abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Nasazení Linuxu

    Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (10%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (8%)
    Celkem 40 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 22:41
    Rozcestník

    Zálohování IMAP účtů (offlineimap)

    23.3.2008 20:49 | Přečteno: 2066× | Linux

    Pokud používáte IMAP, můžete mít problém se zálohováním. Nastavit klienta tak, aby stahoval vždy všechny emaily, stejně jako POP je často nemožné a v podstatě to odporuje tomu, k čemu má IMAP sloužit. Aby to nebylo málo, IMAP klient funguje obvykle zcela synchronně se serverem a tak pokud dostane místo schránky s tisíci emaily prázdnou složku, smaže bez otázek všechny emaily i z lokální cache.

    Jelikož jsem nedávno kompletně přešel u emailových serverů na IMAP (mimochodem naprosto skvělá věc), začala se u mne postupem stupňovat paranoia. Co kdybych o všechny emaily přišel? A tak začalo hledání programu, který by byl schopen IMAP účty zálohovat.

    offlineimap

    Skvělou variantou je program offlineimap. Jde o software, který podporuje dva formáty účtů - IMAP a Maildir a umí synchronizovat vždy dvojice nastavených účtů. Můžete tak zálohovat IMAP účet do lokálního Maildiru (který pak jde bez problémů prohlížet pomocí emailových klientů, kteří formát Maildir podporují), nebo třeba synchronizovat dva IMAP účty.

    Konfigurace

    offlineimap funguje čistě v příkazové řádce s konfigurací uloženou v souboru .offlineimaprc. Konfigurace je hierarchická: Globální nastavení > Nastavení účtů > Nastavení repositářů.

    Takhle nějak vypadá moje konfigurace .offlineimaprc.

    [general]
    accounts = Gmail, Osobni
    
    [Account Osobni]
    localrepository = OsobniBackup
    remoterepository = OsobniServer
    
    [Account Gmail]
    localrepository = GmailBackup
    remoterepository = GmailServer
    
    [Repository GmailBackup]
    type = Maildir
    localfolders = ~/MailBackup/Gmail
    
    [Repository GmailServer]
    type = IMAP
    ssl = yes
    remotehost = imap.gmail.com
    remoteuser = *******
    remotepass = *******
    folderfilter = lambda foldername: not re.search('(Spam|Trash|Starred)',foldername)
    
    ....
    

    Nejdřív nastavíme účty, které chceme synchronizovat. Pak pro každý účet uvedeme lokální a vzdálený repositář, přičemž synchronizace proběhne směrem vzdálený -> lokální. Konkrétní repositáře pak umožňují celkem očekávané možnosti nastavení. Pomocí folderfilter ještě můžeme přesněji specifikovat které adresáře chceme synchronizovat, nebo přeskočit. V uvedené konfiguraci ignorujeme adresáře, které v názvu obsahují Spam, Trash nebo Starred. Pro jednodušší pravidla můžeme použít například folderfilter = lambda foldername: foldername not in ['Spam','Trash'].

    Synchronizace

    Samotná synchronizace pak proběhne spuštěním příkazu offlineimap. Synchronizace je zcela bezproblémová, s barevným ASCII výstupem. Po skončení pak máte k dispozici lokální kopii vašeho IMAP účtu ve formátu Maildir, kterou už pak můžete zálohovat konvenčními metodami.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    brk avatar 24.3.2008 10:58 brk | skóre: 29 | blog: broukoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování IMAP účtů (offlineimap)
    Dík za tip, vypadá to zajímavě. Akorát mi na tom neladí pár detailů, ale přiznávám, ze jsem to zatím spíš jen zkusil, než studoval manuál.
    Aby to nebylo málo, IMAP klient funguje obvykle zcela synchronně se serverem a tak pokud dostane místo schránky s tisíci emaily prázdnou složku, smaže bez otázek všechny emaily i z lokální cache.
    Zkusil jsem synchronizovat i spam koš, promazat ho a znovu spustit synchronizaci. Pošta byla pryč. Nechat tohle v cronu a dál to neřešit, tak je slušné riziko, že o poštu přijdu stejně.

    Nepřekouslo to diakritiku. třeba Centrum.cz má adresáře typu Odeslaná pošta a na lokálu už tak pěkně nevypadají, ale to jsou malé věci.
    USE="-qt -kde"
    24.3.2008 18:06 Let_Me_Be | skóre: 20 | blog: cat /proc/idea/current | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování IMAP účtů (offlineimap)
    Zkusil jsem synchronizovat i spam koš, promazat ho a znovu spustit synchronizaci. Pošta byla pryč. Nechat tohle v cronu a dál to neřešit, tak je slušné riziko, že o poštu přijdu stejně.
    No to je celkem logicke :-D Vzdy taky na konci pisu ze stazene emaily pak muzeme zalohovat konvencnimi nastroji.
    Linked in profil - Můj web - Nemůžete vyhrát hádku s blbcem. Nejdřív vás stáhne na svoji úroveň a pak ubije zkušenostmi.
    24.3.2008 16:34 CET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování IMAP účtů (offlineimap)
    Ja osobne spis postu z IMAPu jenom zalohuju (takze jednosmerne) a pouzivam imapsync.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.