Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinPokud chcete do konzole vypisovat barevný text máte v podstatě dvě možnosti. Můžete na to jít od lesa a použít nějakou knihovnu (například ncurses nebo slang). Nebo použít ANSI Escape sekvence, které jsou s námi již více než 30 let.
Escape sekvence jsou kombinace znaků uvozené znakem escape (ASCII 27 [nebo také 033 a 0x1b]). Terminál by neměl tyto sekvence vypisovat, ale interpretovat. Pomocí escape sekvencí můžeme měnit základní parametry terminálu - barva popředí, barva pozadí nebo pozice kurzoru. Můžeme také vykonávat základní operace jako smazání obrazovky, řádku, nebo dokonce zjišťovat parametry terminálu.
Tento blogpost vychází z článku který vyšel na mém webu, kde najdete také jednoduchou knihovnu v Céčku. Kdyby mi něco na webu nefungovalo dejte mi vědět, nedávno jsem přešel na Drupal (o RSS vím).
Barvičky a atributy textuBarvy a atributy textu se nastavují pomocí escape sekvence ESC[x;x;xm kde se na místech x uvádí jednotlivé atributy.
Barvy jsou číslovány následovně: Černá (0), Červená (1), Zelená (2), Žlutá (3), Modrá (4), Fialová (5), Azurová (6) a Bílá (7). Číslo 9 reprezentuje defaultní barvu. Pokud se barva používá, přičítá se k ní 30 pro barvu popředí, nebo 40 pro barvu pozadí.
Narozdíl od barev není podpora atributů textu moc dobrá. Terminály obvykle znají všechny atributy, nicméně vizuální podoba se výrazně liší terminál od terminálu.
Základní podporované atributy textu jsou: Světlý (1), Tmavý (2), Podtržený (4), Blikající (5), Inverzní (7) a Skrytý (8). Nula reprezentuje reset atributů.
Pokud by jste chtěli například nastavit prompt terminálu tak, aby zobrazoval váš login podtrženým fialovým písmem na azurovém pozadí za kterým by následovala blikající pravá hranatá závorka v červené barvě na bílem pozadí, udělali by jste to nějak tahle:
export PS1="\033[4;35;46m`whoami`\033[0m\033[5;31;47m]\033[0m"
Reset atributů uprostřed příkazu je potřebný kvůli podtržení. Bez něj by byla hranatá závorka nejenom blikající, ale i podtržená.
Ostatní funkcePomocí sekvence ESC[2J můžeme vymazat celou obrazovku a pomocí ESC[x;yf můžeme přesunout kurzor na řádek x a sloupec y. Obrazovku je možné také mazat relativně od kurzoru nebo pouze na řádku kde je kurzor. S kurzorem je zase možné hýbat relativně vůči aktuální pozici (pro detaily mrkněte do článku nebo na wikipedii).
Tiskni
Sdílej:
man console_codes
, je to poměrně přehledné i kompletní. Curses je hnusný kód s neuvěřitelně ošklivým API.