V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinOmlouvám se všem, kteří nemají rádi podobné zápisky, ale už opravdu nevím kde hledat. Sháním CMS systém pro e-Learningový web. Problém je v tom, že mám docela specifické požadavky.
Původně jsem nečekal, že tohle bude tak obrovský problém. Předpokládal jsem, že jde o relativně normální funkci, kterou bude mít každý CMS.
Požadavky: podpora vícejazyčného obsahu. V podstatě stačí podpora na úrovni dvou samostatných instalací + systém, který bude podporovat správné přepínaní mezi jazyky (při přepnutí dojde k načtení překladu aktuální stránky). Kromě toho by se hodila podpora detekce jazyka podle nastavení prohlížeče + uložení uživatelského nastavení do cookie.
Co potěší: side-by-side překlady, přehled nepřeložených částí.
V podstatě mi stačí napojení na paypal, nicméně potřebuji podporu jak pro subscriptions (časově omezený přístup) tak pro pay-per-node (neomezený přístup k článku, nebo sekci).
Požadavky: ideální by bylo, kdyby se dala část článku označit, aby byla dostupná pouze platícím čtenářům. Taky by to chtělo podporu pro google robota, aby se dostal i do chráněných částí.
Docela mně zarazilo jak málo jsou tyto technologie podporovány. Nepotřebuji přímou podporu, ale je nutné aby šli všechny relativně jednoduše rozjet.
Syntax-highlight pro kód, podpora pro kvízy (stačí teoreticky i na úrovni javascriptu), rozumný dostupný design (potřebuji něco do základu).
Pokud někdo znáte (L)CMS systém který by měl tyto funkce, dejte mi prosím vědět v diskuzi (společně se seznamem případných pluginů). Zkoušel jsem Joomlu a Worpdress. Teď zkouším Moodle a Drupal. Klidně může jít o komerční systém (s rozumnou cenou), ale nerad bych nějakou šifrovanou příšeru.
Tiskni
Sdílej:
prémiovéOMG WTF už zase to americký slovo?