Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V minulem zápise jsem vás požádal o radu jaký monitor vybrat. Na oplátku bych se rád podělil o své zkušenosti. Rozhodl jsem se nakonec pro HP LP2475w, ono to po přečtení většiny komentářů ani jinak nešlo
Řeším jedno hloupé dilema. Kupuji monitor a neumím se rozhodnout. Vybírám mezi 26" TN a 24" S-IPS oba od HP. Proto bych rad znal názor někoho nejlépe zkušeného nebo s vlastní zkušeností.
Na mém iBooku mi kvůli studeným spojům postupně odešla wifi, bluetooth (na jedné kartě) ethernet a minulý týden i kvůli mechanickým problémům externí wifi klíčenka (na klíčenky se nesedá :( ) Jeden z posledních portů, který je možný použít je právě firewire
Poslední dobou hodně pracuji vzdáleně s grafickými aplikacemi. Jako jedinou použitelnou volbou se stalo FreeNX (vnc je pomalé a X přes SSH také). Oproti práci v terminálu to má jednu nevýhodu, nepřenáší se obsah schránky
Dlouhou dobu jsem používal openSUSE 10.3+KDE 3.5.7. Čas od času jsem ale zabrousil na BuildService a zkusil jak je na tom KDE4. Většinou jsem byl příjemně překvapen jak to jde dopředu, ale dohromady to stále nefungovalo. Alespoň ne pro mne.
Jsem štastným majitelem klávesnice s 10 multimediálními tlačítky, myši s pěti tlačítky (tj dvě navíc) a výkyvným tlačítkem. Podpora v linuxu je více než dobrá (ve smyslu toho, že o nich systém ví, ne že rovnou fungují). Takže jak na to.
Představte si, že máte za úkol připravit počítač pro uživatele, kteří vidí počítač poprvé. Poprvé v tomto případě skutečně znamená poprvé.
Po delší době jsem, kvůli jednomu projektu potřeboval sprovoznit java plugin ve Firefoxu. Základní problém celé věci je že java a java-plugin jsou dvě odlišné věci. Pro 64b na linuxu existuje spoustu verzí javy, plugin do prohlížeče existuje pokud vím jeden. Není od Sunu a není ve většině distribucí. IcedTea mi zatím nefungoval a proto jsem se rozhodl na to jít....tou horší cestou.