Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinPo předchozím zápisku jsem začal přemýšlet nad distribucemi s komerční podporou.
V první řadě jsou tady enterprise distribuce, například SLED. Ty jsou ale až příliš stabilní - SLED obsahuje například pouze KDE 3.5.1. A většinou jsou spíše mířené na serverové nasazení (RedHat).
Ideálním řešením by byla desktopová distribuce s komerční podporou. Ta ale nemůže být externí, protože pak problém zůstává stejný, jenom místo mně uživatele bude do distribuce tlačit patche nějaká firma (což je snad ještě horší než první varianta).
Moc distribucí nám nezůstává. Je tady Ubuntu (které poskytuje komerční podporu sice jenom pro firmy, ale to je ten nejmenší problém), Mandriva a to je asi tak všechno.
Další problém je cena. Enterprise podpora nikdy nebyla levná záležitost a tak se pohybujeme v řádech desítek tisíc ročně.
Ubuntu poskytuje komerční podporu pro desktop už od necelých 4000 KČ ročně, což už je hodně rozumná částka, bohužel jsme se nikde nedočetl co všechno tahle podpora pokrývá. Mandriva poskytuje pouze pay-per incident s cenou cca. 650 KČ za jeden incident (což je docela dost, když si uvědomím, že 99% věcí se kterými potřebuji pomoct jsou řešitelné do 5 minut).
Nějaké další varianty?
Tiskni
Sdílej:
pay-per incident s cenou cca. 650 KČ za jeden incident (což je docela dost, když si uvědomím, že 99% věcí se kterými potřebuji pomoct jsou řešitelné do 5 minut)
rána kladivem: 1 Kč Know-How kam praštit: 999 Kč oprava celkem: 1000 Kčkde je problém?