těchto myšlenek, které již jednou vedly ke katastrofě.Hlavně vedlo ke katastrofě jejich popírání. Kdyby to takhle nefungovalo, měla by to socialistická ideologie o hodně těžší. Typicky v západní Evropě tyhle myšlenky přijala postupně i pravice a snažila se s tím něco dělat - výsledkem byl západoevropský sociální stát, sociálnější než tzv. socialistické státy, které byly ve skutečnosti spíš státně monopolisticky kapitalistické.
A ze začátku vypadalo všechno tak nevinně. Dnes nastupuje nová generace, která nemá ponětí o důsledcích původně pokrokové levicové politiky. Šlo skutečně o varování z mé strany.Ano, dnes nastupuje generace, která má za to, že životní úroveň našich západních sousedů je tam vyšší díky mýcení levicových ďábelských myšlenek; která má za to, že sociální stát a veřejné pojištění je výmyslem ruských komunistů, a proto je třeba je ve jménu budování kapitalismu zlikvidovat a podobné hovadiny. Varovat by bylo třeba před tím rudomodře sektářským pohledem na skutečnost.
Řekněme to jinak: čím více si "vykořisťovatel" (majitel výrobních prostředků) ponechá z výsledků práce svých zaměstnanců, tím méně dostanou. To snad neplatí? Další otázka následuje logicky: Dělí se zaměstnavatel se svými zaměstnanci o zisk ve spravedlivém poměru (v takovém, jak přispívají ke vzniku hodnot)? Anebo je cena dělníkovy práce určována "trhem práce", tzn. sociálně ekonomickou situací celé společnosti, v níž podnikatel podniká? Tato běžná "cena práce" může být výrazně pod hodnotou, kterou pro zaměstnavatele ve skutečnosti má. V takovém případě zaměstnavatel (chcete-li vykořisťovatel) vykořisťuje. To taky neplatí?Zaměstnavatel tě vykořisťuje a tvé kolegy v práci taky? Snadná pomoc. Sbal si saky, paky a založ konkurenční podnik. Vzhledem k tomu, že "vykořisťovatel" na tom trhne určitě obrovský majlant bez (obrovské) předchozí investice na restrukturalizaci,... tak jistě budeš moct prodávat své výrobky o něco levněji a svým kolegům i nějakou tu kačku přidat. Zákaznící i noví zaměstnanci se jen pohrnou a za jednu pětiletku máš nadnárodní korporaci budující socializmus všude po světě.
Zaměstnavatel tě vykořisťuje a tvé kolegy v práci taky? Snadná pomoc. Sbal si saky, paky a založ konkurenční podnik. Vzhledem k tomu, že "vykořisťovatel" na tom trhne určitě obrovský majlant bez (obrovské) předchozí investice na restrukturalizaci,... tak jistě budeš moct prodávat své výrobky o něco levněji a svým kolegům i nějakou tu kačku přidat. Zákaznící i noví zaměstnanci se jen pohrnou a za jednu pětiletku máš nadnárodní korporaci budující socializmus všude po světě.Tohle se ve specializovaném průmyslu běžně děje. Což právě potvrzuje platnost principu, že zpravidla jako zaměstnanec vytvoříte větší hodnoty, než co dostanete jako mzdu/plat.
Tohle se ve specializovaném průmyslu běžně děje. Což právě potvrzuje platnost principu, že zpravidla jako zaměstnanec vytvoříte větší hodnoty, než co dostanete jako mzdu/plat.
lol to je teda moudro, kdyby zamestnanci produkovali mensi nebo stejny hodnoty nez co dostanou, tak je nikdo nezamestna (krome socanskejch molochu a stanich uradu...)
Což právě potvrzuje platnost principu, že zpravidla jako zaměstnanec vytvoříte větší hodnoty, než co dostanete jako mzdu/plat.Ono by to ani jinak nešlo. I když vynecháme zisk, pořád jsou tu ještě režijní náklady, které se hradí z té "nadhodnoty".
Dělí se zaměstnavatel se svými zaměstnanci o zisk ve spravedlivém poměru (v takovém, jak přispívají ke vzniku hodnot)? Anebo je cena dělníkovy práce určována "trhem práce", tzn. sociálně ekonomickou situací celé společnosti, v níž podnikatel podniká?Trh (v tomto případě práce) je právě to, co zajišťuje to (globálně) spravedlivé rozdělení. kdyby nebylo trhu, musel by přijít nějaký moudrý nejvyšší šéf a říci: „spravedlivé je, aby ten dostal tolik a ten tolik“. Trh je reakce na to, že nikoho takového nejvyššího spravedlivého posledního moudrého nemáme (nebo máme, ale pak se nestará o tom, aby nám dal vědět, kolik má mít Franta na výplatní pásce). Kapitalisté věří (a praxe jim v tom zatím dává za pravdu), že samoregulační mechanizmy, které nebudou závislé na nějakém konkrétním jedinci nebo skupině, která bude o té spravedlnosti rozhodovat, fungují (globálně) lépe. Což samozřejmě neznamená, že se nemohou vyskytnout nějaké lokální nespravedlnosti, ale ta semoregulace funguje tak, že působí proti těmto extrémům. V případě jedné malé firmy už samozřejmě nehraje roli jenom ten „trh práce“, ale má tam svou roli i majitel/hospodář. Protože v tomto případě už se zase jedná o tak jednoduchý systém, že je efektivnější jej spravovat lidským rozumem než samoregulačními mechanizmy.
