Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Poslední dobou hodně pracuji vzdáleně s grafickými aplikacemi. Jako jedinou použitelnou volbou se stalo FreeNX (vnc je pomalé a X přes SSH také). Oproti práci v terminálu to má jednu nevýhodu, nepřenáší se obsah schránky
Chvíli jsem to řešil ručně přes terminál a textový soubor. Dnes jsem si chvíli hrál s dbusem, který je v KDE4 dobře podporován a udělal jsem si jednoduchý skript.
V první řadě, syntaxe dbusu není moc přímočará, alespoň pro mně, zvyklého na původní dcop.
Řešení se skládá z dvou částí, na příjemci, spustím tento skript
Na straně, která obsah posílá přídám do klipperu následující akci (pro filtr '.*' tj, pro vše)
#!/bin/bash
echo "" > schranka.txt
tail -F schranka.txt | \
while read line
do
dbus-send --type=method_call --dest=org.kde.klipper \
/klipper org.kde.klipper.klipper.setClipboardContents string:"${line}";
echo "adding line: $line"
done
Tiše předpokládám ssh přístup bez zadávání hesla (ssh-agent). Akci nad jakýmkoliv textem vyvoláme pomocí klávesové zkratky
ssh mojejmeno@muj.pocitac.cz "echo \"%s\" >> schranka.txt"
ctrl+alt+r
.
Na výsledek se můžete podívat v přiložených obrázcích.
Jako studijní materiál zkuste program kdbus a zápisek z blogu Martina Vídnera
Tiskni
Sdílej:
echo "" > schranka.txt tail -F schranka.txtpoužít:
mkfifo schranka cat schranka