V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinV poslední době mám nějaké křivé pracky a tak jsem se rozhodl zatočit s neustálým několika-násobným zadáváním mých super-bezpečných hesel k privátním klíčům.
Asi jsem v menšině ale protože jsem naprosto spokojeným uživatelem KDE 4, začal jsem pátrat jak nějak rozumně zaintegrovat ssh-agenta mého desktopu.
Po hodince googlení a procházení super-starých webů jsem se dohrabal k velice jednoduchému řešení.
Nejdříve je potřeba napojit ssh-agenta na KDE session.
cd mkdir -p .kde4/env .kde4/shutdown echo 'eval `ssh-agent`' > .kde4/env/ssh-agent.sh echo 'ssh-agent -k' > .kde4/shutdown/ssh-agent.sh chmod +x .kde4/env/ssh-agent.sh .kde4/shutdown/ssh-agent.sh
Po přihlášení do KDE je pak možné jednoduše pomocí "ssh-add klíč" zadat heslo pro tento klíč a to se bude držet dokud se z KDE neodhlásíte.
Samozřejmě takové řešení je dobré na dvě věci. Jsme v GUI a proto by při startu mělo vyskočit okno (ideálně KWallet) s dotazem na heslo a to by mělo být vše.
Tady už je potřeba sáhnout po externím balíčku a to konkrétně Ksshaskpass (v OpenSuSe 11.2 mi funguje verze z OBS od uživatele lemmy04). Po instalaci už zbývá pouze poslední krok a to přidat ssh-add s Ksshaskpass do autostart.
echo "export SSH_ASKPASS=`which ksshaskpass`" >~/.kde4/Autostart/ssh-add.sh echo "`which ssh-add` ~/.ssh/id_rsa" >>~/.kde4/Autostart/ssh-add.sh chmod +x ~/.kde4/Autostart/ssh-add.sh
A máme hotovo. Při dalším přihlášení na vás vyskočí Kwallet s dotazem na odemknutí databáze hesel následovaná samotným ksshaskpass. Při dalších přihlášeních pak už pouze samotná Kwallet.
Tiskni
Sdílej:
Holt je to hodne o zpusobu prace.jj. Kdybych ty hesla musel zadávat častěji a otravovalo mě to, tak bych agenta asi taky používal.
Mne servery vzdy po nejake dobe utnou spojeniTohle nemám rád, přijde mi to jako přežitek. Dneska už navázané SSH spojení nikoho nevytrhne.
ssh-agent
při přihlášení do KDE automaticky, aniž bych pro to musel něco dělat. Takže stačí buď po přihlášení spustit ssh-add
, nebo použít pam_ssh
.