Trh (v tomto případě práce) je právě to, co zajišťuje to (globálně) spravedlivé rozdělení.Z ceho vychazi, ze cena, kterou udava trh, je spravedliva? V jakem smyslu? Podle me je to nepodlozene tvrzeni. Tim nechci rikat, ze je nespravedliva, jen ze to je zcela mimobezne.
V tom smyslu, že je ta cena je jakýsi konsenzus,A to prave ze neni. Je to proste vysledek nejakeho distribuovaneho algoritmu, ktery k demokratickemu konsenzu ma daleko. Jeho vyhoda je v tom, ze proste funguje a ma spravne zpetne vazby, takze se dobre adaptuje. To, ze vysledna mzda nemusi byt nutne spravedliva, ukazuje i existence zakonu zajistujiciho minimalni mzdu. Nehlede na to, ze to, ze cena je konsenzus spolecnosti, neimplikuje, ze takova cena je spravedliva.
Může se vám ta cena zdát nespravedlivá, ale trh je nejspravedlivější známý způsob, jak cenu určit.Nerikam, ze je ci neni spravedliva. Ale proc si myslis, ze trh urcuje cenu tak, aby aspon nejak spravedliva byla? Minimalni mzda s tim souvisi tak, ze to je pripad, kdy si spolecnost usmyslela, ze mzda, ktera vychazi z trzniho mechanismu, je natolik daleko od rozumne hodnoty, ze je treba ji korigovat zakonem.
Nerikam, ze je ci neni spravedliva. Ale proc si myslis, ze trh urcuje cenu tak, aby aspon nejak spravedliva byla?Cenu neurčuje trh, ten je jenom převodním mechanizmem. A myslím si to jednak proto, že všechny ostatní způsoby jsou ještě méně spravedlivé, jednak proto, že to, co na trhu působí, jsou nakonec lidé, kteří (snad alespoň někteří) považují spravedlnost za určitou hodnotu a budou ji tedy brát „v úvahu“ (i když to nemusí být vědomá úvaha, ale měla by bát racionální) při svém jednání na trhu.
Minimalni mzda s tim souvisi tak, ze to je pripad, kdy si spolecnost usmyslela, ze mzda, ktera vychazi z trzniho mechanismu, je natolik daleko od rozumne hodnoty, ze je treba ji korigovat zakonem.Čímž názorně ukázala, že jakmile se někde začne té spravedlnosti takhle hloupě pomáhat, jde to se spravedlností rázem s kopce. Silně pochybuju o tom, že změna z nízké mzdy na žádnou mzdu je tím správným způsobem korekce. Pokud si myslíte, že ti, co by dostali méně než minimální mzdu, dostanou po zavedení minimální mzdy alespoň tu minimální mzdu (místo aby byli propuštěni), zajímalo by mne, jaký mechanizmus k tomu podle vás vede – v situaci, kdy zaměstnavatel nemá povinnost zaměstnance zaměstnat.
Silně pochybuju o tom, že změna z nízké mzdy na žádnou mzdu je tím správným způsobem korekce. Pokud si myslíte, že ti, co by dostali méně než minimální mzdu, dostanou po zavedení minimální mzdy alespoň tu minimální mzdu (místo aby byli propuštěni),To zavisi na tom, jake byly duvody, proc by jinak ti zamestnanci dostali minimalni mzdu. Pokud by to bylo proto, ze dana prace pro zamestnavatele neni dostatecne vynosna a tedy proste vyssi mzdu nabidnout nemuze, pak budou zamestnanci propusteni. A to je asi v poradku, nebot takova prace je proste sradani lidskym potencialem. Pokud by to bylo proto, ze ackoliv je dana prace pro zamestnance dostatecne vynosna, ale diky velke nabidce prace muze zamestnavatel jit se mzdou az hodne dolu. V takovem pripade zamestnanci propusteni nebudou, protoze i za tu minimalni mzdu jsou pro zamestnavatele vyhodni. A tento druhy pripade je take v poradku - Omezuje konkurenci v nabidce prace mezi potencialnimi zamestnanci na socialne unosnou uroven. Muze to byt i nekde mezi temito dvema krajnimi pripady. Ti, co pracuji, pracuji alespon za minimalni mzdu, ti, co byli vyhozeni sice nedostavaji mzdu, ale zato nepracuji a spis si tedy najdou jinou praci nebo budou dostavat socialni davky.
