Příkaz cat měl dnes svůj den (International Cat Day). Kolikrát jste jej dnes použili? Nebo máte raději bat?
Minetest (Wikipedie), multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, byl vydán ve verzi 5.6.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Projekt Debian získal doménu debian.community. Jedná se o výsledek doménového sporu u WIPO/UDRP: "Doména debian.community byla zaregistrována ve zlé víře a byla používána k pošpinění ochranných známek projektu Debian". Viz Wayback Machine.
Byl publikován detailní rozbor zranitelnosti CVE-2022-29582 v Linuxu v io_uring. Zranitelnost byla v upstreamu opravena již v dubnu.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního InstallFestu.
Byla vydána verze 9.3 open source unixového operačního systému NetBSD (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Po 9 měsících od vydání verze 3.4 byla vydána nová verze 3.5 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu a na YouTube. Major verze 4.0 se blíží k první betě.
Alexandre Prokoudine publikoval na serveru Libre Arts článek 8+1 audio editorů pro Linux, které nejsou Audacity. Věnuje se editorům: Sweep, mhWaveEdit / gWaveEdit, KWave, ReZound, EKO, Snd, Gtk Wave Cleaner, WaveSurfer a SoX.
Byla vydána verze 8.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Byla vydána nová verze 1.70 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.70 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na mém iBooku mi kvůli studeným spojům postupně odešla wifi, bluetooth (na jedné kartě) ethernet a minulý týden i kvůli mechanickým problémům externí wifi klíčenka (na klíčenky se nesedá :( ) Jeden z posledních portů, který je možný použít je právě firewire
Na stolním počítači mám firewire porty dva. Návodů jak zprovoznit síť přes firewire je spoustu (gg: firewire linux network).
Dhcp server jsem si rychlost nastavil pomocí YaSTu a v souboru /etc/sysconfig/dhcpd jsem si přidal síťová jména obou firewire rozhraní pomocí klíče DHCPD_INTERFACE="eth3 eth4 eth2"
Protože se interfacy nenahazují přímo při bootu, není pro ně nastavena správná zóná v SuSEFirewallu. Nakonec jsem to zautomatizoval tímto malím skriptíkem:
#!/bin/bash -x
modprobe eth1394
sleep 10
ifconfig eth4 192.168.2.2 up
yast2 firewall interfaces add interface=eth4 zone=INT
rcdhcpd start
Tiskni
Sdílej:
Protože se interfacy nenahazují přímo při bootuZapis si ten kernelovy modul do /etc/sysconfig/kernel, polozka MODULES_LOADED_ON_BOOT a ostatne veci si mozes nastavit systemovo