Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinKDE 4, revoluce se koná, reakce na KDE 4, revoluce se nekoná
Tiskni
Sdílej:
Čeho se v Linuxu asi nejspíš nikdy nezbavíme, jsou nepřirozeně rozpitá „vyhlazená“ písmenka. O tom, že to opravdu jde udělat jinak (a jak by se to dělat mělo), nás přesvědčil Microsoft ve Windows XP a Vista svým povedeným ClearType vyhlazováním. Jak se ale zdá, v Linuxu ani Mac OS X to nejde a asi nikdy nepůjde. Místo opravdového vyhlazení se písmo pouze „nafoukne“ a například takové prohlížení webů je spíše nepřirozené. Navíc po chvilce čtení začínají bolet oči.Toto mě opravdu rozesmálo. Autor je evidentně neschopný se o změnu výchozího nastavení pokusit nebo si o tom aspoň něco zjistit.
Zvýšení výkonu je jednou z hlavních vlastností Qt4, tak nevím, proč by to mělo být nesmysl.on ovšem píše o KDE4, nikoli o Qt4 ... například takový proces knotify4, který mi typicky žere nejméně 3% procesoru (na 700 MHz Duronu), je jistě součástí Qt4, že?
X Forwarding přes SSH někdy používám na zatížené 2 Mbit lince ze školy.pokud nemáš obdobnou zkušenost, tak ti mohu jedině závidět, u mě to vypadá tak, jako kdyby Qt4 aplikace neuměly používat extensioun X-Shape (či jak se jmenuje ta potvora, která minimalizuje potřeby překreslování)