Pokud by to bylo proto, ze ackoliv je dana prace pro zamestnance dostatecne vynosna, ale diky velke nabidce prace muze zamestnavatel jit se mzdou az hodne dolu.Vždycky provedete jeden krok a zkoumáte, jak to bude vypadat po tom jednom kroku. Jenomže tržní mechanizmy působí dál, a pokud trh po tomhle jednom kroku není v rovnováze, bude dál k rovnováze směřovat. Takže dokud bude ta „velká nabídka práce“ díky které zaměstnavatel může držet mzdu nízkou ale mít z toho velké výnosy, vyplatí se jemu i dalším zaměstnávat další a další lidi. To ale bude dražší a dražší (jednak postupně „vyberou“ ty lidi, kteří jsou ochotni pracovat za tak málo a budou muset nabírat dražší lidi, jednak budou nabírat lidi s horší kvalifikací, takže budou mít větší náklady na zaučení, kontrolu apod.). Na druhou stranu tenhle prostor, kde je možné levně najmout lidi a draho prodat jejich práci, uvidí další podnikatelé, a budou chtít začít podnikat v tom samém oboru – stačí, že si tu práci budou prodávat jen o něco levněji, než konkurence, a lidi raději nakoupí u nich. Což povede ke zlevňování. Tyhle dvě tendence budou směřovat proti sobě, až se to ústálí ve stavu, kdy náklady na mzdy + režie + „přiměřený zisk“ se bude rovnat výdělku. Jinými slovy, ten vámi uváděný druhý důvod nikdy nebude dlouho fungovat a vždy to bude ten první případ „daná práce pro zaměstnavatele není dostatečně výnosná“.
Ti, co pracuji, pracuji alespon za minimalni mzdu, ti, co byli vyhozeni sice nedostavaji mzdu, ale zato nepracuji a spis si tedy najdou jinou praci nebo budou dostavat socialni davky.Nenajdou si jinou práci, protože ta jiná práce by zase byla za menší mzdu než minimální, tudíž je „zakázaná“.
Takže dokud bude ta „velká nabídka práce“ díky které zaměstnavatel může držet mzdu nízkou ale mít z toho velké výnosy,Anebo taky ne, protoze ve vyrobe muze byt limitovan necim jinym nez jenom pracovni silou (treba odbytem).
Na druhou stranu tenhle prostor, kde je možné levně najmout lidi a draho prodat jejich práci, uvidí další podnikatelé, a budou chtít začít podnikat v tom samém oboru – stačí, že si tu práci budou prodávat jen o něco levněji, než konkurence, a lidi raději nakoupí u nich. Což povede ke zlevňování. Tyhle dvě tendence budou směřovat proti sobě, až se to ústálí ve stavu, kdy náklady na mzdy + režie + „přiměřený zisk“ se bude rovnat výdělku.Tohle je ale vyvoj, ke kteremu by doslo, prave kdyby ta minimalni mzda zavedena nebyla - Ja jsem resil pripad, kdyz se minimalni mzda zavede. Pokud by minimalni mzda zavedena byla, tak se ten prostor neobjevi, protoze najimani lidi bude drazsi, tudiz pro dalsi podnikatele nebude tak vyhodne tam zacinat podnikat a tudiz ke zlevnovani nedojde. Zatimco bez minimalnich mezd by mohlo dojit k poklesu cen vyrobku kvuli konkurenci rychleji, nez by doslo k narustu cen prace a tedy by doslo k preklopeni z 2. situace do 1. situace (nizke mzdy, mala vynosnost pro podnikatele), ale zavedeni minimalni mzdy na zacatku (tedy pred poklesem) by uchovalo ty mzdy (a ceny zbozi) na dostatecne vysoke urovni.
Anebo taky ne, protoze ve vyrobe muze byt limitovan necim jinym nez jenom pracovni silou (treba odbytem).V tom případě přijde konkurence, která se rozhodne, že jim stačí vydělávat na tom o trochu méně, a přetáhne mu zákazníky – stejně se cena nakonec vyrovná.
Tohle je ale vyvoj, ke kteremu by doslo, prave kdyby ta minimalni mzda zavedena nebyla - Ja jsem resil pripad, kdyz se minimalni mzda zavede. Pokud by minimalni mzda zavedena byla, tak se ten prostor neobjevi, protoze najimani lidi bude drazsi, tudiz pro dalsi podnikatele nebude tak vyhodne tam zacinat podnikat a tudiz ke zlevnovani nedojde.Vy jste napsal dvě možnosti, jak by se trh choval v případě, že minimální mzda není zavedena. Já jsem vám popsal, že druhý případ nikdy nenastane. Takže platí jen první varianta, že zavedením minimální mzdy se místa s nižší mzdou zruší, protože se nevyplatí.
zavedeni minimalni mzdy na zacatku (tedy pred poklesem) by uchovalo ty mzdy (a ceny zbozi) na dostatecne vysoke urovniJenže ono není žádné „na začátku“. Pokud se tedy bavíme o trhu a ne o monopolu. Na fungujícím trhu fungují mechanizmy, které neustále směřují k tomu, aby náklady + „přiměřený zisk“ byly v rovnováze s výnosy. Takže to vaše „na začátku“ se týká situace, kdy na nějakém dílčím trhu zrovna dojde k nějakému (malému) výkyvu.
Já jsem vám popsal, že druhý případ nikdy nenastane.Druhy pripad nastane, jenom nejde o stabilni stav systemu. Coz ale nevadi, vzhledem k tomu, ze okolnosti se porad meni, tak nestabilni stavy se porad objevuji. Pokud takovy nestabilni stav nastane, tak za predpokladu neexistence zakona omezujiciho mzdy zdola se stabilizuje v situaci popsane v 1. pripade (nizke ceny daneho zbozi, prilis nizke mzdy), za predpokladu existence zakona omezujiciho mzdy zdola se stabilizuje v situaci, kdy budou vyssi ceny daneho zbozi a vyssi mzdy (na urovni narizene minimalni mzdy).
