Vojtěch Polášek představil Vojtux, tj. linuxovou distribuci pro zrakově postižené uživatele. Vychází ze spinu Fedory 43 s desktopovým prostředím MATE. Konečným cílem je, aby žádný Vojtux nebyl potřeba a požadovaná vylepšení se dostala do upstreamu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) druhá RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným
… více »Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.
Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.
Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.
Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Čeho se v Linuxu asi nejspíš nikdy nezbavíme, jsou nepřirozeně rozpitá „vyhlazená“ písmenka. O tom, že to opravdu jde udělat jinak (a jak by se to dělat mělo), nás přesvědčil Microsoft ve Windows XP a Vista svým povedeným ClearType vyhlazováním. Jak se ale zdá, v Linuxu ani Mac OS X to nejde a asi nikdy nepůjde. Místo opravdového vyhlazení se písmo pouze „nafoukne“ a například takové prohlížení webů je spíše nepřirozené. Navíc po chvilce čtení začínají bolet oči.Toto mě opravdu rozesmálo. Autor je evidentně neschopný se o změnu výchozího nastavení pokusit nebo si o tom aspoň něco zjistit.
Zvýšení výkonu je jednou z hlavních vlastností Qt4, tak nevím, proč by to mělo být nesmysl.on ovšem píše o KDE4, nikoli o Qt4 ... například takový proces knotify4, který mi typicky žere nejméně 3% procesoru (na 700 MHz Duronu), je jistě součástí Qt4, že?
(podotýkám, že knotify v KDE 3.5.8 v topu ani nezahlídnu ...)
X Forwarding přes SSH někdy používám na zatížené 2 Mbit lince ze školy.pokud nemáš obdobnou zkušenost, tak ti mohu jedině závidět, u mě to vypadá tak, jako kdyby Qt4 aplikace neuměly používat extensioun X-Shape (či jak se jmenuje ta potvora, která minimalizuje potřeby překreslování)
myslím, že na jejich půdě se s nima nemá cenu hádat, je to boj s větrnými mlýny... na živě se občas mrknu, dřív jsem tam rád chodil na fórum, ale to je dávno pryč...
Tiskni
Sdílej: