Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinDelší dobu jsem se trápil s hledáním vhodného řešení pro práci s Youtube v Linuxu. Chtěl jsem přehrávat videa v něčem spolehlivějším (a méně žravém na zdroje) než je flash a taky mít možnost si některá videa stáhnout. Všemu na co jsem narazil buďto chyběla stabilita, nebo integrace s Firefoxem. Hurá k řešení...
Zase jsem spadl do problémů s výběrem HW. A jako vždy z toho mám jenom bolehlav. Tentokrát jsem se zamotal v podpoře virtualizace.
V poslední době mám nějaké křivé pracky a tak jsem se rozhodl zatočit s neustálým několika-násobným zadáváním mých super-bezpečných hesel k privátním klíčům.
Pokud chcete do konzole vypisovat barevný text máte v podstatě dvě možnosti. Můžete na to jít od lesa a použít nějakou knihovnu (například ncurses nebo slang). Nebo použít ANSI Escape sekvence, které jsou s námi již více než 30 let.
Po předchozím zápisku jsem začal přemýšlet nad distribucemi s komerční podporou.
Pokud používáte IMAP, můžete mít problém se zálohováním. Nastavit klienta tak, aby stahoval vždy všechny emaily, stejně jako POP je často nemožné a v podstatě to odporuje tomu, k čemu má IMAP sloužit. Aby to nebylo málo, IMAP klient funguje obvykle zcela synchronně se serverem a tak pokud dostane místo schránky s tisíci emaily prázdnou složku, smaže bez otázek všechny emaily i z lokální cache.
Dnes jsem narazil na tento velice zajímavý rozhovor (paludis, portage, EAPI,...). Jelikož je mírně staršího data, rozhodl jsem se jej vložit raději do blogu. Tady je: http://lab.obsethryl.eu/content/paludis-gentoo-and-ciaran-mccreesh-uncensored.
Protože můj minulý blogpost byl kompletně zaspamován dvěma vývojáři, kteří mají pocit že Gentoo je dokonalé a všichni, kteří tvrdí že ne jsou nebezpeční šílenci, je tady druhý pokus. Jakožto naprostý šílenec nejsem spokojen s kvalitou Gentoo a hledám alterinativu, která ale bude mít podobné rysy. Prosím omezte se na rady kolem toho jakou distribuci vybrat. (Omlouvám se všem kteří už radili minule.)
Gentoo používám docela dlouho. Je to v podstatě jediná distribuce, kterou jsem kdy regulérně používal (kromě SuSe u kterého jsem začínal). To že Gentoo Foundation přestala na krátkou dobu existovat je dle mého názoru jenom špička ledovce. Nicméně Gentoo budu v tomto blogpostu rozebírat pouze okrajově. Hlavním cílem je najít alternativu. Existuje vůbec nějaká?
KDE 4, revoluce se koná, reakce na KDE 4, revoluce se nekoná