Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinV poslední době mám nějaké křivé pracky a tak jsem se rozhodl zatočit s neustálým několika-násobným zadáváním mých super-bezpečných hesel k privátním klíčům.
Asi jsem v menšině ale protože jsem naprosto spokojeným uživatelem KDE 4, začal jsem pátrat jak nějak rozumně zaintegrovat ssh-agenta mého desktopu.
Po hodince googlení a procházení super-starých webů jsem se dohrabal k velice jednoduchému řešení.
Nejdříve je potřeba napojit ssh-agenta na KDE session.
cd mkdir -p .kde4/env .kde4/shutdown echo 'eval `ssh-agent`' > .kde4/env/ssh-agent.sh echo 'ssh-agent -k' > .kde4/shutdown/ssh-agent.sh chmod +x .kde4/env/ssh-agent.sh .kde4/shutdown/ssh-agent.sh
Po přihlášení do KDE je pak možné jednoduše pomocí "ssh-add klíč" zadat heslo pro tento klíč a to se bude držet dokud se z KDE neodhlásíte.
Samozřejmě takové řešení je dobré na dvě věci. Jsme v GUI a proto by při startu mělo vyskočit okno (ideálně KWallet) s dotazem na heslo a to by mělo být vše.
Tady už je potřeba sáhnout po externím balíčku a to konkrétně Ksshaskpass (v OpenSuSe 11.2 mi funguje verze z OBS od uživatele lemmy04). Po instalaci už zbývá pouze poslední krok a to přidat ssh-add s Ksshaskpass do autostart.
echo "export SSH_ASKPASS=`which ksshaskpass`" >~/.kde4/Autostart/ssh-add.sh echo "`which ssh-add` ~/.ssh/id_rsa" >>~/.kde4/Autostart/ssh-add.sh chmod +x ~/.kde4/Autostart/ssh-add.sh
A máme hotovo. Při dalším přihlášení na vás vyskočí Kwallet s dotazem na odemknutí databáze hesel následovaná samotným ksshaskpass. Při dalších přihlášeních pak už pouze samotná Kwallet.
Tiskni
Sdílej:
Holt je to hodne o zpusobu prace.jj. Kdybych ty hesla musel zadávat častěji a otravovalo mě to, tak bych agenta asi taky používal.
Mne servery vzdy po nejake dobe utnou spojeniTohle nemám rád, přijde mi to jako přežitek. Dneska už navázané SSH spojení nikoho nevytrhne.
ssh-agent
při přihlášení do KDE automaticky, aniž bych pro to musel něco dělat. Takže stačí buď po přihlášení spustit ssh-add
, nebo použít pam_ssh
.