Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Představte si, že máte za úkol připravit počítač pro uživatele, kteří vidí počítač poprvé. Poprvé v tomto případě skutečně znamená poprvé.
Rozhodl jsem se své rodiče obdarovat počítačem. Zejména proto, aby se mnou mohli pomocí kamery a skype komunikovat. Počítač nikdy před tím neviděli a byli tak říkajíc tabula raza. Před tím než jsem se rozhodl investovat do nového počítače jsem chtěl provést malý test. Spočíval v tom, že jsem vzal notebook své přítelkyně (já používám iBook+Mac OS X) na kterém běželo Ubuntu 7.x a předhodil ho k používání.
Prvnímu použití předcházelo několik drobných úprav o kterých jsem si myslel že by mohli pomoci.
Pak nastala konfrontace s uživateli, tedy s mými rodiči. Ukázalo se spoustu "ostrých rohů". Asi by bylo vhodné řici, že Ubuntu potažmo Gnome neumím moc používat. Můj favorit je openSUSE, ve kterém se spousta věcí dělá jinak.
Tiskni
Sdílej:
Přihlašování bez hesla a vůbec neužívání hesel je věc, za kterou by tě měl někdo ztrestat (možná to jednou udělají sami rodiče...).A co takhle říct nějaký důvod, proč je vždy (i třeba doma) špatné přihlašování bez hesel a mělo by se za něj trestat. Žádný není, co?
No user passwords
With users as young as 5 years old, the security of the laptop cannot depend on the user's ability to remember a password. Users cannot be expected to choose passwords when they first receive computers.
Mnohem důležitější je používat silná hesla pro práci na internetu.Hej pretože jediný spôsob sa na počítači môže niečo spustiť je ten, že to ty osobne naťukáš do konzoly. Pretože neexistuje autorun.inf, makrá v dokumentoch a spreadsheetoch, programy ktoré si stiahol "odkiaľsi", podvrhnuté .jpg či .mp3 a podobne. Prečo by sme útočníkom sťažovali prácu hľadaním buffer overrun-ov, keď im ju môžeme uľahčiť a dovoliť im jednoducho urobiť "su" bez hesla. Samozrejme pokiaľ na počítači nič nerobíš a nikto naň nemá prístup (vrátane teba) tak ho kľudne maj bez hesla.
Prvnímu použití předcházelo několik drobných úprav o kterých jsem si myslel že by mohli pomociPriste prosim uvadej, ze nejsi Cech a cesky pravopis vubec neovladas, pouze znas vyznamy slov a skladas je tak, jak bys je vyslovil.