Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinInspirováno dnešním tipem na lifehackeru.
Google dodává k překladům do angličtiny taky audio vygenerované pomocí TTS. Tento systém se dá velice jednoduše znásilnit k tomu aby vygenerovat audio k prakticky libovolnému textu (modulo nějaké rozumné limity).
Za adresu http://translate.google.com/translate_tts?q= stačí přidat požadovaný text. Samozřejmě Google není banda tupců, takže vás na tuto adresu nepustí například s wgetem (a novým Firefoxem 3.6 Beta 5), ale stačí nastavit správný user-agent a můžeme vesele sosat například z konzole:
tts(){ wget -U "Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.1.14) Gecko/20080404 Firefox/2.0.0.14" -O $1 http://translate.google.com/translate_tts?q="$2"; }
Uvedená bash funkce po přidání do .bashrc zpřístupní příkaz tts vystupni_soubor.mp3 "English text..."
Tiskni
Sdílej:
Samozřejmě Google není banda tupců
ale stačí nastavit správný user-agent a můžeme vesele sosat například z konzole:Nebo jaky vyznam ma mit blokovani nekterych user agentu? Aby po googlu uzivatele alternativnich browseru nechteli podporu?
tts /tmp/test.mp3 "oh 1 1 8, 9 9 9, 8 8 1 9 9, 9 1 1 9, 7 2 5, . 3"
Toz dobra machina.
wget http://translate.google.com/translate_tts?q=Linux%20is%20sexy%20and%20heavy%20operating%20system.%20Linus%20Torvalds%20is%20king. -U "Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.1.14) Gecko/20080404 Firefox/2.0.0.14"
Idz doe peetchee tee peetchoos. Idz doe peetchee tee peetchoos yeddan weeeybaanie scurvaniee. sraat naa taeaebaa