abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2000 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    add-on tlacitka v mem pojeti

    23.5.2008 11:35 | Přečteno: 1093× | linux | poslední úprava: 23.5.2008 11:40

    Jsem štastným majitelem klávesnice s 10 multimediálními tlačítky, myši s pěti tlačítky (tj dvě navíc) a výkyvným tlačítkem. Podpora v linuxu je více než dobrá (ve smyslu toho, že o nich systém ví, ne že rovnou fungují). Takže jak na to.

    Pro úplnost, jedná se o tuto myš a klávesnici

    Klávesnice

    Klávesnice vrací korektní scankódy (narozdíl od zrůdiček Labtec které vrací sekvence ctrl+alt+...), které zjistíme a budeme ovládat pomocí skvělého programu xbindkeyes.
    > xbindkeys -h
    xbindkeys 1.7.3 by Philippe Brochard
    usage: xbindkeys [options]
    where options are:
    -V, --version Print version and exit
    -d, --defaults Print a default rc file
    -f, --file Use an alternative rc file
    -h, --help This help!
    -X, --display Set X display to use
    -v, --verbose More information on xbindkeys when it
    run -s, --show Show the actual keybinding
    -k, --key Identify one key pressed
    -mk, --multikey Identify multi key pressed
    -g, --geometry size and position of window open with -k|-mk option
    -n, --nodaemon don't start as daemon

    Takže například
    xbindkeys -mk
    zobrazí okno, do kterého najedeme myší a proklikáme všechny multimediální klávesy na klávesnici. Asi je dobře zapamatovat si pořadí, abychom pak z terminálu vyčetly o jaké kláves vlastně šlo.
    A výsledek:
    --- Press "q" to stop. ---
    "NoCommand"
    m:0x14 + c:37
    Control+Mod2 + Control_L
    "NoCommand"
    m:0x10 + c:49
    Mod2 + grave

    Pak už stačí vyeditovat soubor .xbindkeysrc a nastavit si akce pro jednotlivé klávesy. Použijeme scankódy, které jsme získali před chvíli. Soubor by měl existovat, a obsahuje "demo" příklady. Můj vypadá asi takto
    # back
    "dcop amarok player prev"
    c:234 + m:0x10

    # forward
    "dcop amarok player next"
    c:233 + m:0x10

    # volume down
    "dcop kmix Mixer0 decreaseVolume 0"
    c:174 + m:0x10

    # volume up
    "dcop kmix Mixer0 increaseVolume 0"
    c:176 + m:0x10
    Syntaxe je tedy jednoduchá: příkaz /n scankód. Já používám téměř ke všemu programy s KDE, které jdou téměř úplně ovládat pomocí dcop.

    Myš

    xbindkeys umí pracovat také s myší, jen ji neumí identifikovat. "Scankód" pro myš vypadá jako 'b:číslo', tj: b:9 pro první boční tlačítko. Vše je možné kombinovat s modifikátory jako ctr,alt ...
    Jako další operační systém používám Mac OS a tam jsem si zvykl na funkci expose. Funguje naprosto perfektně, a po té co jsem si ji namapoval na boční tlačítko myši, jsem zjistil, že je pro mě nepostradatelná. Jak na to v linuxu? Expose efekt umí compiz, compiz-fusion a pak jedna skvělá KDE aplikace kompose. Ta je navíc nezávislá na 3D a compiz-like prostředí. Navíc jako správná KDE aplikace funguje pomocí dcopu. Jedna její nevýhoda je, že neumí "toggle mode". To znamená, že po té co stisknete tlačítko dvakrát, nevrátí se zpět do původního módu. Nic co by nespravil malý skriptík vložený do .xbindkeysrc:
    # specify a mouse button
    "set=`cat ~/.kompose`; if [ $set -ne 1 ] ;then echo 1 > ~/.kompose; dcop kompose KomposeDcopIface createVirtualDesktopView; sleep 2 ; echo 0 > ~/.kompose; else echo 0 > ~/.kompose ; dcop kompose KomposeDcopIface closeCurrentView ; fi"
    b:9

    "set=`cat ~/.kompose`; if [ $set -ne 2 ] ;then echo 2 > ~/.kompose; dcop kompose KomposeDcopIface createDefaultView; sleep 2 ; echo 0 > ~/.kompose; else echo 0 > ~/.kompose ; dcop kompose KomposeDcopIface closeCurrentView ; fi"
    b:8
    No ano, celý skriptík je na jeden řádek. Komu se to nelíbí, může si ho umístit do ~bin/skript.sh a ten spouštět jako příkaz z .xbindkeysr. Výsledek je že po stisknutí tlačítka 8 uvidím všechny aplikace na současné ploše. Stisknutím tlačítka 9 uvidím všechny aplikace na všech oknech, a druhý stik jakéhokoliv tlačítka mě vrátí do původního stavu.

    Horizontální skrolování pomocí kolčeka

    Pro krátkém zkoumání, jsem zjistil, že toto obstarává jiný ovladač pro myš. Jmenuje se evdev, je běžně dostupný v distribuci. A od openSUSE 11.0 bude pro tento typ myši použit. Pro správné fungování stačí změnit xorg.conf:
    Section "InputDevice"
    Driver "evdev"
    Identifier "Mouse[1]"
    Option "Device" "/dev/input/event1"
    Option "HWHEELRelativeAxisButtons" "7 6"
    EndSection
    V KDE funguje ve všech aplikacích. Firefox je potřeba přinutit"
    about:config mousewheel.horizscroll.withnokey.action - Set this to '1'
    mousewheel.horizscroll.withnokey.numlines - Set this to '1'

    Na závěr, pár postřehů.


    "dcop kdesktop KScreensaverIface lock" - uzamkne desktop pomocí šetřiče obrazovky (tlačítko kalkulačka na právé straně).
    "kmail --composer" - ukáže kmail okno pro nový email.
    "dcop kmail KMailIface openReader" - ukáže (nové!) okno celého kmailu (skvělé při integraci s kontaktem).
    "dcop `dcop | grep konq | head -n 1` KonquerorIface openBrowserWindow ~" - spustí nové okno konqueroru z již běžící instance. Tj. nespouští se nový konquror.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    multi avatar 24.5.2008 20:58 multi | skóre: 38 | blog: JaNejsemOdsut
    Rozbalit Rozbalit vše Re: add-on tlacitka v mem pojeti
    uz si z toho stihl seskrabat logo?

    doufam ze si to pridal do sekce HW pokud to tam uz neni
    26.5.2008 09:33 pnemec | skóre: 8 | blog: jotter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: add-on tlacitka v mem pojeti
    Logo jsem neskrabal, to bych musel skrabat z kazdeho kusu plastu co mam doma.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.