Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 02:08
Pokud chcete do konzole vypisovat barevný text máte v podstatě dvě možnosti. Můžete na to jít od lesa a použít nějakou knihovnu (například ncurses nebo slang). Nebo použít ANSI Escape sekvence, které jsou s námi již více než 30 let.
Escape sekvence jsou kombinace znaků uvozené znakem escape (ASCII 27 [nebo také 033 a 0x1b]). Terminál by neměl tyto sekvence vypisovat, ale interpretovat. Pomocí escape sekvencí můžeme měnit základní parametry terminálu - barva popředí, barva pozadí nebo pozice kurzoru. Můžeme také vykonávat základní operace jako smazání obrazovky, řádku, nebo dokonce zjišťovat parametry terminálu.
Tento blogpost vychází z článku který vyšel na mém webu, kde najdete také jednoduchou knihovnu v Céčku. Kdyby mi něco na webu nefungovalo dejte mi vědět, nedávno jsem přešel na Drupal (o RSS vím).
Barvičky a atributy textuBarvy a atributy textu se nastavují pomocí escape sekvence ESC[x;x;xm kde se na místech x uvádí jednotlivé atributy.
Barvy jsou číslovány následovně: Černá (0), Červená (1), Zelená (2), Žlutá (3), Modrá (4), Fialová (5), Azurová (6) a Bílá (7). Číslo 9 reprezentuje defaultní barvu. Pokud se barva používá, přičítá se k ní 30 pro barvu popředí, nebo 40 pro barvu pozadí.
Narozdíl od barev není podpora atributů textu moc dobrá. Terminály obvykle znají všechny atributy, nicméně vizuální podoba se výrazně liší terminál od terminálu.
Základní podporované atributy textu jsou: Světlý (1), Tmavý (2), Podtržený (4), Blikající (5), Inverzní (7) a Skrytý (8). Nula reprezentuje reset atributů.
Pokud by jste chtěli například nastavit prompt terminálu tak, aby zobrazoval váš login podtrženým fialovým písmem na azurovém pozadí za kterým by následovala blikající pravá hranatá závorka v červené barvě na bílem pozadí, udělali by jste to nějak tahle:
export PS1="\033[4;35;46m`whoami`\033[0m\033[5;31;47m]\033[0m"
Reset atributů uprostřed příkazu je potřebný kvůli podtržení. Bez něj by byla hranatá závorka nejenom blikající, ale i podtržená.
Ostatní funkcePomocí sekvence ESC[2J můžeme vymazat celou obrazovku a pomocí ESC[x;yf můžeme přesunout kurzor na řádek x a sloupec y. Obrazovku je možné také mazat relativně od kurzoru nebo pouze na řádku kde je kurzor. S kurzorem je zase možné hýbat relativně vůči aktuální pozici (pro detaily mrkněte do článku nebo na wikipedii).
Tiskni
Sdílej:
man console_codes
, je to poměrně přehledné i kompletní. Curses je hnusný kód s neuvěřitelně ošklivým API.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.