Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinOmlouvám se všem, kteří nemají rádi podobné zápisky, ale už opravdu nevím kde hledat. Sháním CMS systém pro e-Learningový web. Problém je v tom, že mám docela specifické požadavky.
Původně jsem nečekal, že tohle bude tak obrovský problém. Předpokládal jsem, že jde o relativně normální funkci, kterou bude mít každý CMS.
Požadavky: podpora vícejazyčného obsahu. V podstatě stačí podpora na úrovni dvou samostatných instalací + systém, který bude podporovat správné přepínaní mezi jazyky (při přepnutí dojde k načtení překladu aktuální stránky). Kromě toho by se hodila podpora detekce jazyka podle nastavení prohlížeče + uložení uživatelského nastavení do cookie.
Co potěší: side-by-side překlady, přehled nepřeložených částí.
V podstatě mi stačí napojení na paypal, nicméně potřebuji podporu jak pro subscriptions (časově omezený přístup) tak pro pay-per-node (neomezený přístup k článku, nebo sekci).
Požadavky: ideální by bylo, kdyby se dala část článku označit, aby byla dostupná pouze platícím čtenářům. Taky by to chtělo podporu pro google robota, aby se dostal i do chráněných částí.
Docela mně zarazilo jak málo jsou tyto technologie podporovány. Nepotřebuji přímou podporu, ale je nutné aby šli všechny relativně jednoduše rozjet.
Syntax-highlight pro kód, podpora pro kvízy (stačí teoreticky i na úrovni javascriptu), rozumný dostupný design (potřebuji něco do základu).
Pokud někdo znáte (L)CMS systém který by měl tyto funkce, dejte mi prosím vědět v diskuzi (společně se seznamem případných pluginů). Zkoušel jsem Joomlu a Worpdress. Teď zkouším Moodle a Drupal. Klidně může jít o komerční systém (s rozumnou cenou), ale nerad bych nějakou šifrovanou příšeru.
Tiskni
Sdílej:
prémiovéOMG WTF už zase to americký slovo?