Teď stojíme před globalizací světa ...Před globalizací světa stojíme asi tak 4000 let. Jedním z darů v Tutanchamonově hrobce byl baltský jantar, který musel lidským přičiněním obcestovat pěknou část glóbu.
Nevěřím, že Číňani budou absolutním monopolem na dodávky čehokoliv. Ale jejich podíl bude vysoký. Zbytek nás musí uživit.On je tu ještě jeden dlouhodobý efekt: to, že Čína funguje jako velká montovna je taky jen do času, než Číňané zbohatnou natolik, že jim půjdou při představě práce na pásu ruce dozadu. Výsledek může být dvojí: buď se montovny ve velkém přesunou do zemí "třetího světa" nebo se zvedne cena manuální práce tak, že začnou být montovny konkurenceschopné i v bohatých zemích.
Ano, skutečně někde v Africe takové státy, kde ten nejbohatší nemá nic, existují. Ale je to vohovně...
spolumajitelem ČEZuJe spolumajitelem každý akcionář?
Vždyť je to právě naopak! Je sice pravda, že je někdo chudší a někdo bohatší, ale to závisí na celkové úrovni bohatství regionu nebo země. Vůbec není pravda, že aby člověk byl bohatý, musí být někdo jiný chudý.Myslim, ze to neni tak jednoduche, aby se to dalo shrnout do 'cim jsou bohati bohatsi, tim jsou chudi chudsi/bohatsi'. U prumyslovych vyrobku (a obecne tam, kde je dostatecne pruzna nabidka a maly podil lidske prace) plati, ze mohou bohatnout jak bohati tak chudi. U pozemku (kvuli pevne nabidce) ci nekterych sluzeb (lidska prace dominuje v nakladech) ale AFAIK plati, ze cim jsou nekteri lide vic bohati, tim jsou ostatni vic chudi (kvuli vyvoji cen).
Ano, skutečně někde v Africe takové státy, kde ten nejbohatší nemá nic, existují. Ale je to vohovně...
Texty (mimo zdrojových kódů) v tomto blogu jsou licencovány pod licencí: Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 License.Až na to, že tenhle zápisek je nepochybně plagiát.
…je patrné, že zbytek je citace.Citace bez uvedení zdroje = plagiátorství. Je mi jasné, že původní autor nejspíše není znám, ale mít vedle zkopírovaného textu poznámku o licencování svého textu je až moc kontrastní.
Tento text byl velmi populární před volbami v roce 2006 a doposud je k dohledání na mnoha webových stránkách.
Včetně této…
zasluzia si snad za to, ze na sebe makali viac povedzme sa viac snazili viac v skole a studovali aj vysoku skolu, snazia sa aj v praci?Když někdo vydělává víc peněz přece neznamená, že víc pracuje. A už vůbec ne to, že se méně snaží. To je jenom taková poznámka na okraj, nesouvisející s debatou o spravedlivosti toho či onoho daňového modelu.
Dá se říct, že dělník pracuje víc než nějakej manažer.To se samozřejmě říct nedá. Pracuje víc učitel nebo lékař? Pekař nebo mlékař? Kopáč nebo vědec? Hlídač nebo policista?
Už samo to, jak moc kdo pracuje, nejde nějak univerzálně správně porovnávat.Přesně tak. Aby se dalo porovnávat, kdo pracuje více a kdo méně, tak by se muselo nejdřív určit, jak se to bude měřit. Můžeme porovnávat dva kopáče - jeden vykope za den pět metrů výkopu, druhý deset. Podobně dva lékaře - jeden vyléčí (se stejnými kvalitativními výsledky) 100 pacientů ročně, druhý 150. Ale porovnávat naprosto odlišné profese skutečně nelze. Lze porovnávat odpracované hodiny nebo spotřebovanou energii, ale to vůbec neříká, kdo pracuje víc a kdo míň. Takový hlídač, který celou směnu sleduje, jestli někdo nekrade (zdánlivě nedělá téměř nic), může ve skutečnosti vykonat více "práce" než třeba stěhovák. Ale taky nemusí. Rozhodující je pouze a jen to, jak je někdo jiný ochoten tu práci ocenit.
1918, 1938, 1948, 1968, 1989Tak to jsem opravdu zvědavý co nás čeká tento rok. Že by opravdu už ten konec světa?
kdo před 100 lety pohádkově zbohatl díky/vinou díry v zákoně.Jo, třeba kvůli povolení společného podnikání, že? Tyahle díra by se měla zalepit.
Ale opravdu, je to tak, že bohatší člověk je na státu paradoxně víc závislý, protože stát chrání víc jeho majetku, ale taky protože dokáže využít víc státem dotovaných projektů.Zejména takové projekty, jako je dotovaná hromadná doprava, sociální podpora, sociální služby, veřejné školy atd. A s tou ochranou majetku to není kdovíjak žhavé.
K čemu je chudému člověku letiště, dálnice, když nemá na letenku ani na auto?Zrovna letiště (silně výdělečná záležitost) není dobrý případ. A taková dálnice se hodí k tomu, že se k němu po ní dostane cokoliv, co nebylo vyrobeno/vypěstováno u něj ve městě/vesnici. Kromě toho je dálnice víc než bohatě zaplacena z toho, co se vybere na SD/známkách/mýtném (naopak odtud dost peněz ještě odplouvá mimo).
