Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »+1
+1 - jeden HP LP2475w doma mám a za ty peníze je to nepřekonatelné....
ja odbornik nejsem, ale osobne bych si vybral ten prostredni, ma 26 palcu, ma docela malou spotrebu a ten vzhled vypada docela kompaktne a esteticky
aha jsem nejak nepostrehl, myslel jsem ze ty HPcka okterych jste psal, jsou ty dva linky na HPcka dole pod clankem, jinak ja si doma vystacim s 24 acerem x243Hb, pracovat i cumet na filmy se na tom da pohodove :o)
dnes uz to ma bezne 1920x1080 ... to snad len starsie plazmy mali tak male rozlisenieTo ano, ale zacinaju na 20+ kKc. BTW pocuj vlk, nie si ty ten vlk co si stale pise s mojou mladou ohladne G1?
Jen k tomu 19" Samsungu a 22" Lenovo:
Při standardní velikosti fontů bylo rozlišení 1680x1050 nepoužitelné
Pokud má standardní 19ka rozlišení 1280 x 1024, a tvoje nová 22ka měla rozlišení 1680 x 1050, tam moc nerozumím tomu proč by písmenka na té 22-ce měly být "mrňky" :-o. Triviálním výpočtem mi vychází že svislá velikost je u obou monitorů téměř stejná (rozdíl jen cca 5 mm), a pokud je téměř stejné i rozlišení (1024 vs 1050), tak by přece fonty měly být taky stejně velké.
Prostě širokoúhlá low-res 22ka (1680x1050) má prakticky stejnou velikost pixelu jako běžná 19ka s poměrem stran 5:4, takže mi fakt není moc jasné v čem byl problém?
To je trochu neco jineho. CRT monitory meli neco jako "viditelna" velikost. 19 mela cca 18" viditelnou velikost. Takovy marketingovy podvudek. Zbytek do 19" se skryvalo za plastovym rameckem. Prvni LCD tohle odstranila. <br>
Na druhou stranu to 26" HP o kterem je tu rec je na czc uvedeno jak o 25.5 " :). Ze by se marketingovy palec opet pouzival?
Hmm - TN má špatné pozorovací úhly a IPS zase input lag (vadí pro hraní, což nevím, jestli je problém) a mizernou černou, která je problém vždycky a dokáže požitek z filmu pěkně degradovat. Rozumným kompromisem by bylo P/MVA - tam zůstává jenom input lag. Pozorovací úhly *VA jsou relativně dobré a černou umí z LCD technologií nejlepší (což ovšem bohužel neznamená, že dobrou).
Kdybych si měl vybrat z tebou nabízených voleb, tak beru to TN, protože pro video a ostatní běžné použití je to prašť jako uhoď a pak se dá rozhodovat podle "prvního pravdla domácího kina" - úhlopříčku ničím nenahradíš. (Říkám jako majitel projektoru. )
No, u vás jste naměřili 31ms - což na jednu stranu není žádná katastrofa (jsou monitory s input lagem okolo 100ms), ale na druhou stranu když si k tomu přičteš odezvu sítě, tak je to číslo, se kterým je potřeba počítat. Když si jdu dát něco po síti, tak je pro mě 80ms tak na hranici akceptovatelnosti. Pokud bych přičetl ještě 30ms na monitor, tak to abych si hledal servery okolo 50ms. Těch 30ms je asi tak doba, za kterou "jsem" v Praze, takže podtrženo sečteno bych mohl hrát maximálně 20ms od Prahy - tzn. Německo a dál už těžko.
Určitě IPS, rozdíl ve věrnosti barev je dost velký.
Na mém TN monitoru je jednom jedna zelená - ostře svítivá...
Na vsetky otazky ohladne monitorov su odpovedov iba 4 pismena - E I Z O. Za jednym takym sedim a je to LCD s prekrasnym obrazom ako z CRT!
Případný zájemce o koupi monitoru by si neměl pořizovat fretku nebo tchoře, jak to popisoval jose17 v předešlém blogu. Bez ukousnutého palce by ten monitor nemohl přinést. Také by nemohl bez palce změřit kolik palců má monitor.
Jinak já jsem v otázce monitorů pořád dost staromódní a dávám přednost CRT monitorům, i když už dávno vyšly z módy, ale kvalitní obraz je holt nade vše :) Ubezpecujem ta ze keby si prisiel ku mne so svojim najlepsim CRTckom a prilozil ho k mojmu LCD tak rozdiel neuvidis... Je to naozaj kvalita. Taktiez som daval prednost CRTckam (DTP, CAD) ale 2 roky dozadu - odkedy mam Eizo sa moj nazorn (na niektore LCD) v pouziti DTP ci CAD zmenil... Samozrejme na bezne filmy staci aj LCD od Aceru, HP ci Samsungu (no pri samsungoch sa zastavim - krivdil by som im, keby som ich daval do rovnakeho vreca ako HP a Aceri - lebo co sa tyka kvality samsung sa neuveritelne zlepsil... ) a cim viac palcov tym lepsie..
To jsou tedy silna slova. Ja jsem videl pouze obrzky a pripadal mi velice prijemny ( decentni cerny kulaty ram)
Tiskni
Sdílej: