Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinPo předchozím zápisku jsem začal přemýšlet nad distribucemi s komerční podporou.
V první řadě jsou tady enterprise distribuce, například SLED. Ty jsou ale až příliš stabilní - SLED obsahuje například pouze KDE 3.5.1. A většinou jsou spíše mířené na serverové nasazení (RedHat).
Ideálním řešením by byla desktopová distribuce s komerční podporou. Ta ale nemůže být externí, protože pak problém zůstává stejný, jenom místo mně uživatele bude do distribuce tlačit patche nějaká firma (což je snad ještě horší než první varianta).
Moc distribucí nám nezůstává. Je tady Ubuntu (které poskytuje komerční podporu sice jenom pro firmy, ale to je ten nejmenší problém), Mandriva a to je asi tak všechno.
Další problém je cena. Enterprise podpora nikdy nebyla levná záležitost a tak se pohybujeme v řádech desítek tisíc ročně.
Ubuntu poskytuje komerční podporu pro desktop už od necelých 4000 KČ ročně, což už je hodně rozumná částka, bohužel jsme se nikde nedočetl co všechno tahle podpora pokrývá. Mandriva poskytuje pouze pay-per incident s cenou cca. 650 KČ za jeden incident (což je docela dost, když si uvědomím, že 99% věcí se kterými potřebuji pomoct jsou řešitelné do 5 minut).
Nějaké další varianty?
Tiskni
Sdílej:
pay-per incident s cenou cca. 650 KČ za jeden incident (což je docela dost, když si uvědomím, že 99% věcí se kterými potřebuji pomoct jsou řešitelné do 5 minut)
rána kladivem: 1 Kč Know-How kam praštit: 999 Kč oprava celkem: 1000 Kčkde je problém?