K čemu armáda, když nemá skoro o co při invazi/revoluci přijít?To jako že lidský život nemá skoro žádnou cenu?
šel bys stát na osm hodin denně k nějaké lince dělat pořád to samé jako opice? - já ne, resp. museli by mi za to platit podstatně víc než vydělávám teď, tak proč kurva běžnej dělňas nevydělá ani polovinu co já?No, cenu urcuje trh. Lidi, kteri budou stat u pasu je hodne, proto je jejich cena nizka na trhu prace-prakticky kazdy, od ZS vzdelani po VS vzdelani muze k tomu pasu jit. Naopak, ZS vzdelani asi tezko bude delat v IT, proto je cena IT odborniku vyssi. A ono to tak i funguje - ZS vzdelani nema obvykle tvurci mysleni, ktery je v tech slozitejsich profesich potreba-proste si udela svych 8 hodin u pasu, pak si drepne do hospody, naleje do sebe X litru piv a jinyho alkoholu a rano jde domu. Samozrejme, znal jsem jednoho cloveka a to byla vyjimka-ZS zednik, ale do pocitacu delal docela dost (ne jenom gamesy). Obvykle ale tohle zacina uz na ZS a SS. Naopak, ty i ja potrebujeme tvurci mysleni.
a co teprv sociální předpoklady, ono se moc dobře studuje (zvlášť některý školy), když člověk při studiu musí sám ještě vydělávat na nájem, žrádlo, studijní pomůcky a další (a to ještě nemáme školný), že?No, tohle je problem spatnych zakonu a jejich kontroly. Misto aby se dotace a podpora dostala k lidem, kteri ji opravdu potrebuji, tak ji vybiraji lenosi, kteri si udelaji kupu deti, zaregistrujou se na pracaku jako nezamestnany (a berou podporu v nezamestnanosti k tem pridavkum na deti) a krome toho nacerno makaji za slusny prachy. K tomu si kazdej rok reknou o novej byt, protoze ten starej dokazou vybydlet tak, ze by se v nem nedal chovat ani dobytek.
Jak je urcena cena energie ?Na základě nabídky a poptávky.
KOlik stoji kwh z Temelina?To přesně z hlavy nevím, ale vzpomínám si, že to před časem nákladově vyčíslovali okolo 0,80 Kč. Dnes to bude nepochybně více, vzhledem k růstu mezd a hlavně ceny uranu (i když nevím, jak má ČEZ nasmlouván nákup paliva, na jak dlouho dopředu atd.).
Jsou v ni zahrnuty VESKERE naklady?Nejsou, a to není nikdy v ničem. Nepochybně tam nejsou některé externality, protože je ani nejde jednoduše vypočítat nebo je dokonce ani neznáme. Ale to platí vždy a všude, při jakékoli lidské činnosti.
Nesmíš zapomenout taky na to, že investoři se podle doporučení analytiků z velkých bankovních institucí řídí a tím analytici vývoj na trhu ovlivňují.tak ako je mozne ze tych analytikov stale ten trh nejak prekvapi :)))))))))
ked som viac v praci ako v skoleTak to se vyplatí.
Často je třeba kombinace lehkého zdravotního a těžkého sociálního hendikepu. Pak dítě, které by s dobrým zázemím udělalo SŠ, nebo i VŚ skončí se základkou.Mně mnohem vadí jiné případy (uvedené handicapy jsou relativně snadno řešitelné), kterých je početně mnohem víc a jsou problematičtější - a sice to, když dítě, které by bez problémů udělalo SŠ nebo VŠ, končí jen s vyučením (případně ani to), a pak dělá práci, ke které nemá vztah, protože ho rodiče natlačí někam podle svých představ. Například se rozhodnou, že když mají hospodu, tak se syn i dcera vyučí v oboru kuchař-číšník, aby později hospodu převzali. A to přestože ty děti taková práce vůbec nebaví, chtějí dělat například medicínu nebo počítače a mají pro to i potřebné předpoklady. Ale s tím se dá těžko něco udělat, hlavně v krátkém časovém horizontu.
A to přestože ty děti taková práce vůbec nebaví, chtějí dělat například medicínu nebo počítače a mají pro to i potřebné předpoklady. Ale s tím se dá těžko něco udělat, hlavně v krátkém časovém horizontu.Pokud bude existovat možnost pro děti, aby byly na rodičích finančně nezávislí co se týče možnosti vzdělání, tak se s tím něco dělat dá. Tenhle trend totiž ještě zesílí, pokud budou děti závislé na tom, aby jim rodiče školu zaplatili. Vůbec málo se diskutuje o "sociálním výtahu" díky veřejně dostupnému školství a veřejně financované kultuře. Až budou mít přístup ke vzdělání nebo ke kultuře jen ty děti, jejichž rodiče si to zaplatí, tenhle výtah se zastaví. Děti bohatých rodičů budou vzdělané a kulturní a děti chudých nevzdělané a kulturně uvězněné ve svém okolí. V Česku tohle zatím ještě nehraje tolik roli - většina dnešní elit se stala tím čím jsou díky tomuto sociálnímu výtahu - (možná už přece, v možnostech jazykového vzdělání už od školních let), ale v západní Evropě je to jeden z argumentů pro všeobecnou dostupnost těchto kulturních statků.
