Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po delší době jsem, kvůli jednomu projektu potřeboval sprovoznit java plugin ve Firefoxu. Základní problém celé věci je že java a java-plugin jsou dvě odlišné věci. Pro 64b na linuxu existuje spoustu verzí javy, plugin do prohlížeče existuje pokud vím jeden. Není od Sunu a není ve většině distribucí. IcedTea mi zatím nefungoval a proto jsem se rozhodl na to jít....tou horší cestou.
Nejprve je potřeba stáhnout 64 javu s 64 pluginem = BlackDown jvm Poslední verze je prehystorická 1.4.2. Bude muset stačit. http://blackdown.com je zřejmě mimo provoz. Zip je ale možné dohledat na spoustu místech. Například: http://ftp.cica.es/pub/java-linux/JDK-1.4.2/amd64/ Za povšimnutí stojí že je zde několik verzí, mne fungovala pouze fcs. Teď trochu rychleji.
V terminálu:
Teď tedy máme v adresáři
install -d ~/progz #vytvoříme adresář pro aplikace
cd ~/progz # přejdeme do adresáře
#stáhneme soubor
wget http://ftp.cica.es/pub/java-linux/JDK-1.4.2/amd64/fcs/\ j2re-1.4.2-fcs-linux-amd64.bin
sh j2re-1.4.2-fcs-linux-amd64.bin #schválíme licenci a rozbalíme
~/progz/j2re-1.4.2
běhové prostředí pro javu. Pro jistotu ho nejdříve otestujeme.
V terminálu:
export JAVA_HOME=~/progz/j2re1.4.2/
A konečně test java pluginu (firefoxu)
export CLASSPATH="./:${JAVA_HOME}/lib/classes.zip:${CLASSPATH}"
export export PATH="~/progz/j2re1.4.2/bin/:${PATH}"
#test javy
which java
$: /home/pavel/progz/j2re1.4.2/bin/java
> java -version
$ java version "1.4.2"
> Java(TM) 2 Runtime Environment, Standard Edition (build
Blackdown-1.4.2)
> Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build Blackdown-1.4.2-fcs, mixed
mode)
#instalace pluginu:
Pokud firefox spadne, nebo pokud applet nenaběhne, zkuste jinou verzi Blackdown javy.
ln -s ~/progz/j2re1.4.2/plugin/amd64/mozilla/libjavaplugin_oji.so ~/.mozilla/plugins/
firefox http://www.java.com/en/download/help/testvm.xml
Pokud vše funguje dobře můžete řádky začínající export
přidat do souboru .profile
. Pak budete používat tuto verzi javy i mimo firefox. Pokud vám java v distribuci funguje jak má, tak k tomu není důvod.
Tiskni
Sdílej: