Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinDelší dobu jsem se trápil s hledáním vhodného řešení pro práci s Youtube v Linuxu. Chtěl jsem přehrávat videa v něčem spolehlivějším (a méně žravém na zdroje) než je flash a taky mít možnost si některá videa stáhnout. Všemu na co jsem narazil buďto chyběla stabilita, nebo integrace s Firefoxem. Hurá k řešení...
Zase jsem spadl do problémů s výběrem HW. A jako vždy z toho mám jenom bolehlav. Tentokrát jsem se zamotal v podpoře virtualizace.
V poslední době mám nějaké křivé pracky a tak jsem se rozhodl zatočit s neustálým několika-násobným zadáváním mých super-bezpečných hesel k privátním klíčům.
Pokud chcete do konzole vypisovat barevný text máte v podstatě dvě možnosti. Můžete na to jít od lesa a použít nějakou knihovnu (například ncurses nebo slang). Nebo použít ANSI Escape sekvence, které jsou s námi již více než 30 let.
Po předchozím zápisku jsem začal přemýšlet nad distribucemi s komerční podporou.
Pokud používáte IMAP, můžete mít problém se zálohováním. Nastavit klienta tak, aby stahoval vždy všechny emaily, stejně jako POP je často nemožné a v podstatě to odporuje tomu, k čemu má IMAP sloužit. Aby to nebylo málo, IMAP klient funguje obvykle zcela synchronně se serverem a tak pokud dostane místo schránky s tisíci emaily prázdnou složku, smaže bez otázek všechny emaily i z lokální cache.
Dnes jsem narazil na tento velice zajímavý rozhovor (paludis, portage, EAPI,...). Jelikož je mírně staršího data, rozhodl jsem se jej vložit raději do blogu. Tady je: http://lab.obsethryl.eu/content/paludis-gentoo-and-ciaran-mccreesh-uncensored.
Protože můj minulý blogpost byl kompletně zaspamován dvěma vývojáři, kteří mají pocit že Gentoo je dokonalé a všichni, kteří tvrdí že ne jsou nebezpeční šílenci, je tady druhý pokus. Jakožto naprostý šílenec nejsem spokojen s kvalitou Gentoo a hledám alterinativu, která ale bude mít podobné rysy. Prosím omezte se na rady kolem toho jakou distribuci vybrat. (Omlouvám se všem kteří už radili minule.)
Gentoo používám docela dlouho. Je to v podstatě jediná distribuce, kterou jsem kdy regulérně používal (kromě SuSe u kterého jsem začínal). To že Gentoo Foundation přestala na krátkou dobu existovat je dle mého názoru jenom špička ledovce. Nicméně Gentoo budu v tomto blogpostu rozebírat pouze okrajově. Hlavním cílem je najít alternativu. Existuje vůbec nějaká?
KDE 4, revoluce se koná, reakce na KDE 4, revoluce se nekoná