Pokud bude existovat možnost pro děti, aby byly na rodičích finančně nezávislí co se týče možnosti vzdělání, tak se s tím něco dělat dá. Tenhle trend totiž ještě zesílí, pokud budou děti závislé na tom, aby jim rodiče školu zaplatili.O tom, o čem jsem mluvil, se rozhoduje v nějakých 14-15 letech věku. Tehdy jsou ještě všechny děti (kromě naprostých extrémů) vždycky závislé na svých rodičích - jak finančně, tak do značné míry (před 15. rokem prakticky stoprocentně) i právně. Nehledě na právní omezení ohledně možnosti výdělku do 18 let. Něco jiného je vysoká škola, ale většinou se na ten hlavní problém založí už mnohem dříve, v době potenciálního VŠ studia už bývá ten člověk natolik zlomený, že už ani nemá chuť z vytyčené trasy odbočit.
matka prostitutkaCo je na prostitutkách špatného? Kromě toho, že se musejí kvůli špatné legislativě pohybovat mimo zákon? Jedna kamarádka byla prostitutka 5 let v Itálii a přišla si na pěkné prachy za které teďka studuje v zahraničí.
Píšete o tom, jak rodiče natlačí dítě... To je ale klasická ukázka. A ještě poměrně malého nátlaku, proti spojenému "úsilí" rodičů, sourozenců, celé komunity... a nakonec celé společnosti. Pokud vnímáte jako problém se ubránit tomu (co asi z okolí dobře znáte), jak velký je problém u těch, vystavených zásadnějšímu tlaku?Nejzásadnější je ten tlak od společnosti (říkat "celé společnosti" je nesmysl, protože bývá nemálo těch, kdo se s tímto tlakem neztotožňují). A společnost obvykle tlačí směrem ke konformitě, k nevybočování z řady v jakékoli směru. To platí nejen u lidí, ale i u zvířat.
Myslíte? Proč tedy ve vašem případě tlak rodičů převážil?Vypíchl jsem tento případ proto, že to narozdíl od znevýhodnění materiálního nebo lehkého zdravotního není nijak jednoduše řešitelné.
Ale teď trochu nechápu, jak tenhle tlak souvisí s tím, že dítě nedokáže realizovat svůj potenciál ve společnosti.Souvisí s tím tak, že úspěšná realizace potenciálu bývá trestána. Pokud je někdo "příliš úspěšný" (vzhledem k průměrné okolní společnosti), mívá potíže - projevuje se závist a nenávist mnohých členů společnosti. A to i v případech, kdy se ten člověk nemá nijak významně lépe, jen je prostě úspěšnější než většina. Někde se člověk "odrodí" už tím, že získá nadprůměrné vzdělání.
rodicia mi prispievali na skolu iba prvy rok ...aha, tobě se to zrovna podařilo, tak to tak musí fungovat všude - gratuluju, brilantní úvaha ... doufám, že nám hned po ukončení FIIT STU předvedeš, jak stejně snadno při zaměstnání vystuduješ medicínu, a ještě jen tak mimochodem dokážeš, že to musí zvládnout každý průměrný student (a na to, že průměr je příliš slabý, že tam ti lidé nemají co dělat, když jsou tak neschopní, se prosím nevymlouvej, nelze snížit počet studentů, lékařů máme nedostatek, a tam na východě jste na tom pokud vím ještě hůře, neb část zdravotnického personálu zdrhá k nám nebo do Rakouska ...)
... platim si skolne lebo predlzujema nenapadlo tě někdy, že kdybys při studiu nepracoval, tak bys asi prodlužovat nemusel, a že by to tak nějak globálně z hlediska lidskýho života bylo bez toho prodloužení lepší? (předpokládám, že o prodloužení studentských let ti nejde, neb jestli pracuješ tak, abys vydělal na vše jmenované, tak asi žádný "studentský život" nevedeš)
Takze ak niekto chce tak kludne moze studovat na vysokej skole, ak k tomu ma potrebne dedicne predpoklady lebo to fakt nie je otazka penazi, ...tuhle pohádku, že to není otázka peněz, prosím vykládej těm zástupům děcek, co to každoročně vzdají, neboť ty peníze nemají, případně dalším, kteří prvně pracují, aby si vydělali na studium, které pak ukončují v době, kdy by sami už ideálně měli vychovávat školou povinného fakana ... (z druhé skupiny mám coby důkaz několik kamarádů, z té první nikoliv dík sociální vrstvě, ve které se pohybuju, ale vůbec nepochybuju, že je značně početná)
nie je to nic moc, ked som viac v praci ako v skole,viz výše
ale tak fiit je aj tak o nicom :).taky viz výše, sám jen potvrzuješ co říkám s tím příkladem medicíny ...
Milé děti, dnes si povíme něco o daňových úlevách. Nebojte se toho názvu, vysvětlíme si to tak, že tomu bude každý rozumět.Ty vaše bulíky! Už je mám zas na nose!
Žilo, bylo 10 pánů, kteří spolu chodili každý den do restaurace na oběd. Za oběd měli pokaždé zaplatit dohromady přesně 1000 korun. Pánové se dohodli na tom, že se na tisícovce budou podílet tak, jak platí daně. Takže první čtyři, ti nejchudší , neplatili nic. Pátý zaplatil 10 korun, šestý 30 korun, sedmý 70 korun, osmý 120 korun, devátý 180 korun a desátý, ten nejbohatší, 590 korun. Takhle to šlo celé roky a nikdo si nestěžoval.Bodejť.
