Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinPokud chcete do konzole vypisovat barevný text máte v podstatě dvě možnosti. Můžete na to jít od lesa a použít nějakou knihovnu (například ncurses nebo slang). Nebo použít ANSI Escape sekvence, které jsou s námi již více než 30 let.
Escape sekvence jsou kombinace znaků uvozené znakem escape (ASCII 27 [nebo také 033 a 0x1b]). Terminál by neměl tyto sekvence vypisovat, ale interpretovat. Pomocí escape sekvencí můžeme měnit základní parametry terminálu - barva popředí, barva pozadí nebo pozice kurzoru. Můžeme také vykonávat základní operace jako smazání obrazovky, řádku, nebo dokonce zjišťovat parametry terminálu.
Tento blogpost vychází z článku který vyšel na mém webu, kde najdete také jednoduchou knihovnu v Céčku. Kdyby mi něco na webu nefungovalo dejte mi vědět, nedávno jsem přešel na Drupal (o RSS vím).
Barvičky a atributy textuBarvy a atributy textu se nastavují pomocí escape sekvence ESC[x;x;xm kde se na místech x uvádí jednotlivé atributy.
Barvy jsou číslovány následovně: Černá (0), Červená (1), Zelená (2), Žlutá (3), Modrá (4), Fialová (5), Azurová (6) a Bílá (7). Číslo 9 reprezentuje defaultní barvu. Pokud se barva používá, přičítá se k ní 30 pro barvu popředí, nebo 40 pro barvu pozadí.
Narozdíl od barev není podpora atributů textu moc dobrá. Terminály obvykle znají všechny atributy, nicméně vizuální podoba se výrazně liší terminál od terminálu.
Základní podporované atributy textu jsou: Světlý (1), Tmavý (2), Podtržený (4), Blikající (5), Inverzní (7) a Skrytý (8). Nula reprezentuje reset atributů.
Pokud by jste chtěli například nastavit prompt terminálu tak, aby zobrazoval váš login podtrženým fialovým písmem na azurovém pozadí za kterým by následovala blikající pravá hranatá závorka v červené barvě na bílem pozadí, udělali by jste to nějak tahle:
export PS1="\033[4;35;46m`whoami`\033[0m\033[5;31;47m]\033[0m"
Reset atributů uprostřed příkazu je potřebný kvůli podtržení. Bez něj by byla hranatá závorka nejenom blikající, ale i podtržená.
Ostatní funkcePomocí sekvence ESC[2J můžeme vymazat celou obrazovku a pomocí ESC[x;yf můžeme přesunout kurzor na řádek x a sloupec y. Obrazovku je možné také mazat relativně od kurzoru nebo pouze na řádku kde je kurzor. S kurzorem je zase možné hýbat relativně vůči aktuální pozici (pro detaily mrkněte do článku nebo na wikipedii).
Tiskni
Sdílej:
man console_codes
, je to poměrně přehledné i kompletní. Curses je hnusný kód s neuvěřitelně ošklivým API.