Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V minulem zápise jsem vás požádal o radu jaký monitor vybrat. Na oplátku bych se rád podělil o své zkušenosti. Rozhodl jsem se nakonec pro HP LP2475w, ono to po přečtení většiny komentářů ani jinak nešlo
Řeším jedno hloupé dilema. Kupuji monitor a neumím se rozhodnout. Vybírám mezi 26" TN a 24" S-IPS oba od HP. Proto bych rad znal názor někoho nejlépe zkušeného nebo s vlastní zkušeností.
Na mém iBooku mi kvůli studeným spojům postupně odešla wifi, bluetooth (na jedné kartě) ethernet a minulý týden i kvůli mechanickým problémům externí wifi klíčenka (na klíčenky se nesedá :( ) Jeden z posledních portů, který je možný použít je právě firewire
Poslední dobou hodně pracuji vzdáleně s grafickými aplikacemi. Jako jedinou použitelnou volbou se stalo FreeNX (vnc je pomalé a X přes SSH také). Oproti práci v terminálu to má jednu nevýhodu, nepřenáší se obsah schránky
Dlouhou dobu jsem používal openSUSE 10.3+KDE 3.5.7. Čas od času jsem ale zabrousil na BuildService a zkusil jak je na tom KDE4. Většinou jsem byl příjemně překvapen jak to jde dopředu, ale dohromady to stále nefungovalo. Alespoň ne pro mne.
Jsem štastným majitelem klávesnice s 10 multimediálními tlačítky, myši s pěti tlačítky (tj dvě navíc) a výkyvným tlačítkem. Podpora v linuxu je více než dobrá (ve smyslu toho, že o nich systém ví, ne že rovnou fungují). Takže jak na to.
Představte si, že máte za úkol připravit počítač pro uživatele, kteří vidí počítač poprvé. Poprvé v tomto případě skutečně znamená poprvé.
Po delší době jsem, kvůli jednomu projektu potřeboval sprovoznit java plugin ve Firefoxu. Základní problém celé věci je že java a java-plugin jsou dvě odlišné věci. Pro 64b na linuxu existuje spoustu verzí javy, plugin do prohlížeče existuje pokud vím jeden. Není od Sunu a není ve většině distribucí. IcedTea mi zatím nefungoval a proto jsem se rozhodl na to jít....tou horší cestou.