Až jednou hostinský přišel s tím, že jim dá slevu a bude po nich chtít každý den za oběd jen 800 korun místo 1000, protožeškrtne z menu polívku, kterou bude připravovat pouze na individuální objednávku (a každý si tak může objednat tu, kterou chce, což je výrazné zlepšení služeb).
To bylo od něho moc hezké. Jak si ale rozdělit těch 200 korun? Kdyby každý z deseti pánů platil o 20 korun méně, první pět pánů by dokonce dostávalo peníze za to, že chodí na oběd. Hostinský jim navrhl se o úsporu podělit tak, v jakém poměru platí oběd. Vzal tužku a papír a začal počítat. Vyšlo mu toto: Pátý pán už nebude muset platit nic, stejně jako první čtyři, takže 100% úspora.Budou ovšem bez polívky, takže půjdou spát hladoví. Pátý pán si bude moci koupit za ušetřené peníze půlku polívky.
Šestý pán bude platit 20 korun, místo 30, ušetří 33%.Ale za polívku dá dalších 20 korun navíc, takže naopak se mu oběd o 33% prodraží.
Sedmý bude platit 50 místo 70 korun a ušetří 28%.Sedmý zůstane na nule. Zaplatí za oběd 50 a za polívku 20 = 70 korun jako předtím.
Osmý pán zaplatí 90 místo 120 korun a ušetří 25%.Zaplatí 90+20=110 a ušetří 8%.
Devátý zaplatí 140 místo 180 korun, takže ušetří 22%.Zaplatí 140+20=160 a ušetří 11%.
Desátý pán, nejbohatší, bude platit 490 místo 590, úspora 16%.Zaplatí 490+20=510 a ušetří 13%.
Každý z těch šesti na tom bude lépe, než předtím, a ti první čtyři mohou i nadále jíst zadarmo.První čtyři na tom budou výrazně hůře než předtím, protože budou bez polívky, pátý si ušetří na půlku. Šestý bude platit víc, sedmý bude platit stejně. Teprve osmý, devátý a desátý ušetří, přičemž desátý procentuálně víc než devátý a ten zas víc než osmý.
Jak se ale vzápětí ukázalo, velké nadšení ten návrh nevyvolal.Bodejť. Takže já z té úspory budu platit ještě 10 navíc?? křičel šestý pán (prvních pět nebylo k diskusi připuštěno, diskutovalo se až při polívce). Co je to za úsporu, když musím platit stejně!!! křičel sedmý. Osmý, devátý a desátý jen mlaskali, ten desátý nejvíc. Dobře totiž věděli, že den nekončí obědem. I večeře by je stála dohromady přesně 1000 korun, ale tam už se na společném placení nedohodli - každý večeřel pěkně sám. Takže první čtyři nejchudší utratili svou stokorunu na den za večeři. Nezbylo jim vůbec nic, a tak chodili jako vždycky spát pod most, teď už bez polívky. O jejich myšlenky se nikdo nestaral. Pátý pán platíval 100 korun a zbývalo mu z jeho tisícovky na den včetně platby za oběd 890 korun. Ta půlka polívky v žaludku chybí... Šestý platíval 100 korun a zbývalo mu ze 2000 na den 1870 korun. Těch 10 korun placení navíc zamrzí. Sedmý zaplatil 100 korun a zbylo mu ze 4000 na den 3 830 korun. To jsou zase reformy pro reformy, pomyslel si, nula od nuly pojde. Osmý zaplatil 100 korun a zbylo mu z 8000 na den 7780 korun. I tak přijde úspora k duhu. Devátý zaplatil 100 korun a zbylo mu z 16000 na den 15720 korun. Úspora? Peanuts, to vůbec nestálo za to. A konečně ten nejbohatší zaplatil 100 korun a zbylo mu z jeho 32000 na den 31310. 80 korun úspora denně!? To si děláte srandu... A tak osmý, devátý a desátý začali přemýšlet, jestli by nenavrhli hostinskému ještě další vylepšování a individualizaci služeb, aby to vůbec k něčemu bylo. Sedmý se nestaral. Šestý, pátý a ti čtyři hladoví, kteří pracovali pro osmého, devátého a desátého se však druhý den naštvali, a nepřišli jim do práce a ani na oběd. Zbývajícím čtyřem se 800 za čtyři porce bez polívky zdálo málo, a tak si radši našli jinou hospodu a přemýšleli, kde sehnat dělníky, protože výdělky bez nich spadly pro každého o 50%. Hostinský přišel o hosty a v poslední době mu vždycky někdo ze skladu ukradne každý den šest porcí ... bude si muset obstarat psa. Ten toho zase sežere... Všichni byli nespokojení a naštvaní a všichni měli míň. A tak tam sedí s tou svou reformou a jestli neumřeli, tak nad tím kroutí hlavou dodnes.
dekuji, ze jste tu pohadku vratil do reality.Místo jedné pohádky jiná pohádka. Jak úchvatné...
Bohuzel musim priznat, ze na zaklade komentaru to vidim se spolecnosti cerne.Věty tohoto druhu byly pronášeny již ve starověku. To není nic nového.
