Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinZase jsem spadl do problémů s výběrem HW. A jako vždy z toho mám jenom bolehlav. Tentokrát jsem se zamotal v podpoře virtualizace.
Můj ideální systém by byl v následující konfiguraci:
Dom-0 |
hlavní systém fileserver multimediální server |
Linux |
Dom-U-1 | game console | Windows |
Dom-U-2 | encrypted system | Linux |
Dom-U-XX | testing/development | Windows/Linux |
V Dom-0 bych rád nadále provozoval svůj hlavní systém, nicméně rád bych využil technologii Vt-d a GPU passthrough k provozu herního systému v Dom-U. Vedle toho bych místo šifrovaného disku měl kompletní šifrovaný systém.
Šifrování implikuje podporu AES-NI, což pro teď znamená Intel, případně počkat na AMD Buldozer.
Problém je ale hlavně ve Vt-d. Informace jsou v podstatě neexistující. Podpora se uvádí pouze u CPU, ale je potřebná jak na chipsetu tak na desce (BIOS).
Jediným chipsetem, který u aktuálních CPU (socket 1155) podporuje Vt-d je Q67, který se ale dává pouze do uATX desek, které zase mají jenom jeden PCIe 16x slot (takže podpora Vt-d je poněkud k ničemu).
Postavit si místo desktopového stroje server je taky možnost. Velmi drahá možnost, ale možnost to je. Bohužel informace o Xeonech a deskách pro Xeony jsem nenašel skoro žádné.
Nemáte někdo v této oblasti lepší přehled?
Tiskni
Sdílej: