Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinV poslední době mám nějaké křivé pracky a tak jsem se rozhodl zatočit s neustálým několika-násobným zadáváním mých super-bezpečných hesel k privátním klíčům.
Asi jsem v menšině ale protože jsem naprosto spokojeným uživatelem KDE 4, začal jsem pátrat jak nějak rozumně zaintegrovat ssh-agenta mého desktopu.
Po hodince googlení a procházení super-starých webů jsem se dohrabal k velice jednoduchému řešení.
Nejdříve je potřeba napojit ssh-agenta na KDE session.
cd mkdir -p .kde4/env .kde4/shutdown echo 'eval `ssh-agent`' > .kde4/env/ssh-agent.sh echo 'ssh-agent -k' > .kde4/shutdown/ssh-agent.sh chmod +x .kde4/env/ssh-agent.sh .kde4/shutdown/ssh-agent.sh
Po přihlášení do KDE je pak možné jednoduše pomocí "ssh-add klíč" zadat heslo pro tento klíč a to se bude držet dokud se z KDE neodhlásíte.
Samozřejmě takové řešení je dobré na dvě věci. Jsme v GUI a proto by při startu mělo vyskočit okno (ideálně KWallet) s dotazem na heslo a to by mělo být vše.
Tady už je potřeba sáhnout po externím balíčku a to konkrétně Ksshaskpass (v OpenSuSe 11.2 mi funguje verze z OBS od uživatele lemmy04). Po instalaci už zbývá pouze poslední krok a to přidat ssh-add s Ksshaskpass do autostart.
echo "export SSH_ASKPASS=`which ksshaskpass`" >~/.kde4/Autostart/ssh-add.sh echo "`which ssh-add` ~/.ssh/id_rsa" >>~/.kde4/Autostart/ssh-add.sh chmod +x ~/.kde4/Autostart/ssh-add.sh
A máme hotovo. Při dalším přihlášení na vás vyskočí Kwallet s dotazem na odemknutí databáze hesel následovaná samotným ksshaskpass. Při dalších přihlášeních pak už pouze samotná Kwallet.
Tiskni
Sdílej:
Holt je to hodne o zpusobu prace.jj. Kdybych ty hesla musel zadávat častěji a otravovalo mě to, tak bych agenta asi taky používal.
Mne servery vzdy po nejake dobe utnou spojeniTohle nemám rád, přijde mi to jako přežitek. Dneska už navázané SSH spojení nikoho nevytrhne.
ssh-agent
při přihlášení do KDE automaticky, aniž bych pro to musel něco dělat. Takže stačí buď po přihlášení spustit ssh-add
, nebo použít pam_ssh
.