Původní verze pohádky byla o vysvětlení dańových úspor a o dopadech úspor na jednotlivé skupiny obyvatelstva. To co bylo popsáno později, je jiná problematika.Původní verze předpokládá, že daňová úspora spadne jen tak z nebe ("protože jsou stálí zákazníci"), ta druhá počítá s tím, že daňová úspora se na něčem uspoří (na polívce). Tohle totiž při analýze "dopadu úspor" na jednotlivé skupiny obyvatelstva nelze přehlížet. Vůbec zejména ekonomické teorie oblíbené mezi "pravičáky" operují nejraději ve vzduchoprázdnu, v ideálním prostředí, jen pro tu chvilku oběda. To se to pak počítá, když se nebere v úvahu potřeba večeře ani kolik kdo má reálně v kapse.
Ale sklony ke zjednodušování mají i levičáci.Nicméně z principu je pohled na fungování světa složitější. Obsahuje totiž otázku, proč něco je tak, jak je, a otázku, jestli by nebylo lépe to změnit. Svatým úkolem pravice je tyto otázky vůbec nepřipouštět nebo alespoň tvrdě pracovat na tom, aby nikoho nezajímaly. Tam stačí jednoduché pohádky, třeba ta o podpoře individuality člověka, že si všichni své bohatství poctivě vydřeli anebo tahle o deseti pánech v hospodě
Genialni. Takze cloveku seberou o 0-200 Kc min na prime dani ale na DPH si vezmou o 500 vice, nicmene muze se radovat, ze zcela svobodne dostal moznost omezit spotrebu o 500-300 Kc, aby na tom financne byl jako pred tim. Ja se fakt divim, ze lide nestavej vlade slavobrany a nelibaj kazdej kousek zeme, po ktere se pan premier projde. Asi nejakej medialni komplot.
Ale jinak jako pokus ospravedlnit zvyseni dani, ackoliv se tvrdilo a tvrdi, ze vlastne zdaneni kleslo (vsem!), pomoci kecu o rozsirovani svobody jednotlivce, coz je prece hlavni ukol pravice, fakt dobre. Neznal jsem a pobavil jsem se. Mimochodem, to mate z vlastni hlavy, nebo to vybadal nekdo jiny?
Pan fabrikant se bez dalnic (infrastuktury) neobejde, socka z Usti urcite.A co do toho taháš dálnice, které se bohatě zaplatí z mýta (které ti co využívají dálnice k nákladní přepravě platí), dálničních známek (které zase kupují ti "bohatí", kteří si koupili chatu na druhém konci republiky, nebo jim tam studují děti),.. A socka z Ústí? Kdyby socce z ústí nepřivezli tu levnou čínskou elektroniku z Číny právě po těch dálnicích, tak by doma nemohla mít to domácí kino "co tak strašně potřebuje". Jistě nedostatek nabídky by pro socku znamenal, že by si nemohla koupit "ty potřebné věci" a tak by mohla i trošku ušetřit a pak už by to nebyla chudinka socka....
Denně nosí kůži na trh, riskuje majetek svůj i své rodinyNo tohle neplatí v případě společností typu "společnost s ručením omezeným",... Ale jinak souhlasím, lidi si myslí, že podnikání je prdel, což většinou není pravda.
No tohle neplatí v případě společností typu "společnost s ručením omezeným"To není tak úplně pravda. Společnost s ručením omezeným, akciová společnost atd. mají výhodu v tom, že pokud firma zkrachuje, osobního majetku společníků se to nedotkne (resp. dotkne se to případně té části, která by připadala na nesplacenou část základního kapitálu). Ovšem pokud někdo ve funkci statutárního zástupce společnosti udělá závažnou chybu (zkreslí hospodaření, zkrátí daň, poškodí něčí zdraví nebo životní prostředí...), může být postižen i na osobním majetku (peněžitý trest, vymáhání škody ostatními společníky nebo správcem konkurzní podstaty apod.).
zkreslí hospodaření, zkrátí daňTyhle dvě připomínky neuznávám, zde se jedná o nelegální chování a pak se není čemu divit. Za ty další dvě děkuji, ty jsem si neuvědomil.
Pane bože co podnikatel dostává od společnosti pro své podnikání?Stabilni prostredi. Vymahatelnost smluv. Ochranu pred zlocineckymi ogranizacemi. Minimalizaci rizika, ze vas ostatni lide zabiji ci nespravedlive pripravi o majetek. Samotnou existenci pomerne stabilni univerzalni meny. Mozna se to vsechno zda jako samozrejmost, ale je to vysledek dlouheho vyvoje spolecnosti a a jeste dnes to vsude na svete neni. A bez nakladu na provoz statu by to slo jen tezko zajistit.
To co mate na mysli je, ze bohati maji moznost cast danove zateze obejit at uz legalne ci nelegalne.A chudí snad ne? Ba naopak si troufám tvrdit, že značná část z těch "na sociální podpoře", které by si s největší pravděpodobností označil jako chudé často pracují někde "na černo", jejich příjmy jsou tak nezdaněné a ještě navíc pobírají sociální podporu na kterou nemají nárok.
Spravna by byla jen fixni vyse dane - presna castka, ne jednotna procentni sazba. Porad clovek plati za to, ze ma penize.hm, tady zase někdo spadl z ... žeby z Marsu?
Tiskni
Sdílej: