Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinPo shlédnutí prezentace na youtube http://www.youtube.com/watch?v=v_UyVmITiYQ musím rozhodně říct, že mám o čem na nějakou dobu přemýšlet.
Tento zápisek je volným pokračováním předchozího. Kauza Blizzard vs. Addony do WoW se mezi tím posunula a mně z toho běhá mráz po zádech. Americké copyrightové právo je naprosto šílené.
Konečně jsem si našel čas okomentovat některé ze (skoro) aktuálních událostí.
Dnes jsem si na poště vyzvedl dopis adresován mojí firmě od milého pana Kalcsa. Tento podvodník očividně na základě mně neznámého klíče rozeslal firmám v ČR požadavek na zaplacení dluhu 135KČ (televizní poplatek) + 10 000KČ (pokuta). Srandovní na tom celém je fakt, že tento exot má plnou moc od ČT a požaduje zaplacení do 15.8. (dopis má razítko doručení 11.8.). Pokud prý nezaplatím, zvýší se mi dluh o dalších 600KČ (soudní poplatek) + min. 11 451,5KČ (odměna advokáta).
Nehodí se to jako zprávička tak alespoň takhle. Originál zde: www.neovin.net.
Tento týden budou na konferenci Black Hat Security Conference dva výzkumníci prezentovat svůj objev, který kompletně položí Windows Vista na kolena.
Mark Down (IBM Internet Security Systems) a Alexander Sotirov (VMware Inc.) objevili techniku, která umožňuje obejít všechny ochranné mechaniky, které Vista používa k ochraně paměti (ASLR, DEP,...). Povedlo se jim nahrát libovolný obsah do libovolného místa v paměti přes internetový prohlížeč (Java, ActiveX, .NET objects).
I když se to může jevit jako standardní bezpečnostní chyba, jde o útok přímo na architekturu Windows Vista (a Server 2008). Microsoft proto v podstatě nemá možnost těmto útokům zabránit.
Detailní popis celkem očekávaně není k dispozici, proto není ani známo, zda je potřeba nějaká asistence ze strany uživatele (nicméně i lokální útok tohoto typu může být docela fatální).
Omlouvám se všem, kteří nemají rádi podobné zápisky, ale už opravdu nevím kde hledat. Sháním CMS systém pro e-Learningový web. Problém je v tom, že mám docela specifické požadavky.
Docela by mně zajímala platnost Creative Commons v ČR. Pokud jde o hudbu, tak tu nemůže autor (ani nikdo jiný) volně šířit (resp. může, ale musí platit) pokud se nevyváže ze vztahu s OSA (který je implicitní). Osobní zkušenosti jsou velice vítané.
Boj se spamem je nekonečná činnost. Spameři vymýšlejí pořád nové a nové možnosti jak se dostat přes spamfiltr. Kromě klasických valentýnských blbostí mi začali v poslední době přes spam filtr procházet tyto docela chytře vymyšlené spamy.